Zastínění podkrovních oken

Střešní okna jsou mnohem více vystavena účinkům slunečních paprsků než klasická okna vertikální, a proto vyžadují zodpovědnější přístup k jejich zastínění. Pokud tento fakt podceníte, může se vám stát, že se kvůli nadměrnému množství světla nevyspíte a na druhé straně se vám budou v letním období příliš přehřívat vnitřní prostory.

Topdomy.cz

Omezení tepelných zisků

Podkrovní prostory mívají především díky střešním oknům značné potíže s přehříváním v letních obdobích. Pokud vaše okna zastíníte, výrazně tím omezíte příjem tepla od slunečního záření. Je však velký rozdíl zda-li sáhnete po zastínění vnitřním nebo vnějším. Vnější zastínění zachytí sluneční paprsky ještě před dopadem na okenní tabuli a nedovolí tak oknu se ohřát a distribuovat teplo dále do interiéru. Výrobci dokonce uvádějí, že je vnější zastínění schopno zachytit až 95% tepelných zisků. Naproti tomu jsou vnitřní zastiňovací systémy mnohem méně účinné, neboť paprsky zachytí až za okenní tabulí a nezabrání ohřátí okna, které pak může sálat teplo do vnitřních prostor.

Tip:

Pokud máte ve vašem bydlení zabudovaný vzduchotechnický systém, který se stará o udržování stabilní teploty, přehřívání od slunce vás nemusí příliš trápit a zastínění volte spíše podle vkusu. V takovém případě může být vhodnější zastínění vnitřní, neboť je více variabilní z hlediska výběru materiálů, jejich barev a dekorů.

Omezení světla

Kromě zachycení tepla vám zastínění samozřejmě poskytne neméně důležitou službu v omezování a regulování intenzity denního světla v interiéru. Pokud máte např. v ložnici střešní okna orientovaná na východ, mohli by vás především v letním období trápit brzké sluneční paprsky, jež vám naruší poklidný spánek. Z tohoto hlediska není tolik podstatné, zda-li si vyberete zastínění vnitřní nebo vnější. Oba systémy mohou být stejně účinné, záleží zde spíše na volbě zastiňovacího materiálu a pečlivém provedení detailů, které vyloučí nepřesnosti a skuliny, jimiž by světlo mohlo pronikat.

Je výhodné mít možnost si sluneční paprsky dávkovat dle potřeby.

Ars-usti.cz

Rozdíl v ceně

Při výběru zastiňovacího systému pamatujte na přímou úměru mezi pořizovací cenou a účinností. Za lepší systémy, které vám kromě omezení denního světla poskytnou i efektivní zachycení tepelných zisků si budete muset připlatit. Obecně se tedy dá říci, že venkovní zastínění bývá dražší než zastínění vnitřní. Stejně tak, když volíte-li konkrétní materiály platí, že čím více světla jsou schopny pohltit, tím je jejich pořizovací cena vyšší. Je tedy na zvážení, zda-li bydlíte ve vlastním či jen v podnájmu, kde se vám zřejmě nebude chtít investovat vysoké částky za vybavení, jež je pevně spojeno se stavbou a nelze si ho při stěhování vzít s sebou.

Tip:

Podrobnější informace o jednotlivých typech zastínění s ohledem na zvolený systém najdete v článcích:

  • Vnější zastínění podkrovních oken
  • Vnitřní zastínění podkrovních oken
Stavba.tzb-info.cz
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také