Výběr podlahy - předsíň

Jakou podlahu do předsíně, vstupní haly nebo zádveří? Jaké parametry zvážit, pokud vůbec nějaké zvažovat? A není to vlastně jedno? Však spousta lidí tam má prostě to, co v jiných částech bytu.

Liberecreality.eu

Předsíň nebo jakákoli jiná místnost, která tvoří mezičlánek interiéru a exteriéru, je prostor s největším zatížením podlahové krytiny v interiéru. Proto výrazně zvyšte své nároky na otěruvzdornost a celkovou mechanickou odolnost podlahy, kterou vybíráte do těchto a podobných prostor.

Podlahová krytina by měla být odolná:

 1. Nečistotám, které dovnitř nanosíte na botech. Mělo by být snadné ji udržovat, protože ji pravděpodobně budete čistit často. Je jen a jen na Vás, vyberete-li si velmi světlou či tmavou podlahu s vysokým leskem, kde uvidíte každou šmouhu a šlápotu, nebo takticky zvolíte takový odstín a strukturu, abyste se nenechali rozhodit, když přijdete domů po členech domácnosti, kteří jsou zrovna zaneprázdněni jinými tématy, než je čistá předsíň.
 2. Abrazivním materiálům, jako jsou kaménky, hlína, písek. Má-li podlaha ve vstupní části vypadat dlouho reprezentativně, musí být otěruvzdorná. Míra potřebné odolnosti vůči poškrábání je přímo úměrná provozu, kterému podlahu vystavíte.

Také byste se hned v úvodu (a tím vstupní část rozhodně je) nemuseli na podlaze rozplácnout, máte-li zrovna z venku mokré boty. Vzpomeňte na to, až budete zvažovat, bude-li Vám k něčemu protiskluzná úprava.

Vhodné druhy podlah:

 • keramická dlažba
 • litá podlaha
 • korek
 • marmoleum
 • laminátová podlaha
 • vinyl
 • pvc
 • dřevo
 • koberec

Keramická dlažba

Spaced.com.au

Keramickou dlažbu do vstupních prostor nelze než doporučit. Můžete si vybrat mechanicky velmi odolnou keramiku, se kterou budete spokojeni dlouhá léta. A možná navěky. Keramická dlažba je hygienická, snadno se udržuje a nabízí opravdu široký výběr barev a vzorů. Zvláště u keramiky zvažte protiskluznost. Sáhnete-li vedle, může se Vám to kdykoli vymstít. Podrobnější informace viz. článek Keramická dlažba.

Litá podlaha

Litá podlaha může být surově šedá betonová nebo i výrazně barevná.

Scribbler.cz

Zde platí pravidlo protiskluzné povrchové úpravy dvojnásob. Lité podlahy jsou velmi odolné, přesto bych Vám doporučila vyhnout se hladkým, jednobarevným variantám, kde bude každá drobnost vidět. Myslím, že zvláště v předsíni oceníte i vcelku nenápadné mramorové nebo jinak „šmouhaté“ vzorování, které s Vámi bude solidární a skryje pár šlápot, když přijde nečekaná návštěva. Údržba tohoto typu podlah je tak snadná, že Vás možná bude i bavit. Podrobnější informace viz. článek Litá podlaha.

Korek

Kakao, kapučíno nebo bílou kávu?

Mariakillam.com

Do vstupních prostor dejte přednost korkové podlaze s lakovanou povrchovou úpravou, která je odolnější, nezanáší se snadno nečistotami a dobře se udržuje. Lak se časem poškrábe, proto se korku vyhněte, pokud víte, že na botech domů denně přinesete lopatu písku. Většina domácností však s korkem v předsíni harmonizuje a občasná renovace korkové podlahy je součástí přirozeného běhu událostí. Pokud nemáte ve vstupu podlahové vytápění, oceníte při přezouvání pocitově teplý, na dotek příjemný materiál. Podrobnější informace viz. článek Druhy dřeva na podlahy.

Marmoleum

Může marmoleum vůbec někdy omrzet? Kombinací je nekonečně mnoho, nabídka barev nepřeberná. Už si jen sednout a začít kreslit předsíň, která bude mít šťávu!

Houzz.com

Mezi jeho klady patří snadná údržba, odolnost, trvanlivost. Jeho vzhled je nadčasový a rozhodně se Vám po několika sezónách neomrzí. Z široké nabídky si vyberte přírodní linoleum s vyšší otěruvzdorností, vhodné do vstupních prostor. Podrobnější informace viz. článek Marmoleum.

Laminátová podlaha

Laminátovou podlahu zmiňuji, přestože ji nepovažuji za zcela vhodnou do vstupních prostor z důvodu její nižší otěruvzdornosti. Důvodem, proč ji přesto uvádím, je, že se do předsíní, především v bytech, používá. Její výhodou je snadná údržba. Kdo má malý byt a zvolí si jako převládající podlahu laminátovou, pochopitelně nechce měnit typ podlahové krytiny na malé ploše u vstupu přede dveřmi. Tomu naprosto rozumím a považuji to za dobrou volbu v případě, že půjde o kvalitní, dražší laminát s vyšší odolností. Samozřejmostí je minimalizovat zanášení písku a jiných brusných částic dovnitř. Podrobnější informace viz. článek Laminátová podlaha.

Vinyl

Vinyl je velmi odolná podlahovina, která se snadno čistí a kvalitou předčí běžné měkčené PVC. Ve srovnání s ním vyniká lepší otěruvzdorností, životností a vyšší kvalitou vzorů a struktur. Pokud Vás ekologie netrápí, směle s ním do předsíně! Podrobnější informace viz. článek PVC a Vinyl.

PVC

Na mysli mám měkčené PVC, prodávané většinou v rolích. Jeho výhodou je nižší cena ve srovnání s vinylem. Nevýhodou je však také nižší životnost, otěruvzdornost, kvalita imitace struktur. Snadná údržba však potěší. Podrobnější informace viz. článek PVC a Vinyl.

Dřevo

Předsíň se dá zařídit velmi jednoduše a hravě. Zařizování bydlení je především o citu pro barvy a prostor. Všimněte si, jak příčně orientované podlahové dílce opticky rozšiřují úzkou chodbu. Účinek zesiluje použití lišt ve stejné bílé barvě, jakou mají stěny. Podlaha bez výrazné hraniční lišty pokračuje jakoby do ztracena.

Housediz.com

Máte-li v hale dostatek prostoru, můžete si dovolit podélnou orientaci prken. Také Vás to pocitově „táhne“ ke dveřím?

Casaal21.wordpres­s.com

Proč ne? Vybírejte z tvrdších a odolnějších druhů dřevin a počítejte s nutností častější renovace. Pokud nesnesete jakékoli škrábnutí na podlaze, dřevo není pro Vás to pravé ořechové. Kdo berete známky běžného opotřebení jako třeba vrásky, prostě jako něco, co patří k životu, dřevěná podlaha je „TO ONO“, co hledáte. Podrobnější informace viz. články Typy dřevěných podlah, Druhy dřeva na podlahy a Údržba a čištění dřevěných podlah.

Koberec

Zlí jazykové (a hypochondrové) tvrdí, že koberce nejdou nikdy pořádně vyčistit a jsou hnízdištěm špíny, prachu a choroboplodných zárodků. Proč je tedy doporučuji do předsíně, kde se každý snaží mít podlahu, kterou bleskově a bez námahy vyčistí? Předsíň chápu také jako čistící zónu. Je-li zde hladká podlahová krytina, nečistoty zvenku se snadno roznesou po celém bytě. Vhodně zvolený koberec naopak písek a jiné nečistoty, které mohou poškrábat choulostivější podlahu v jiných částech bytu, absorbuje a je velmi snadné jej jednou za čas vyčistit. Záleží na konkrétním prostoru a jeho zařízení, jestli je vhodný pouze kusový čistící koberec nebo celoplošný.

Hodí se koberec do moderních interiérů?

Gibbongroup.com­.au

Do malé předsíně je snazší a efektivnější položit koberec celoplošně. Ve větší hale by toto ovšem bylo nesmyslné, tam si vymezíte menší čistící zónu kusovým kobercem a jinak použijete zajímavější podlahovou krytinu. Neželte zde peněz a pořiďte si kvalitní kousek. Nemusí umět létat, ale měl by se vyznačovat vysokou odolností proti opotřebení a nadstandartní čistící schopností. Podrobnější informace viz. článek Koberce.

Hana Stoklasová

Další podobné články

Přečtěte si také