Zděné kuchyně

Vyzařuje z ní domácí pohoda, kde se bez pochyb skvěle vaří i stravuje. Představte si kombinaci přiznaných stropních trámů, dřevěné masivní podlahy a keramických kamen – ideální místo pro zděnou kuchyni! Nepatří do hlavního proudu, ale je nepochybně zajímavou alternativou. Především proto, že každá jedna je originál!

Stolarcech.sk

V zděné kuchyni je namísto běžného kuchyňského nábytku použitý stavební materiál. Jeho volba obyčejně závisí na tvaru kuchyňské linky a také celkovém rázu interiéru. Při rekonstrukci chaty nebo víkendového domku se nejčastěji užívá přírodních materiálů jako je dřevo, kámen nebo pálené cihly a keramika. Máte v oblibě organické a amorfní tvary? V tom případě je jasnou volbou beton, stříkaný na kovovou kostru z kovové síťoviny. U panelákových kuchyní se doporučuje zvolit z hlediska zatížení lehké materiály, jako jsou pórobetonové tvárnice nebo sádrokarton připevněný na kovovou kostru.

Nebojte se barev! Užitím výrazných motivů a barevného provedení se vaše kuchyň stane dominantou celého interiéru. Vhodným vytvarováním zdi a odkládacích ploch můžeme vytvořit optický dojem pece.

Garbiar.sk / Mojdom.zoznam.sk

Vlastnosti

 • kuchyni lze naplánovat do posledního detailu podle své představy
 • odolnost (žádné rozpadávání po čase nebo hniloba materiálu)
 • dlouhá životnost
 • vyšší váha celé kuchyňské sestavy
 • konečné řešení (po postavení sestavy jsou jakékoliv změny velice problematické)
 • originální netradiční vzhled s puncem výjimečnosti
 • realizace náročnější na přípravu
 • kuchyně zabere víc prostoru

Spájíte si zděné provedení kuchyně výlučně s rustikálním stylem? Opak je pravdou.

Pietraprimice­ri.it

Plánujete si kuchyni s výhledem na to, že ve stejné domácnosti zůstanete několik let nebo dokonce na celý život? V tom případě má smysl o zděné lince vážně uvažovat. Pokud bydlíte v pronájmu a uvažujete o jiném, vlastním bydlení, nemá cenu se do této finančně i časově náročné akce pouštět. V případě stěhování totiž s kuchyní nepohnete. Hlavní výhodou vyzděné kuchyňské linky je její dlouhá životnost a odolnost. V porovnání s nábytkem z dřevotřísky si můžete být jistí, že se nezačne ani rozpadat, ani hnít.

Jednoduchá a stylová. Nevšední kombinace dřeva s nádechem růžové a bledě modrého obkladu vytváří jednolitý a zároveň velice příjemný dojem.

Ferraraemilia.it

Základním pravidlem, které u zděné linky platí dvojnásobně je – "Dvakrát měř a jednou řež“! Jelikož nejde o klasické řazení skříní vedle sebe, musíme počítat s faktem, že kuchyně zabírá víc centimetrů do prostoru. Tloušťka vyzděné zdi mezi jednotlivými skříněmi totiž není identická s tloušťkou klasického dřevotřískového korpusu. Přesné měření je v tomto případě nezbytné! Nesmírně důležitý je taky přesný návrh a následná realizace instalací. Rozvody vody, kanalizace, plynu, elektriky musí být definitivní, protože po stavbě linky by byla jejich předělávka mnohem komplikovanější.

Nejčastěji se setkáváme s vyzděním kuchyně z tvárnic YTONG, které jsou pak následně obložené keramickým obkladem. Výhodou tohoto stavebního materiálu je fakt, že se do něj lehce řeže. Zároveň to však činí i nevýhodu, protože udělat v něm díru šroubovákem nepředstavuje žádný problém. V místech, kde zvažujeme police nebo šuplíky je pak vhodné umístit dovnitř rám ze dřeva. Sestava lépe drží a taky přiděláváni venkovních dvířek je mnohem snadnější. Některý výrobci volí takový postup, že vyrobí předem celé korpusy a pak je obezdívají. Výhodou je, že uvnitř je pak stejný materiál jak u klasických sektorových kuchyní, všechno je čisté a snadno omyvatelné.

Precizní zhotovení kuchyňské linky. Korpusy skříní byly vyrobeny popředu a následně se obezdívali. Tím pádem není nutné upravovat vyzdění z vnitřní strany a skříně jsou snadno udržovatelné. Kachličky jsou kladené na celou svoji šířku, bez nutnosti zkracování. Celá sestava je symetrická a čistá.

Dumazahrada.cz

Kromě zmiňovaného provedení z tvárnic Ytong lze vystavět kuchyni také z lícových cihel. Nezapomeňme ale na to, že úložní prostor si ještě o něco zmenšíme a v žádném případě neušetříme! Cihly jsou relativně drahé. Mnoho lidí se nakonec uchýlí k provedení sestavy z Ytongu a jeho následnému obložení pásky. Konečný efekt pak vypadá jak z lícovek, jen jde o levnější variantu.

Povrchová úprava Ytongu může být za použití omyvatelné barvy shodná se zdí nebo lze použít keramický obklad. Pozor! Ne každá obkladačka je dělaná na běžný provoz v kuchyni. Při pádu těžšího předmětu může hrozit rozbití. Výrobce by vám měl poskytnout informace o její odolnosti, případně doporučit odolný typ obkladu.

Tip:

Odporučuje se koupit keramický obklad dřív, než proběhnou zděné práce. Rozměr výklenků a ostatní dimenze přizpůsobíme konkrétnímu obkladu, tím předejdeme zbytečnému řezání a množství zbytků. Očividně zkracované kachličky nevypadají vůbec esteticky.

Pokud přesně víte, co chcete, největší výhodou zděné kuchyně je možnost ovlivnit všechny parametry. Atypické rozměry skříní, snížení a zvýšení pracovní desky, obloukovité niky a jié. Nic není problém!

Mojdom.zoznam.sk /

Právě obklad a povrchové ztvárnění je z velké části nositelem stylu celé kuchyně. Keramické obklady jednoznačně hrají prim. Nejen kvůli stovkám variací, barev či dekorů. Vyznačují se taky dlouhou životností, odolností vůči látkám a jednoduchou údržbou. Oblíbená je bílo modrá kombinace, evokující přímořský styl. Naopak hnědá a odstíny červené jsou charakteristické pro teplé vnitrozemí. Horské oblasti představuje například sytě zelená a zářivé teplé odstíny jsou příznačné pro letní sídla.

Minimalismus a zděná kuchyně se rozhodně nevylučují.

Pietraprimiceri.it / Mojdom.zoznam.sk

Povrchové úpravy

V případě použití kachliček na pracovní desce se snažte vyhnout bílému provedení spár. Pokud se nechcete stát otrokem jejich čistění, volte odstíny šedé. Namísto spárovací hmoty použijte silikonový nebo akrylový tmel. Je pružnější, odolný vůči vodě, a nezanáší se špínou. Kromě keramiky je výbornou volbou na stěny kuchyně také stěrka, omítka, omyvatelné či strukturované nátěry. Právě ty můžou vytvářet zajímavé vizuální efekty.

Pracovní desku nemusíme zvolit pouze tenkou železobetonovou, se zmiňovaným keramickým obkladem. Můžeme klidně použít téměř všechny ostatní typy desek, či laminátové, masivní nebo kterékoliv jiné. Bývají uložené na vybudovaných zdích nebo kotvené do kovových profilů.

Všimněte si frontálních ploch jednotlivých skříní. Různorodost, která k rustikální kuchyni patří. Majitel doplnil klasické dvířka o otevřené police, obloukové niky, či dekorace v podobě prosných košů a jiných nádob. V kuchyni není použitý obklad, ale klasická omítka.

Centromobili.it

Vyzděná kuchyně sice zůstává neměnná, co se stavebních prvků týče, ale záleží jen na fantazii majitele, jak ji dotvoří a „vyšperkuj“. Použitím látkových závěsů, proutěných košů a nejrůznějších bedýnek můžete mít každý měsíc jiný kuchyňský kout! Kromě spodních skříní je ráz kuchyně postavený hlavně na využívání odskoků, soklů, parapetů a nik ve stěně. Právě to jsou ideální místa pro úložní prostory.

Nejlepší je realizovat kuchyni zároveň se stavbou domu. Především vzhledem k mokrému procesu výstavby jde o praktický a úsporný krok. Dvě mouchy jednou ránou zabijete použitím stejných stavebních materiálů. Nejenže ušetříte čas, ale odzrcadlí se to i na úspoře peněz. Jelikož jednotlivé materiály pracují a dozrávají, celé dílo bude kvalitnější, pevnější a bez vzniku spár.

Rozdíl mezi vyzděnou kuchyní s vnitřní povrchovou úpravou (bez předem vloženého korpusu) a kuchyní s vnitřními korpusy z lamina.

Všeobecný postup stavby zděné kuchyně

 1. úprava rozvodů instalací (elektrika, voda, plyn a jiné)
 2. vyzdění technologie (Ytong)
 3. štukování a výmalba uvnitř kuchyňské linky (pokud nejde o kompletní korpusy, které se jen obezdívají)
 4. obkladačské práce, silikonování
 5. montáž dvířek
 6. osazení a kompletace

Kde se vzala zděná kuchyně?

Zděná kuchyně je označovaná za pramatku dnešních kuchyňských linek. Její původ sahá až do dob, kde sériově vyráběný nábytek neexistoval, stejně jako zařízení na chlazení či topeni. Lidi využívali přírodní materiály a základem každé domácnosti byla zděná pec. S její stavbou se začali vyzdívat i další prvky, jako postranní lavice, truhlice nebo pracovní pulty, které nahrazovali solitérní vybavení. Tak vznikl prototyp zděné kuchyně, kterou najdeme v nejpůvabnější formě právě na jihu Francie či Španělska. U nás je častá především při rekonstrukcích venkovních sídel nebo v interiéru chat a víkendových stavění.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také