Výhody a nevýhody podomítkových bateriíí

Design a snadná údržba v jednom. Při zařizování interiérů často narazíme na otázku, zda dát přednost kráse nebo snadné údržbě.

Eshop-sanita.cz

Výhodou podomítkové baterie je, že u ní v tomto ohledu nemusíte dělat kompromis. Část baterie, kde se mísí voda, je totiž schovaná pod omítkou a my už vidíme jen designovou páku, kohoutek, sprchu nebo sprchovou hlavici.

Tyto "baterie"https://fa­vi.cz/produkty/ka­tegorie/baterie mývají i jednodušší tvar než klasické mísící baterie, a proto se rychleji čistí. Problémy s věčně špinavou baterií, zná každý, kdo má doma tvrdou vodu (zaschlé kapky jsou bohužel nejvíce viditelné na moderních hranatých bateriích s rovnými plochami).

Běžná umyvadlová stojánková baterie, se zašpiní pokaždé, když ji vypínáme mokrou rukou. Nečistoty se pak drží ve spoji baterie a umyvadla. U podomítkové baterie je tento spoj na stěně a voda k němu tedy nestéká. Pokud je páka vedle kohoutku, pak se na něj voda během zapínání baterie ani nedostane. Problém s údržbou lesklých ploch baterie lze řešit také bezdotykovou baterií nebo baterií s matným povrchem.

Perfectodesign.de

Umyvadlová podomítková baterie se skládá z výtoku vody a páky (popř. dvou kohoutků). Někdy se jedná o dva samostatné prvky vyčnívající ze zdi, někdy o jeden, to je záležitostí pouze designu. Baterie se používá k umyvadlům bez otvoru pro baterii. Často jde o typ umyvadla na desku, která se vyrábějí v různých geometrických tvarech.

Pokud jste příznivcem jednoduché údržby, mám pro Vás další tipy. Umyvadlo si pořiďte dostatečně velké a to o šířce přes 60cm a umyvadlo dejte přesně do výšky dle vašich potřeb (horní hrana je standartně 85cm). Voda pak nebude stříkat mimo něj na desku. Důležité je také správné odměření výšky podomítkové baterie tak, aby se vám pod ní pohodlně vešly ruce. Vhodné je proto znát její typ před provedením vodovodních instalací.

Kangoo.pl

Vanová podomítková baterie může mít jen výtok vody nebo i sprchu. V druhém případě je nutný přepínač výtoku a sprchy. Vanu můžete také napouštět speciálním přepadem, jak to vidíte na obrázku. To může být vhodné u malých van, kde výtok překáží a může se o něj například dítě zranit. Místo podomítkové baterie lze využít i baterie montované na vanu. Ty mají také část baterie skrytou. Na rozdíl od podomítkové baterie jsou ale řešeny na vodorovném okraji vany.

Sprchová podomítková baterie vám ušetří tolik potřebné místo ve sprchovém koutě. Nejlépe bude vypadat v kombinaci s designovou sprchovou hlavicí. Těch dnes nabízejí výrobci nepřeberné množství typů a velikostí. Pokud chcete pevnou i ruční sprchu, musíte pořídit baterii s přepínačem mezi dvěma sprchami. Nevýhodou podomítkové baterie je složitější montáž, která zahrnuje osazení podomítkového boxu. Ten také nelze osadit úplně všude. Je nutné mít zeď o tloušťce alespoň 150 mm. Vysekáním otvoru zhoršíte například u cihelné příčky její akustické vlastnosti. Dodatečné zasekávání do betonu bude zase velmi pracné. V těchto případech je vhodné přistavět instalační předstěnu.

Perfecto.cz

Další nevýhodou oproti klasickým bateriím je menší výběr a průměrně vyšší pořizovací cena. K ceně baterie je nutné přičíst cenu podomítkového modulu.

Pokud se však včas rozhodnete pro jejich pořízení, nebudete litovat. Pěkně zkombinovaný obklad stěny nad umyvadlem a podomítková baterie budou ozdobou vaší koupelny.

Kateřina Janečková

Další podobné články

Přečtěte si také