Otevřené kuchyně

Otevřená kuchyň představuje trend, který se u nás zatím moc neuchytil. Jde o použití otevřených úložních prostorů v rámci kuchyňské nábytkové sestavy. Na čem si dneska potrpíme nejvíc? Jednoznačně na funkčním uspořádání a praktičnosti. Designové řešení a úspora místa nejsou o nic zanedbatelnější. Pokud nechcete typickou panelákovou kuchyň, nebo sestavu stylu laboratoře, staňte se více „policově-friendly“. Skřínka bez předních dvířek či klasická polička evokují vzdušnost, lehkost a variabilitu. Na druhou stranu – práší se tam! Patří vůbec otevřené police do kuchyně? Pojďte se podívat, jaké jsou jejich klady i zápory a čemu se při otevřené lince určitě nevyhnete.

Pokud nenávidíte otevřené regály, tento příklad by vás mohl přesvědčit o opaku. Police v dnešní době není jenom dřevěná deska připevněna na zeď. Všimněte si moderní kovový rám a jeho originální využití nad pracovní plochou kuchyně.

Vzhlížíte k bezchybným fotografiím v časopisech, kde je v otevřených úložních prostorech vystavený designový jídelní servis nebo jiné efektní doplňky? Uvědomte si, že obrázek ve veřejné publikaci bude po každé hezký. Talíře či skleničky jsou uspořádané v přesném rozmezí, v duchu pravidelného řádu. Na poličce se nacházejí pouze tři skleněné vázy, navozující efekt čistoty a lehkosti. Ale pozor! Taky máte v doma pouze hrníčky stejného materiálu a barvy? Nebo, jak každá domácnost, i ta vaše, disponujete množstvím barevné keramiky a skla? Povykládejte si stolovací výbavu do polic a porovnejte si kuchyň s tou z obrázku. Diametrální rozdíl. Základní pravidlo zní: „Neděláme výstavu“, ani muzeum porcelánu a lidových řemesel. Hrana, mezi vkusem a kýčem je tady obzvlášť křehká.

Pokud si myslíte, že otevřené police patří pouze k rustikální nebo stylové sestavě, jste na omylu. I v moderní kuchyni mají své místo!

Hlavní výhodou otevřených kuchyní je jednoduchá orientace, přehlednost a s tím související **snadnější vaření. Máte problém zapamatovat si místo, kde co bylo? To je minulostí. Všechno, co potřebujete, máte po ruce, a to rovno před očima. Otevřené uspořádání je ideální pro malé byty, které bojují s místem. Provzdušní prostor a místnost se opticky zvětší. Zbavte se stereotypní představy o zažité kuchyňské lince, která má spodní i horní skříně. Kromě ušetřených peněz se můžete chlubit něčím originálním.

Při moderní kuchyni dbejte na to, aby vystavené sady nádobí vypadali podobně, nebo byly od stejného výrobce. Naopak v ulítlých retro kuchyních je různorodost viditelných doplňků vítána.

Ušetříte?

Víte co je na skříni nejdražší? Panty, speciální pojezdy a výsuvy (především typy s doživotní zárukou). Okrem těchto mechanizmů cenu ovlivní samozřejmě povrchová úprava dvířek. Pokud je rámová, nebo se složitějším vyřezáváním, věřte tomu, že si připlatíte. U otevřeného úložního prostoru se zmiňovaným nákladům vyhnete. A co navíc? Kvůli montáži není potřeba profesionální montážní skupiny. Namontovat police hravě zvládnete ve dvojici!

1. Obnažené policové díly se netýkají jen prostoru nad pracovní deskou. Spodní korpus můžeme také hravě přizpůsobit otevřenému konceptu. Dřevěné či proutěné doplňky zútulní každou domácnost. 2. Citlivě svolené barvy doplňků působí elegantně a zjemňují celkový ráz sestavy.

Plná neprůhledná dvířka dělají z nábytku souvislý monolit, co v malém prostoru působí mohutně nebo těžkým dojmem. Prosklená přední plocha skříní prostor krásně odlehčí a správně svoleným nasvícením vykouzlí ve vaší kuchyni neodolatelné vizuální efekty. Ale ta starostlivost! Každá čmouha, každé dotknutí je zřetelné už na první pohled. Otevřené police místnost zateplí a vytváří příjemnou tvář nábytkové sestavy. Oblíbená je kombinace jednobarevné kuchyňské linky s dřevěnými policemi větší tloušťky. Právě příjemný kontrast dřeva s jednolitou barvou, ale také střídání otevřených a uzavřených ploch dělá každou kuchyň jedinečnou.

1.Všechno po ruce. Zapomenout, co jste kde uskladnili je téměř nemožné. 2.Praktická police pro uskladnění talířů – odkapní plocha je v tomto případě zbytečná.

Otevřený koncept je zajímavý hlavně pro lidi, který vyrostli kolem malé panelákové kuchyně. Vzdušnost prostoru a evidentní změna je imponující. Po čase se však uživatelé otevřených úložních prostor shodnou na tom, že nábytek si vyžaduje značnou péči. Vystavené designové nádoby sice působí hezky a útulně, ale některé hrníčky užíváte častěji a některé vůbec. To znamená, že když čekáte návštěvu, automaticky musíte umývat všechny. Podobné je to z jejich rozmístěním. Představa, že rovnáte nádoby, aby měli mezi sebou stejné odstupy sice vypadá jako nonsens, ale opak je pravdu. Protože pokud pozorujete vaší pečlivě uklizenou kuchyň z pohodlí obýváku a padne vám zrak na nepravidelně uklizené nádobí, věřte tomu, že vás to donutí vstát a polici přerovnat.

Vystavování nádobí na obdiv a otevřené police, rohy, či držáky na pokličky jsou samozřejmostí každé stylové kuchyně.

Trendem moderních kuchyní je dnes hladké dvířko bez úchytek. Otevřené poličky jsou nejčastěji součástí rustikálního ozdobného nábytku. A nejen police slouží k vystavení nádobí po babičce nebo designových úlovcích! Časté jsou skříně se zarážky přímo na jednotlivé talíře nebo ornamentální zábradlí zdobící otevřený korpus. Pokud je součástí kuchyně ostrov, oblíbená je otevřená konstrukce zavěšená na trámech, sloužící jako věšák na pánve či odkládání všech věcí, které chcete mít po bezprostředně po ruce.

Zajímavý návrh kuchyňské sestavy, který stavil na citlivé střídání uzavřených a otevřených ploch. Kombinace nesmrtelné bílé a dřeva nikdy nezklame!

V moderní kuchyni představují otevřené úložní prostory většinou dlouhé horizontální police nad sebou, nebo závěsné policové systémy umístěné přímo nad linkou. Jedná se o praktickou pomůcku do domácnosti, protože nemusíte nic lovit z útrob kredence. Světoznámý Jamie Oliver našel také okouzlení v praktickém uspořádaní a přehlednosti policového konceptu.

Otevřené police můžou budit dojem tendenční záležitosti. Přinášejí romantický prvek do interiéru a zároveň nutí uživatele k udržování pořádku, Zkuste jim dát šanci! Jde o způsob, jak vylepšit svou kuchyň.

Žaneta Flajžíková

Přečtěte si také