Zámecký styl v moderním bytě? Víme, jak na to

Severský minimalismus je krásný, ale pro Středoevropana může být až příliš chladný. Sáhněte raději do minulosti a nechte se inspirovat historizujícím zámeckým stylem. Nostalgicky romantické bydlení vnese do vašeho bytu útulnost i špetku opulentnosti. A vůbec se nemusíte bát, že by zámecký styl působil zastarale. I zámecké bydlení dokáže být svěží a moderní.

Sezení jako pro šlechtice

Centrem každého šlechtického salonku byla a vždy bude pohovka s elegantním čalouněním a oblými tvary. Historizující neznamená historický, a proto si do svého obýváku nemusíte řídit ošoupaný kousek z tržnice. Inspirujte se stylem populárním v 19. století, který využívá antických a řeckých slohů. Pořiďte si zdobné křeslo s opěrkami nebo zámeckou pohovku, na které se lenoší jedna radost. Sofa nezapomeňte doplnit o pohodlné a elegantní polštářky. A pokud chcete křeslu dodat autokratický nádech, kombinujte odstíny zlaté, fialové či purpurové.

Nábytek, co má duši

Nábytek v zámeckém stylu je opulentní, bohatý a rozhodně nešetří se zdobností. Aby v moderním interiéru nepůsobil jako nepatřičný kýč, nesnažte se s ním sladit i zbytek místnosti. Luxusnímu kousku věnujte většinu prostoru a ke zbytku interiéru přistupujte minimalisticky. Pokud je pro vás aristokraticky okázalý styl příliš, zavzpomínejte na doby dávno minulé s nábytkem, co má duši. Příkladem kousku s tzv. patinou je dřevěná lavice v rustikálním stylu. Stále má kouzlo minulosti, svou jednoduchostí na sebe ale nestrhává veškerou pozornost.

S aristokratickou marnivostí

Byla by škoda se se zámeckými doplňky držet na uzdě. Dopřejte svému interiéru opravdovou dávku luxusu a vybavte jej kousky, které by jinde vypadaly nepatřičně. Stříbrné svícny, masivní kov, zdobená zrcadla… vše je dovoleno.

Křehký porcelán

Jsou na vás kovy příliš těžké, studené a neosobní? Pak je tu romantický, čistý a elegantní porcelán. Vyhněte se chybám svých předků a neproměňujte křehký klenot v obyčejný lapač prachu. Porcelán je cennost, a proto by se měla stát operovávaným středobodem celého interiéru, nikoliv jedním z mnoha doplňků vystavených v prosklené vitríně.

Martina

Přečtěte si také