Žlutá barva v interiéru

Žlutá barva dělá lidi šťastnými. To je důvod, proč slavný smajlík je žlutý. Okamžitě nám zvedne náladu. Je veselý a optimistický. Žlutá barva působí podobně jako oranžová. Je to barva, která vyzařuje silnou energii, probouzí nás a motivuje. Vždyť jde také o barvu slunce, které má na naši náladu i zdraví blahodárný vliv. Dodává nám tolik potřebný elán. Povzbuzuje naši náladu, jsme optimističtější a máme radost ze života. Stejně tak, jak to žlutá barva dělá v jarních měsících s přírodou a prvními květy.

living
wallsave

Jak bylo naznačeno, výrazně ovlivňuje naši psychiku, podporuje jasné myšlení a rozum. Dokáže nám zvednout naše sebevědomí. Žlutá barva je vhodná pro naše děti, protože podporuje schopnost poznávání a tím jejich celkový psychický vývoj.

Žlutá barva povzbuzuje k pracovním výkonům, podporuje naši tvořivost a inspiraci.

Žlutá barva bude u vás doma ta pravá v každém ročním období. Na jaře a v létě je svěží, na podzim se mísí s barvami podzimního listí a v zimě přináší teplou barvu slunce do domova.

Výborně ladí s ostatními barvami a podporuje jejich působení, jak to nedokáže snad žádná jiná barva. Žlutá barva, jestli ji použijete jako dominantní – neutrální barvu v prostoru, dokáže propojit celý prostor v jeden harmonický celek plný energie. Může toho někdy dosáhnout i lépe než skutečné neutrální barvy.

Použití odstínů žluté jako neutrální barvy. Dostaneme harmonický prostor.

hgtv

Tento prostor bude působit jemným dojmem, při použití výraznějších detailů dostane prostor energický náboj.

swanklighting

Žlutá barva dokáže rozjasnit tmavou místnost, dokonce i malý prostor s minimem denního světla orientovaný na sever, žádné nebo téměř žádné sluneční světlo se do prostoru po celý den nedostane. Stačí do prostoru dostat tuto barvu, na podlahu, stěny, strop nebo nábytek. Efekt se umocní použitím barvy s leskem. Plochy pak budou více odrážet světlo, které se tak rozšíří po místnosti.

Paleta žlutých odstínů může obsahovat barvy od sytých tónů až po jemné, svěží žluté jako jsou okrové, hořčicové, citrónové, vanilkové a také zlaté.

pizzazzhomedecor

Žlutou barvu můžeme použít v kombinaci s modrou jakéhokoli odstínu. Tato kombinace je už, dá se říct, klasikou.

houzz

Příklad chlapeckého pokoje v modrožluté barevné kombinaci. Žlutá barva v doplňcích oživí studenou modrou barvu, dodá prostoru náboj a celek tak působí svěžím, kreativním duchem.

housetohome

Modrá, tónovaná do šedivé škály, v této kombinaci společně se zvoleným vintage a moderním nábytkem vytváří dojem retra.

Při použití v místnostech, které netrpí nedostatkem denního světla a slunce, orientovaných k jihu, případně k západu, může použitá žlutá barva vyvolat pocit horka a přehřátí prostoru. V tomto případě je dobré prostor doplnit takovou studenou barvou, která působení žluté utlumí.

Tip:

Abyste předešli případnému dojmu přehřátí prosluněné místnosti je vhodné společně se žlutou barvou použít například zelenou barvu.

Velmi živě a hravě působí žlutá v kombinaci s fialovou.

architecturen­design

Nápaditě a energicky působící tato barevná kombinace. Použitím dvou barev dochází k optickému rozčlenění pokoje na dvě zóny – pracovní a odpočinkovou. Energická fialová s velmi výrazným odstínem s kombinací doplňků v barvě teplé žluté povzbudí kreativitu a nedovolí při práci lenošit. Naopak žlutá v kombinaci se světlým odstínem dřeva působí teplým přírodním dojmem vhodným pro odpočinek.

modrastrecha

Příklad vhodného sladění fialové a žluté barvy společně s neutrálními barvami. Žlutá pokoji dominuje a křesla v lila odstínu dodají svěžest a mladistvost. Kompozičně se zdá skřínka v rohu místnosti na ne příliš vhodném místě. Co třeba ji postavit doprostřed žluté stěny, doplnit ji nějakou dekorací, pověsit nad ni obraz? Takové rozestavění by umocnilo dominantnost žluté stěny a zatraktivnilo celý prostor, který by působil zabydlenějším dojmem.

I žlutá barva má schopnost při správném použití odstínu, kromě prosvětlení a prohřátí místnosti, také prostor opticky zvětšit. Tmavý, výrazný odstín dokáže neprosluněnému pokoji uškodit tím, že mu pocitově ubere množství světla a také bude prostor působit menším dojmem. V neposlední řadě v nás může vyvolat pocity úzkosti. Naopak světlým odstínem pomůžeme prostoru se alespoň trochu nadýchnout a zvětšit se.

Tip:

Pokud máte vysoké stropy a dostatek denního světla v místnosti, můžete sáhnout po výrazném odstínu žluté.

Vhodné použití výrazné žluté barvy dokáže prostoru dodat šmrnc.

houzz

Prostor je vzdušný, má vysoký strop a je plný denního světla. Je vhodně zvolen výrazný odstín (jemný odstín by se v prostoru ztratil a celá místnost by působila fádně a nudně). I v tomto případě je dobré takto výraznou barvu použít pouze na jednu stěnu, aby nedošlo k přehlcení barvou. Pak by mohla vyvolávat pocity úzkosti a necítili bychom se v místnosti dobře. V případě použití tohoto výrazného odstínu v prostoru s nižšími stropy a s menším množstvím denního světla je lepší barvu použít i v menší míře, než je jedna stěna. Například pro výklenky, vytvoření zajímavého obrazce na stěně a podobně.

Žlutá barva dodá naší místnosti, kromě světla a pocitu teplého domova, také energii a není až tak důležité, jaký odstín použijeme.

Žlutou barvu můžeme použít v malých i velkých plochách. Mějme na paměti, že jde o energickou barvu, jejíž energie roste s její intenzitou. Proto, pokud jste klidnější povahy a jižanský temperament je vám vzdálený, výrazný odstín nepoužívejte na všechny stěny v místnosti. Jedna výrazná stěna bude působit příjemně dominantně a zároveň ne nepříjemně. Naopak jemné odstíny žluté mohou pro temperamentní osoby být v prostoru až příliš nudné. Pokud chcete dosáhnout nejlepšího výsledku, kombinujte odstíny žluté s dalšími barvami.

Tip:

Chcete-li prostor prozářit a prohřát, použijte v kombinaci se žlutým odstínem další teplé barvy.

houzz

Příklad použití žluté barvy v části pracovny.Teplá žlutá barva v odstínu okru společně s kombinací dřeva prostor prohřeje a zútulní. Šedá sedací souprava dodá prostoru trochu potřebného kontrastu a zajímavosti. Vzniká velmi příjemný efekt, když se barva stěny promítne na nějakém dalším místě, dalším prvku v místnosti. Je dobré tuto barvu použít právě ve formě vzoru textilie například na polštářcích nebo závěsu jak je tomu zde.

Pokud použijete světlý jemný odstín žluté jako hlavní barvu prostoru, můžete zvolit dekorace v teplých i studených barvách. Nebojte se výrazných barev na doplňcích.

Výrazná žlutá barva použitá na doplňcích

Sladíte-li pokoj do neutrálních barev jako je šedá, bílá a béžová je výrazná žlutá barva na doplňcích správou trefou. Stačí použít klidně i jen jeden.

homes/design
houzz

Žlutá barva má sílu, kterou dokáže zdůraznit neutrální barvy, jako jsou bílá, šedá a béžová. Jestli je dominantní barvou jedna z těchto neutrálních, pro oživení a povznesení prostoru stačí použít dávku žluté. Krásně funguje jako kontrastní barva. Není potřeba ji použít moc. Stačí ji dodat například v podobě doplňků.

Patří mezi genderově neutrální, což z ní dělá univerzální barvu. Jejím použitím můžeme vyřešit dilema, jakými barvami zařídit pokoj očekávaného miminka, kdy jeho pohlaví bude pro nás překvapením, ale také vyřeší otázku zařízení společného bydlení páru. Stačí ji jen použít společně s neutrálními materiály a barvami a výsledek potěší každého.

Žlutou barvu můžeme použít pro kohokoli, v dětských pokojích pro chlapce i dívky.

houzz

Stojan na hračky, případně židlička nebo věšák svojí barvou velmi dobře komunikuje s barevnou tapetou na stěně, kde je také použit odstín žluté. Svou barvou je dominantním prvkem v pokoji. A díky své barvě a subtilní konstrukci dotváří celý prostor do lehké a hravé podoby.

Mezi působivé barevné kombinace se žlutými barvami patří kombinace s barvami a jejich odstíny, které se v barevném kruhu nachází vedle nebo naproti. Je to například oranžová či hnědá. S barvami, které leží naproti, jako je modrá s jejími světlými i tmavými odstíny, fialová v odstínu levandule. Mezi velmi atraktivní kombinace patří žlutá s hnědou, případně oranžovou a zelenou. Tyto barvy se mohou objevit na doplňcích. Vznikne nám tak příjemně působící prostor s přírodním dojmem.

Žlutá působí jako příjemná varianta také v kombinaci s růžovou barvou.

houzz

Pokud zařizujeme pokoj v černobílé, žlutá barva je tou správnou volbou pro barvu kontrastní. Stačí v malém množství a výsledný efekt je ohromující. Tato kombinace úžasně vynikne zejména u industriálního stylu.

houzz
houzz

Ložnice ve žluté barvě může vypadat luxusně i atraktivně. Kombinace se šedou a hnědou barvou působí luxusním dojmem a tapeta se vzorem dodá ložnici na atraktivitě.

houzz
houzz

Kombinace pastelová žlutá s hnědou, společně s bílým nábytkem a doplněnými rostlinami vytvoří úžasný efekt přírodně laděného interiéru. Typ zvolených dřevěných doplňků dodá prostoru etnický nádech.

houzz

Jde o snad nejoblíbenější barvu, co se týká použití v interiéru.

Použít žlutou barvu je vhodné do dětských pokojů a také v pastelových odstínech do pracoven. Jde o snad nejoblíbenější barvu, co se týká použití v interiéru, proto v realizacích tuto barvu můžeme najít snad v každé místnosti v bytě.

Existuje spousta tapet ve žlutých odstínech, proto máte na výběr obrovské množství variant.

houzz

Zkuste po některé sáhnout, vytvoříte tak úplně jiný efekt než barevnou výmalbou.

houzz
Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také