Malé kuchyně – trest nebo výzva?

Zařídit kuchyň? Jak příjemný úkol! Pokud však disponujete minimálním prostorem, počátečné nadšení se může velice rychle změnit v noční můru. Čím menší kuchyňský kout, tím obtížnější je vykouzlit velkorysý interiér.

Výhodou malé kuchyně je fakt, že se v ní určitě nenaběháte a dozajista působí útulně.

Nepopíratelnou výhodou malých bytů je samozřejmě nižší cena. Jinak však převládají mínusy. V kuchyni se to projevuje dvojnásobně. Úložního prostoru není nikdy dost. Chyby se přihodí snadno, ale jejich odstranění je pak o to náročnější. Jak teda máme vše, co je spojené s vařením, stolováním a často i skladováním vtěsnat do několika metrů čtvercových? Nepřistupujte k tomu jak k problému, ale jak k výzvě! Zapojte představivost, pečlivě zvažujte, buďte vynalézavý a určitě zvítězíte. Přinejmenším se nechte inspirovat námi!

1. Propojení místností

Častým modelem při rekonstrukci panelákových bytů je vybourání jádra a zrušení příčky mezi kuchyní a jídelnou. Kuchyňský nábytek může plynule probíhat do obývací sestavy, čím působí ústřední prostor větší. Pokud jsou obě zóny realizované ve stejném stylu, barvách nebo příbuzných materiálech, kompaktnost interiéru je zaručena.

Obývací sestavě plynule navazuje na kuchyňský kout. Elegantní řešení pro malé byty.

Vyhnete se variantě „přecpané nudle“ a do středu můžete postavit jídelní stůl, kterého umístění je často dilema. Vyměňte stísněný prostor a využívejte všechny výhody spojené zóny!

2. Barevné řešení

Pokud sníte o mohutné nebo ornamentální kuchyni, ideálně z tmavého masivu, raději se s touto vizí rozlučte. Základní pravidlo zní: Světlé barvy prostor zvětšují! V malé kuchyni je tento fakt dvojnásobně důležitý. Bílá barva, pastelové tóny, hladké povrchy a světlé odstíny dřeva jsou to pravé ořechové. Kuchyň se opticky zvětší, projasníte ji a bude působit vzdušně. Bojíte se nemocničního nebo laboratorního vzhledu Vašeho interiéru? Oživíte ho barevnými doplňky, dekoracemi, tapetou nebo barevnou stěnou.

Nadčasovost jednoduchosti. Lesklý povrch dvířek a skleněná zástěna důmyslně reflektují prostor kolem sebe. Hra světel dodává jednoduché sestavě šmrnc a zajímavost. O fádnosti nemůže být ani řeč!

Vynechejte robustní kusy nábytku, ornamentální provedení a výrazné kontrasty. Jednoduchost je volba na jistotu. Lesklé provedení kuchyňských dvířek odráží prostředí kolem, co je taky jeden z optických triků na zvětšení místnosti. Doplňte sestavu skleněnými a transparentními prvky, které vnesou vzdušnost do každé domácnosti, a máte vyhráno!

Spotřebiče

Sestava vysokých skříní s integrovanými troubami, kávovarem i ohřevní zásuvkou v jedné radě či nad sebou? Vysvícená vinotéka, prostorná americká lednice nebo organický odsavač v podobě lampy? Sen každé ženy. Avšak nic pro malou kuchyň! Přemýšlejte prakticky a seznamte se s multifunkčními spotřebiči. Místo dvou trub si pořiďte jednu, která má navíc funkci páry nebo mikrovlnky. Péct také můžete v kompaktních výrobcích o menší dimenzi. Všichni jsme zvyklý na horkovzdušnou troubu výšky 60 cm, vsazenou do spodního korpusu. Ale věděli jste o tom, že stejný výrobek se vyrábí i ve výškách 45 cm nebo 38 cm? Umístěním v rovině očí pomůžete okrem jiného svým zádům.

Šikovné řešení malého bytu. Dvou-plotýnka a integrovaný odsavač ušetřili pracovní plochu i úložní prostor.

Komínový T-čkový odsavač vypadá dobře pouze v tom případě, když má kolem sebe hodně místa. Vestavěním do horní skříně zabijeme dvě mouchy jednou ránou. Za prvé můžeme kolem něj naskládat kopu jiných věcí nenáročných na prostor, jako jsou kořenky nebo menší kuchyňské nádobí. Za druhé neruší celistvý dojem s kuchyňské sestavy a není pouhým lapačem prachu. Mnoho lidí se rozhodne digestoř vynechat úplně, pokud disponují oknem a přímým větrání prostoru. Pokud jste na bytě sám nebo ve dvou a stání u plotny považujete za pouhou nutnost, dozajista se uspokojíte i se sporákem o dvou plotnách namísto čtyř.

Přístroj, který v sobě spojuje robot s metlou, mlýnek na maso, mixér a mnoho dalších funkcí. Digitální kuchyňská váha s odnímatelnou odměrkou. Využijte tyto spotřebiče při přípravě zajímavého receptu, který můžete najít například na TopRecepty.cz

Zajímejte se o přístroje, které neslouží pouze k jedné dílčí práci. Kuchyňský robot může pomlet maso, ale také rozmíchat těsto a nakrájet pokrmy. Váha i odměrka v jednom je také skvělým pomocníkem!

Podlaha

Váháte, jestli ponechat v celém bytě stejnou podlahu, nebo zóny opticky oddělit? Víc podlahových krytin v malé místnosti navodí mírně rozbitý dojem a prostor opticky zmenší. Oklamte oči a použijte v interiéru krytiny v podobě dlouhých linií, či už lamina, dlažby nebo jiného materiálu. Budete se divit, jak Váš byt „naroste“!

Použitím pásových linií podél místnosti prostor opticky prodloužíte, napříč místností ho zase rozšíříte.

Jak získat místo a čím kuchyň chytře vybavit

Není důležitý počet ani velikost skříní. Směrodatný je fakt, jak chytře dokážeme všechen prostor využít. Výsuvné systémy a kvalitní vnitřní vybavení je alfou omegou malé kuchyně. Přesně tím totiž zvýšíme její hodnotu a funkčnost. Přiznejme si, že v obyčejné otvírací skříni nikdy nedosáhneme také přehlednosti a pořádku jak v plno výsuvné hluboké zásuvce, kde je všechno na dlani. Víte, jaký je největší nesmysl u každé linky a u malé dvojnásobně? Slepý roh! Nenechte se obírat o úložní prostor a využijte ho plnohodnotně prostřednictvím rohových výsuvů Lemans či Magic, nebo drátěných karuselů. Pohodlný přístup ke každému hrnci je zaručený.

1. Kontrastní, a přesto citlivě vyvážený celek. 2. Designérsky úlet aka kuchyň blízké budoucnosti?

Namísto původních obalů skladujte potraviny v přehledných skleněných dózách a zásuvky vybavte rozdělovači, které vám usnadní neefektivní hledání kuchyňského příslušenství. Pomůcky na vaření je možné také zavěsit na různé drátěné programy přichycené k zástěně. Nezapomínejte však na zdravou míru, aby vaše kuchyň nezačala připomínat skladiště. Lámete si hlavu, kde ukrýt plechy na pečení? Sokl je tím správným místem! Málokoho napadne, že i ten může představovat plnohodnotný úložný prostor.

Sto percentní využití místa. Skříně po strop jsou nepostrádatelným pomocníkem při boji s úložním místem. Všechny spotřebiče mají své místo uvnitř nábytku a kuchyň pak vypadá vskutku nedotčeně.

Výstavě dekoračních předmětů na půdě horních skříní naštěstí dávno odzvonilo, a proto se nebojte vyplnit místnost nábytkem až po strop. Samozřejmě, že do horních polic člověk dosáhne jen pomocí schůdků, ale někde je přece nutné umístit sezónní nádobí a pomůcky používané pár krát v roku. Přesný opak platí pro spotřebiče, bez kterých si neumíme představit ani den. Topinkovače, mixéry a jiné je vhodné uložit do otevřeného regálu, nebo niky s roletkou, kvůli jednoduché a časté manipulaci. Posuvní dvířka a výklopy jsou také vhodnou volbou, jelikož zasahují minimálně do prostoru kolem linky.

Nedostatek místa na skladování věcí využili majitelé zavěšením skříní pod stropem. Nábytek táhnoucí se po celé délce místnosti však nekazí estetický doje. Díky bílé barvě, identické s barvou stěn, nepředstavuje žádný rušivý element.

Nejdůležitější část kuchyňské sestavy je jednoznačně pracovní deska. Kromě přípravy pokrmu na ni taktéž skládáme nádobí, pokládáme nákupní tašky po příchodu z obchodu, nebo třeba slouží k rychlému občerstvení. Zde rozhodně nešetřete! Plocha na přípravu jídla by měla být minimálně 60 cm. K jejímu zvětšení nám dozajista pomůže mobilní deska na zakrytí dřezu nebo sporáku. A nejen to! Především v kuchyních na zakázku lze vytvořit nenápadnou niku v nábytku, ze které v případě potřeby vytáhneme třeba i půl metra pracovní plochy na víc. Dalším řešením je tzv. „mobilní ponk“. Tato alternativa představuje dva otevřené korpusy proti sobě na kolečkách, vysoké stejně jako kuchyňská linka. V době vaření se ponk připojí ke kuchyni a slouží jako rozšíření pracovní desky. V době stolování se odsune a plní funkci mobilního stolu, do kterého je pak možné zasunout skládací barové židle.

1. Mobilní ponk je skvělým pomocníkem. Kromě skladování kuchyňských potřeb do něj zasunete skládací židle. V době přípravy oběda ho zase hravě připojíte k pracovní desce. 2. Chytře řešený prostor kuchyně. Oblá forma příležitostního stolování a odlišné materiálové provedení skvěle rozbíjejí uniformovanou pravoúhlost. Výsuvná deska zas přidá na pracovním místě.

Stolování

Říká se, že kuchyň je úplná až se stolem. V případě boje s nedostatkem místa se však musíte s jídelním posezením pro šest osob rozloučit. Oválné modely taktéž nejsou ideální řešením, kvůli vysokým prostorovým požadavkům. Praktickým příkladem je rohové řešení, nebo rohová lavice. Případně doplněna o úložní prostor. V menší domácnosti bohatě postačí barový pult, který je také zároveň pracovní deskou. Jedná se však o čtyřčlennou rodinu, nesnažte se vtěsnat jídelní stůl za každou cenu do prostoru kuchyně. Ukrojte si kousek z obýváku a zachovejte kuchyň pracovní, nanejvýš s barovým pultem.

Nebojíte se experimentovat s barvami? K malé kuchyni přistupujte s citem. Mnoho motivů a kontrastních barev ubírá na velikosti.

Ideální míry

Každá kuchyň, i ta malá, by měla disponovat základními zónami. Jejich logické uspořádání ji totiž zvětšuje. Pokud nechcete pracovat takzvaně „přes ruku“, pracovní plochu umístněte mezi varní a mycí centrum. Lednici s mrazničkou a potravinovou skříní plánujte co nejblíže vchodovým dveřím. Vyhněte se instalaci varné desky do rohu. Zvýšený rohový kubus nevypadá hezky a připravíte se kvůli němu o místo. Z ergonomického hlediska se odporučuje zvýšit dřez, avšak u malé kuchyně zbytečně rozbijete pracovní desku na menší části. V úzkém prostoru koncipujte linku do tvaru přímky. Nezapomeňte na odporučenou vzdálenost od protější stěny aspoň 900 mm (ideální je 1200). Máte na jedné zdi okno a na další dveře? L-kový koncept bude pro vás nejvhodnější. Kratší část většinou představuje samostatní varní centrum. U dispozice dvou protilehlých linek dbejte na to, aby prostor mezi nimi byl aspoň 1000 mm (ideální je 1200).

Žaneta Flajžíková

Přečtěte si také