Výběr lednice

Zatímco výrobci se v reklamách předhánějí, jak velký je objem lednice, soustřeďte se na jiné, spíše okrajové parametry. Zajímejte se, jak rychle dokáží zmrazit potraviny přinesené z obchodu. Zda dokáží dobře uregulovat teplotu uvnitř – v mrazáku i chladničce.

Mujdum.dumabyt.cz

Začínejte od spotřeby

Je to neuvěřitelné, ale lednice patří k největším žroutům energie v domě. V době, kdy svítíme LEDkami s minimálním výkonem, je spotřeba lednice nezanedbatelnou položkou. Například velká kombinovaná lednice ve třídě A+++ může mít roční spotřebu 160 kWh, "obyčejná áčková” o sto víc.

Nulová zóna s menší vlhkostí je vhodná pro maso, uzeniny a sýry

Dumazahrada.cz

Každý si může spočítat, zda se mu větší investice za dobu životnosti vyplatí. Když budete počítat 100 kWh rozdílu spotřeby ročně, životnost deset let a pětikorunou za kilowatthodinu elektřiny, musela by být úsporná lednice maximálně o 5000 korun dražší, aby se vyplatilo připlácet za spotřebu.

Hluk a teplota

Avšak spotřeba není jediným parametrem. Pokud máte kuchyň spojenou s obytným prostorem, dejte si pozor na hlučnost. U většiny “lidových” lednic se pohybuje kolem 40–42 dB. To je sice snesitelné, ale jsou lidé s citlivějším sluchem a prostě jim to vadí. Nejstrašnější jsou rázy při zapnutí a vypnutí kompresoru. Bohužel, to některé zvláště levné výrobky dokáží.

Zóna pro zeleninu udržuje vyšší vlhkost

Dumazahrada.cz

Neopakujte chybu, kterou jste možná udělali někdy před deseti, patnácti lety. Koupili jste lednici s jedním kompresorem, který měl ovládání společné pro chladničku i pro mrazák (pamatujete to kolečku uvnitř chladničky). Takže když chcete mít co nejnižší teplotu v mrazicí části, snížíte teplotu v chladničce až pod nulu. A naopak, zvyšováním se může stát, že si snížíte životnost uzenin, polotovarů a sýrů v chladničce.

Měli byste koupit výrobek, který umožní zregulovat teplotu v chladicí části na 0–5 °C, v mrazicí části minimálně 18 °C, anebo ještě lépe 24 °C. Pamatujte, že čím nižší teplota, tím déle je možné potraviny skladovat, týká se to například ryb.

Kolik a jak rychle

Tento údaj bývá obvykle skoro až na posledním místě: kapacita mrazení. To je číslo udávající, kolik potravin je lednice schopná zmrazit za 24 hodin. U levných lednic je to například jen 5 kg, u výkonných až 15 kg.

Lednice by měla mít oddělenou regulaci pro chladicí a mrazicí část

Vebidoo.de

Zdálo by se: proč kupovat tak výkonnou variantu. Jasně, málokdo najednou dává zmrazovat najednou tak velké množství potravin. Jenže vyjadřuje to výkon při chlazení., Je rozdíl, zda se bude kilo svíčkové z akce mrazit 10 hodin, anebo dvě.

Čím rychlejší je tento proces, tím menší se dokáží vytvořit ve struktuře potraviny krystalky, které roztrhají vlákna svalstva. Zvláště u ryby je to proces vedoucí k nepoživatelnosti.

Další důležité drobnosti

  • ventilátor v chladicí části – rozhání vzduch tak, aby ve všech místech prostoru byla konstantní teplota
  • 6. smysl – řídicí automatika, chlubí se tím značka Whirlpool, ale podobné mají i další pokročilé značky
  • antibakteriální povrch – proč ne, ale berte to spíš jako marketingové plus v situaci, kdy výrobci nevědí, jak trumfnout konkurenci. Kdo nechává v lednici nepořádek, nepomůže mu ani kilo stříbra na stěnách
  • nulová zóna – oddělený prostor, kde může být teplota blízká nule, což u některých potravin vede k prodloužení trvanlivosti. Představuje to úsporné řešení, protože ve zbytku prostoru může být třeba 5 °C, což šetří energii. Je potřeba si rozmyslet, zda takovou přihrádku využijete, protože se tím zmenšuje zbylý prostor

Jak speciální zóny prodlužují čerstvost potravin

Marek Burza
  • beznámrazový systém – dnes už by zřejmě měl být u každé nové lednice. Nejde jen o pohodlí, při ručním odmrazování navíc dochází k částečnému povolení (a tím zničení) skladovaných potravin. A když se nechá v mrazáku námraza, velmi se zvedá spotřeba
  • supermrazení a superchlazení – krátkodobě se tím zvedá výkon, dokud jsou například otevřená dvířka u lednice, u mrazáku přispívá k rychlejšímu zmražení vkládaných potravin.
Marek Burza

Další podobné články

Přečtěte si také