Zelená barva v interiéru

Barvou nového života a zrození, přírody a jara je barva zelená. Vyzařuje z ní blahodárná energie, pohoda a bezpečí. Každá rostlina, která klíčí a roste, je plná energie, síly a života. Uvolňuje nás a regeneruje. Zelená je symbolem čistoty a ekologie. Podporuje duševní činnost, díky ní se lépe koncentrujeme a naše paměť je v lepší kondici. Stejně jako barva fialová a oranžová podporuje kreativitu. Tato barva, která podporuje hravost, je s modrou barvou nejrozšířenější a nejoblíbenější barvou vůbec.

utulnydum

Zelená barva se může objevit v teplých i studených odstínech. Teplé odstíny evokují přírodu, její uklidňující účinky. Studený odstín zelené nás naopak dokáže ochladit a může připomínat nemocniční prostředí. Proto je důležité odstínu věnovat velkou pozornost.

Podporuje duševní klid, paměť a kreativitu.

Zelená vzniká smícháním modré se žlutou. Není to ovšem tak jednoduché. Zelenou můžeme nalézt téměř v nekonečném množství odstínů a světlostí. Máme na výběr ze žlutozelených, modrozelených, zelených tónovaných do šeda. Také zelené barvy jsou teplého tónu či studeného. Jsou svěže světlé nebo tmavé usedlé.

Zelená je v interiéru velmi oblíbená díky její moci přinést do bytu kus přírody.

Podle toho, jako barvu zvolíte, takovou vtisknete prostoru náladu. Například, zvolíte-li svěží jablečně zelenou, přinesete si do bytu jaro a tmavě zelená až mechová bude zářit elegancí.

Tip:

Tlumenou zelenou kombinujte s odstíny žluté přes lososovou, šeříkovou až ke světle tyrkysové.

Existuje několik pravidel, jak vybírat odstíny zelené. Ani u zelených odstínů neuděláme chybu, když je kombinujeme s čistě bílou. Zelená barva je téměř ve všech variantách barvou pozitivní. Evokuje nám pocity z přírody, jaro, nové začátky a mládí. Je to velmi povznášející odstín. Zelenou můžeme použít téměř kdekoli. Jen v kuchyni či jídelně ji volte v menším množství a menších plochách. Mohlo by se stát, že se zelená barva odrazí na barvě potravin, které by pak vypadaly zkaženě nazelenalé.

Tip:

Dobře se kombinuje s bílou, černou a šedou.

Žlutozelená

Žlutozelená barva dobře ladí s lehkými neutrálními barvami, jako je bílá a šedá. Samozřejmě se dřevem vytvoří neodolatelnou barevnou kombinaci. Tato barva dokáže vykouzlit mladistvou atmosféru. Máte-li strach, že vás takto jasná barva ve velké ploše brzy unaví, použijte ji na snadno vyměnitelných doplňcích.

houzz
houzz

Žlutozelenou použije zároveň se sytou růžovou – magentou. Získáte velmi atraktivní výrazný prvek.

Houzz

Žlutozelená podlaha dodá kuchyni pocit mechového povrchu a tím přinese do interiéru kus přírody.

Houzz

Tmavá modrozelená

Modrozelená zvládne tradiční i moderní interiéry. Poradí si i s dalšími styly. Jak je zde vidět, tato barva zvládne i kombinaci s tmavě modrou barvou.

Houzz

Hnědozelená

Ukázka neutrálního odstínu zelené, který zde vidíme je teplý odstín borovice. Ideální základ pro ladění barev interiéru do podzimních barev.

Houzz

Zelená díky přírodní povaze vypadá skvěle se zemitými barvami, světle hnědou až po čokoládovou.

Jablko

Houzz

Barva zeleného jablka je jasná, hřejivá a plná života. Můžete ji použít na stěny, na podlahu, okna, ale také na nábytek k vytvoření akcentu. Skvěle vypadá také na ne příliš častých místech, jako jsou dveře či schody.

Jako jarní louka…

Houzz
Tip:

Zelená barva je vhodná do ložnic, pracoven a dětských pokojů.

Olivová

Houzz

Tento odstín zelené je laděn do tmavě žlutavého nádechu. Je to barva velmi elegantní, se zemitou povahou. Můžeme ji najít ve více žlutém odstínu, jako na fotografii vlevo. Nepřipomíná vám lesní mech? Můžeme ji také použít v méně žluté podobě, jako na příkladu níže. Ve tmavší podobě, méně žluté, působí barva seriózněji.

Středně tmavý odstín olivové. Není příliš žlutý, ale stále má hřejivý nádech.

Houzz

Šalvějová

Jde o zelenou, která je tlumená přimíchanou šedou barvou. Má velmi měkké a tlumené odstíny a může být v podobě teplé i studené barvy. Při jejím použití věnujte velkou pozornost výběru dalších barev a materiálů, aby se šalvějová barva nestala nudnou. Vždy jde o vytvoření akcentu pomocí tmavších odstínů či protilehlých barev, jako je oranžová, červená a podobně. Teplý odstín šalvěje výborně ladí se zemitými tóny, jako jsou hnědá, s hnědou odstínu taupe a s okry. Je to barva velmi uklidňující, která vám zajistí pocit klidné tiché lesní krajiny.

Teplý odstín šalvějové barvy v kombinaci se dřevem a s bílými doplňky. Elegantní a klidná ložnice.

houzz

Použitím koberce se vzorem prostor oživíte.

Houzz

Velmi jemná chladná šalvějová jako zde, je více zářivá než její tmavší podoba. Zde je ukázka použití v tradičním interiéru, ale zvládne také moderní prostory. A jak je na tomto příkladu vidět, při správném sladění s dalšími barvami dokáže zůstat v pozadí a pouze vytvořit atmosféru.

Houzz

Mentolová

Tento odstín zelené je tónovaný do modré barvy a patří mezi studené odstíny. Blíží se mírně tyrkysové barvě. Dokáže být jemná i výrazná, ale stále bude působit ledovým dojmem. Kombinovat ji můžete s vlastními tmavšími odstíny, ale skvěle vypadá také se svou protilehlou kolegyní růžovou.

Houzz
Houzz
Houzz

Lemongrass

Houzz

Světlejší tlumený odstín zelenožluté barvy. Je to velmi jemná a příjemná barva pro naše oči.

Tmavá zelenožlutá

Houzz

Přinese vám kousek přírody do bytu. Vypadá skvěle s přírodním dřevem, vidíte? Někomu se to možná bude zdát zvláštní, ale rozumí si také s námořnickou modrou.

Houzz

Limetková

Velmi výrazná barva, která přinese do vašeho bytu jistou dávku zábavy a rozmaru. Skvělá pro vstupní prostory, kde s ní vytvoříte velmi dobrý první dojem.

Houzz
Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také