Životní situace, kdy je výhodné využít designéra č

Během života se vaše bydlení neustále mění a vyvíjí a občas se dostanete do situace, ve kterých už si sami nevíte rady a přemýšlíte o spolupráci s odborníkem. Jak poznat,kdy je tato spolupráce nezbytná, vhodná či naopak zbytečná?

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/4bobrs23a­oyebtlo9×iat9y9np2gbwa­f20yijrbl.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„4bobrs23a­oyebtlo9×iat9y9np2gbwa­f20yijrbl“ /> Protivna-blondyna.cz

Plánujete větší rekonstrukci včetně stavebních úprav?

V tomto případě se jedná o situaci, kdy by pro vás měla být spolupráce s odborníkem nevyhnutelná. Pokud chcete posunovat či zcela odstraňovat stěny, vytvářet nové otvory, zasahovat do technických sítí (vodovod,kana­lizace,elektři­na apod.), budete potřebovat nejen odbornou radu, ale především někoho, kdo provede analýzu současného stavu a navrhne efektivní, hospodárné a trvanlivé řešení, kterého nelze dosáhnout bez potřebných znalostí.

Tip:

Do rekonstrukce se sice můžete pustit sami, ale může se vám stát, že opominete důležité aspekty návrhu a způsobíte si řadu pozdějších komplikací a odbornou pomoc stejně nakonec budete muset vyhledat. Jaká na vás čekají rizika se dozvíte v našem článku Výhody, nevýhody a rizika rekonstrukce/za­řizování svépomocí.

Chcete zmodernizovat stávající vybavení interiéru bez zásahu do vnitřních dispozic?

V této situaci záleží na tom, o jaké změny se konkrétně jedná a jaký bude jejich rozsah. Pokud plánujete pouze dílčí obměnu nábytku, či textilu a věříte svému estetickému cítění, jistě se obejdete bez odborníka, jestli však cítíte, že jste ve svém výběru nerozhodní, můžete využít např. poradenských služeb, které by vás mohli správně nasměrovat. Chcete-li však změnit celé výtvarné řešení interiéru, bude vhodnější když se obrátíte na profesionála – tedy bytového designéra či architekta – nevíte jaký je mezi nimi rozdíl? Přečtěte si náš článek Jaký je rozdíl mezi interiérovým designérem a architektem? a budete mít jasno. Pokud se neobrátíte na odborníka a přitom se nijak aktivně nezajímáte o interiérový design, hrozí vám riziko, že výsledný interiér bude překombinovaný, nevyvážený a nesplní vaše představy.

! Důsledky sice nebývají tak závažné jako v případě neúspěšných stavebních úprav, nicméně nezapomínejte, že barevné ladění a prostorové uspořádání prvků do jisté míry ovlivňuje vaši psychickou pohodu. Špatně zvolené barvy či materiály tak můžou mít negativní dopad na mezilidské vztahy v domácnosti.

Tip:

Pokud zařizujete zcela nový interiér např. po koupi bytu, je v takové situaci velmi vhodné jít za odborníkem, neboť dokáže vnitřní prostory uchopit komplexně a celý byt navrhne v rámci jednotného harmonického konceptu.

Kuchyně jako samostatná kapitola

Rekonstrukce kuchyňských prostor patří mezi nejčastěji poptávané přeměny bydlení. Přirozeně to pramení z vysokých nároků na funkčnost, trvanlivost a účelnost kuchyňské linky jako pracovního prostoru. Zde se významně projevuje špatný návrh či provedení, neboť je tato místnost často zatížena intenzivním provozem a prací s organickými materiály. Proto je vhodné jít s návrhem kuchyně za odborníkem, který zná všechna úskalí a technické možnosti kuchyňských linek a vybavení a zároveň je schopný tyto praktické stránky zakomponovat do moderního designu.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/r0zxhlkhy8dfi1qzckxk­qobdf7hbusg2mw8id3tm­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„r0zxhlk­hy8dfi1qzckxkqob­df7hbusg2mw8id3tm“ />

Kuchyňská studia bývají často spojena se showroomy, kde si můžete prohlédnout reálné ukázky různých kuchyňských linek.

Kuchynskastudi­a.cz

Na trhu tak vznikla řada studií zabývajících se speciálně návrhem kuchyňských linek a často vám rádi zdarma sestaví návrh kuchyně na míru. Pokud chcete mít představu co všechno zařízení kuchyně obnáší, projděte se naši sekci článků Kuchyně – jak zařídit kuchyň.

Z technického hlediska jsou dalšími náročnými prostory také koupelny, neboť je zde zvýšená koncentrace vlhkosti a některé její části musí odolávat pravidelnému styku s vodou – z toho vyplývají opět vyšší nároky na trvanlivost materiálů a provedení a vhodnost spolupráce s odborníkem – stejně jako v případě kuchyní i pro návrh koupelen vznikla celá řada specializovaných studií.

Nový člen domácnosti – potřebujete zařídit dětský pokoj?

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/pjci53kah­s0ib54dvcblkvgru­bo6ibp78mridlyk­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„pjci53k­ahs0ib54dvcblk­vgrubo6ibp78mri­dlyk“ />

Takto může vypadat profesionálně navržený dětský pokoj

Tazatek.com

Dětský pokoj je v kontextu celé domácnosti velice citlivé místo, ale často bohužel velmi podceňované. Je to prostor, ve kterém vaše dítě tráví během svého dospívání spoustu času a určitým způsobem se tak podílí na vývoji jeho osobnosti. Opět je to tedy vhodný úkol pro odborníka, jenž dokáže pro vaše dítě vytvořit pestrý svět pozitivně podporující jeho vnímání okolního světa a vedle toho vám také zajistí dodržení správných ergonomických zá­sad.

Pořizujete nový byt či dům?

Pokud jste zatím ve fázi, kdy si teprve vybíráte nové bydlení, věřte, že i tehdy je velmi výhodné spolupracovat s profesionálem. Jedná se většinou o velké investice, které už nejde vzít zpět a měli by být investovány správně. Částka, kterou za poradenské služby dáte, se vám vrátí v podobě spokojeného bydlení bez vážných komplikací – a to je k nezaplacení.

Tip:

Nenechte se oklamat od realitních firem, ne všechny vykazují profesionální přístup a často je jejich cílem vám nemovitost prodat za každou cenu se zamlčenými vadami a nedostatky. Třetí nezávislá strana v podobě odborníka (v tomto případě spíše architekta než designéra) vám pomůže odhalit nedostatky, které nemusí být na první pohled zřejmé.

Finanční možnosti

Životní situace, ve kterých se nacházíte z velké míry ovlivňují také vaše finanční možnosti. Částka, kterou předpokládáte vložit do rekonstrukce či zařízení vám může napovědět, zda se vyplatí jít za odborníkem. Pokud se jedná o sumu v řádech tisíců či maximálně desetitisíců, plánujete pravděpodobně menší změny a v takovém případě by pro vás mohla být spolupráce s odborníkem finančně nevýhodná, neboť v takovém finančním rozsahu vám není schopen ušetřit významnější část nákladů.

Vymyslet řešení vycházející z minimálních investic a přesto zajímavé a funkční vyžaduje spoustu mravenčí práce a tím pádem také času, který byste odborníkovi museli zaplatit. V takových případech se často jedná o kombinování nízkonákladového vybavení se zánovními kusy, které je třeba zdlouhavě hledat na různých aukcích, bleších trzích či ve starožitnostech. Takovou práce je pak lepší zvládnout sám a její výsledky pak případně zkonzultovat s odborníkem. Kolik stojí poradenská činnost a další informace týkající se výše a způsobu účtování cen interiérových návrhů naleznete v našem článku Jaká je cena interiérového designéra/archi­tekta.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také