Výběr indukční desky - jakou si pořídit?

Základní orientační body v závodu za novou indukční deskou

Když už jste se rozhodli, že si chcete pořídit indukční varnou desku, ujasněte si, co je pro vás při vaření prioritou a zda máte v kuchyni technické podmínky pro zapojení nové desky.

Mora

Jednofázové nebrat

První, co musíte zkontrolovat, je stav vašeho elektrorozvodu. Pokud si děláte zálusk na výměnu plynové desky za indukční, možná zjistíte, že v kuchyni nemáte třífázový rozvod. A pokud nehodláte překopávat celý byt, raději se indukce vzdejte a udělejte si radost nějakou novou pěknou plynovou deskou. Výrobců “plynařů” je dost a rozhodně si vyberete.

Kdo plánuje výměnu staré plotýnkové elektrodesky nebo indukci za sklokeramiku, má to snazší. V běžném bytě by neměl být problém desku připojit. Rozhodně se nenechte nalákat tvrzením výrobců, že jejich desku můžete provozovat na jednofázových 230 V. Jen si to spočítejte: Máte čtyři plotýnky, každá i více než 2000 W, to znamená celkem 8000 W. Jističem by teklo přes 30 ampér a to rozhodně v bytě nemáte, bude to maximálně 16 A.

To v praxi bude znamenat jediné: deska vám připraví nemilé překvapení v tom smyslu, že nepůjdou spustit všechny desky naplno. Ne že byste tímto stylem vařili běžně, většinou stačí menší výkony, ale může se taková situace přihodit. A když už se těšíte na funkci booster, bylo by nepříjemné, kdybyste ji nemohli využívat svobodně.

Co si hlídat při koupi

  • možnost připojení k trojfázovému napětí
  • snadnost rychlého ovládání
  • logické uspořádání plotýnek
  • doplňkové funkce, které opravdu využijete

K čemu je rámeček

Vypadá to to jako drobnost, ale v internetových diskuzích vznikají vášnivé hovory i tom, zda je lepší koupit desku s rámečkem kolem, či je lepší čisté sklo. Existují dva tábory.

První tvrdí, že rámeček znamená překážku dobrého čištění, při stírání u něj zůstávají stopy nečistot. Druhá si naopak rámeček chválí, protože staví drobnou “přehradu” v situaci, kdy vykypí tekutina z hrnce a nevylije se až na podlahu.

Nezaujatý člověk si v duchu řekne: “Zlatá stará smaltovaná deska ve tvaru korýtka, ze které se nikdy nic na zem nevylilo.” Zdá se, že technologický pokrok stojí uživatele mnoho úsilí a ve skutečnosti je přítomnost rámečku u desky spíše jen designovým prvkem.

Designové ovládání nebrat

Whirpool
Sporák by měl sloužit jako prostředek k radostnému vaření a neměl by rozptylovat pozornost svým ovládáním. Nepodlehněte krásné desce, kde se ale dostanete k regulaci přes více kroků. Typicky: nejdříve si musíte určit, kterou plotýnku máte ovládat, a tu pak zesilujete nebo ztlumujete společným ovladačem.

Chtějte, aby každá plotna měla vlastní ovládání regulace tak, abyste v případě nouze mohli bleskově zasáhnout. Někdy může být ovládání tak zdlouhavé, že je kypící hrnec nakonec rychlejší zvednout a přerušit tak ohřev než ztlumit. Rychlejší je novější posuvné dotykové ovládání než styl + a -. Dotykem si volíte přímo intenzitu ohřevu. Je ale pravda, že i se starším ovládáním lze přežít, a kdo musí hlídat rozpočet, zvykne si.

Kde mají být ty plotýnky

Někteří výrobci zřejmě platí vývojáře, kteří nikdy nevařili, protože zásadně umisťují malé plotýnky dozadu a velké vpředu. Jenže na velké pánvi smažíme spíše vzadu, aby cákající omastek nevytvořil na podlaze klouzačku. Navíc není praktické přenášet menší hrnce přes velké umístěné na kraji sporáku.

V návodu každého spotřebiče (často bývá ke stažení už na stránce internetového obchodu) si zkontrolujte, jaký je minimální průměr použitého rendlíku. Tomu budete muset přizpůsobit používané nádobí. Na malé plecháčky zřejmě budete muset zapomenout, minimální průměry hrnců bývají nad 10 centimetrů.

Naopak praktická je možnost spojit desky do jedné velké podélné. To potřebuje například každý, kdo po pečení masa v pekáčku potřebuje vysmažit šťávu do omastku, zapražit a provařit do omáčky. Bez toho pořádné vepřové výpečky neuděláte.

AEG

Jednoduchý způsob ovládání u desky AEG

AEG

Desky Electrolux nezapřou společný původ s AEG

Podle své vařicí praxe byste měli vybírat počet plotýnek vybavených takzvaným boosterem (někteří výrobci o něm mluví jako o funkci krátkodobého zvýšení výkonu). V prospektu to sice vypadá lákavě, že čím více booster, tím víc Adidas, ale kupovat si jenom kvůli tomu dražší desku je zbytečnost.
AEG

Tuhle funkci využijete hlavně v situaci, kdy potřebujete přivést vodu k varu. Typicky při vaření brambor. Otravné bývá také čekání na var při přípravě těstovin, smrtelně nebezpečné může být čekání na var u bramborových knedlíků, kdy vám těsto mezitím povolí a skončí jako jedna velká “rozblemcaná” slizká hrouda. A geniální bývá při vaření vody na čaj nebo kávu. Elektrickou varnou konvici věnujte do charity, na lince konečně ubude nějaký ten krám.

Tato funkce stačí v praxi klidně jen u dvou plotýnek. Naopak: vyzkoušejte si booster někdy použít na pánev s omastkem. Ten je tak rychle rozpálený, že budete skoro zralí na požár v kuchyni. Převážnou většinu pokrmů potřebujete vařit zvolna.

Hodně lidí si pochvaluje u desek funkci Stop & Go. Ta umožňuje jediným stiskem přerušit vaření a znovu zahájit, až budete mít čas. Pro kuchaře je to nepochopitelná funkce, pro ženu na mateřské dovolené, která si potřebuje odskočit přebalit řvoucí dítě a která počítá každou vteřinu, je možná užitečná.

Aby se blýskala

Bosch
Koupí indukční desky se (podobně i jako u sklokeramiky) odsuzujete k soustavnému čištění. Na rozdíl od varných sklokeramických desek však špína nepřijde do kontaktu s rozpálenou plochou, je horká jen od hrnce, takže stačí ji setřít.

Tím však starost nekončí. Aby se deska blýskala jako v obchodě, musíte ji stále leštit (pokud chcete do kuchyně přivést návštěvu).

Naštěstí u indukce nebudete muset kupovat na nečistoty škrabku. Osvědčila se obyčejná houbička a jarová voda a utěrka z mikrovlákna. Ale kdo chce experimentovat, pro toho se nějaký ten prostředek speciálně na sklokeramiku najde.

Průběžné čištění je u desky důležité, protože když rozsypete například sůl, mohla by se posunováním hrnců poškrábat. Naštěstí není problém i během vaření hrnec nadzdvihnout a houbičkou plochu setřít.

Marek Burza

Další podobné články

Přečtěte si také