Výhody a nevýhody bydlení v podkrovním bytě

Představa bydlení v podkrovním bytě (jinak zvaný též půdní byt) může být pro mnoho lidí velmi lákavá, nebo dokonce romantická. Pokud mezi ně patříte i vy, mějte na paměti, že takové bydlení má svá specifika a může přinášet nečekané komplikace.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/fz9hjsyuh­tox6r64wv595tqxa­ip9iq9h6hwv4nek­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„fz9hjsy­uhtox6r64wv595­tqxaip9iq9h6hwv4­nek“ /> Homesweethome.cz

Luxusní bydlení

Podkrovní byty patří na trhu nemovitostí obvykle k těm nejdražším. Je to jistě proto, že jsou prostorné, světlé, mají nezaměnitelnou atmosféru a bývají často dostupné v lukrativních lokalitách.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/7wagneoqot­vesz20z5hedyn­c37bcw7lztwvfmdkc­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„7wagneo­qotvesz20z5he­dync37bcw7lztwv­fmdkc“ />

V ideálním případě je do podkrovního interiéru elegantně zakomponovaná viditelná konstrukce střechy (sloupky, vzpěry, vaznice a někdy i krokve). Více informací o tom, jak s ní naložit naleznete v našem článku Jak pracovat s přiznanými podkrovními trámy.

Atelier-povetron.cz

Výhled do okolí

Díky své poloze podkrovní byt většinou poskytuje svému uživateli dobrý výhled na okolní zástavbu a těm šťastlivějším rovnou na nějaké zajímavé panoráma. Kvality výhledu pak ovlivňuje především velikost a správné umístění oken.

Atypické dispozice

Vnitřní dispozice podkrovních bytů bývají velmi originální, neboť střešní konstrukce se na rozdíl od běžných pater domu často odlišují a každý půdní prostor má tak svá vlastní specifika. Nezřídka jsou tyto byty také řešeny jako mezonetové, to znamená, že jsou rozloženy obvykle do dvou či více pater.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/1nmdspow09za84dgjal0­a7cnszj8j7im2tluc­dsp.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„1nmdspo­w09za84dgjal0a7cns­zj8j7im2tlucdsp“ />

Časté řešení mezonetových bytů – obývací část je vyšší a přiléhá k ní ochoz či galerie druhého podlaží.

Shutterstock.com

Šikmé stropy

Z vizuálního hlediska se může šikmý strop jevit jako výhodný, neboť vytváří dojem útulných prostorů, z praktického hlediska nám ovšem může způsobovat komplikace. Kdo na něj není zvyklý, bude mít především z počátku drobné potíže s odhadnutím jeho výšky a možná si odnese pár boulí. Eliminovat tento problém může pomoci vhodné uspořádání místností a také, když si před výběrem takového bydlení zvážíme celkové výšky stropu a sklon střechy.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/yusaq2t9p2u3me­nek4eqsnknwkstsx7q­ubgp20ai.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„yusaq2t9p2u3me­nek4eqsnknwkstsx7q­ubgp20ai“ />

České normy stanovují, že v obytných místnostech musí být alespoň nad 1/2 plochy místnosti výška stropu minimálně 2300 mm. Samozřejmě pak platí, že čím větší je tato plocha tím lepšího využití prostorů dosáhneme.

Tereza Fišerová

Šikmé stropy z hlediska Feng shui

Pokud chcete ve svém bydlení dodržovat zásady tohoto čínského učení, musíte věnovat zvýšenou pozornost prostorům, které se nachází právě pod šikmými plochami stropu. Na takových místech dochází ke stlačování energie a při delším pobytu vám mohou způsobovat zdravotní obtíže (bolest hlavy, zvýšená únava, pocity úzkosti..) Je tedy nevhodné do nich umisťovat postel či pracovní kout. Následky šikmých ploch také můžete zmírnit vhodným použitím světel (orientovat tak aby nasměrovaly energii opět vzhůru) či pomocí podhledů (tam kde to umožňuje výška stropu). Více informací o zásadách feng shui naleznete v naší sekci článků Feng shui bydlení.

Atypický nábytek

V podkrovním bytě se téměř nevyhnete pořízení nábytku na míru, což je na jedné straně nevýhodné kvůli vyšší ceně, na straně druhé však často může vzniknout originální, neotřelé, a přesto praktické řešení. Problematickým místem ovšem často bývá řešení kuchyně – pokud je kuchyňská linka umístěna pod šikmými plochami, má to za následek absenci horních skříněk a riziko nedostatečné výšky stropu nad pracovní plochou.

Střešní okna

Výhodou střešních oken je, že propouští více světla než klasická svislá okna a také, že nám poskytují výhled často odcloněný od městského ruchu vzhůru do oblak. Problém ovšem nastává pokud začne pršet, při silnějším dešti totiž nelze střešními okny větrat a je tedy vhodné pokud váš byt obsahuje také běžná okna, které je v takové situaci mohou nahradit.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/yo97cnfdf06i­a2bmyiedajun1×id63525­nopu4uu.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„yo97cnfdf06i­a2bmyiedajun1×id63525­nopu4uu“ />

Pravá část kuchyňské linky se téměř nedá používat jako pracovní prostor, pouze jako odkládací plochu.

Podkrovi-rekonstrukce.cz

Lidé také mají často obavy o provoz střešních oken v zimě. Pokud bydlíte v horských oblastech s větší intenzitou sněžení, je třeba provést zvláštní opatření proti tajícímu sněhu, avšak např. v Praze problémy se sněhem často vůbec nevnímáte, oknem totiž uniká nejvíce tepla z interiéru a sněhová pokrývka na něm obvykle rychle roztaje. Další specifika střešních oken jsou podrobně rozebrána v článku Podkrovní okna.

Teploty v podkrovním bytě

Největším úskalím podkrovního bydlení bývají vysoké teploty v letním období. Jsou způsobeny především tepelnými zisky ze střešních oken a akumulací teploty ve střešním plášti. Tyto projevy lze zmírnit např. zatemněním oken orientovaných ke slunci, není to však velmi šťastné z hlediska světelných podmínek v interiéru. Pozitivně také přispívá kvalitně provedený střešní plášť, jeho zateplení a typ střešní krytiny. Všechny tyto vlastnosti jsou samozřejmě důležité i v období zimním, které však obvykle není pro podkrovní byty tak krizové. Jaké konkrétní teploty můžete očekávat a další informace o vhodných opatřeních se dozvíte v článku Teplo a zima v podkrovním bytě.

Tip:

Střecha je jedním z nejdůležitějších kvalitativních ukazatelů budovy, bydlet přímo pod ní tak může být jistým rizikem, neboť bohužel není vždy provedena bez závad. Jaká nástrahy takové bydlení skrývá se můžete dočíst v článku Rizika podkrovního bytu.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také