Vnitřní vybavení zásuvek

Několik textů věnovaných kuchyňské tématice rozděluje kuchyň na jednotlivé zóny, a to podle účelu a činnosti. Jde o zóny mytí, vaření, příprava, ukládání a zásoby.

Blog.janapekna.cz

Každá zóna je specifická a potřebuje jiný druh vybavení. Právě vnitřní vybavení zásuvek napomáhá k tomu, aby byl prostor kuchyně uspořádán logicky a hlavně účelně. Pro každou zónu existují speciální pořadače, třídiče a další pomůcky, které nám usnadňují každodenní život v kuchyni.

Zóna MYTÍ – dřezová skříňka

Tradičním, ale nepraktickým ztvárněním dřezové skříně je nábytek s klasicky otvíravými dveřmi na panty a odpadkovým košem připevněným na vnitřní straně dvířka. Toto poněkud předpotopní řešení má ještě stále svoje vyznavače. Nesporná nevýhoda spočívá v tom, že pokud chcete využít skříň i na uskladnění čistících prostředků, musíte je umístnit až úplně dozadu skříně nebo na bok, aby nedošlo ke kolizi s odpadkovým košem. Uživatelé se shodují na tom, že pokaždé když skříň zavřeli, shodili košem nechtěně veškeré saponáty.

Plný výsuv poskytuje pohodlný přístup shora. Vyprázdnění a čistění sorteru není žádný problém. Skrytá zásuvka představuje prostor navíc, pro drobné pomůcky a čistící prostředky.

Blum.com

Ideálním vybavením je kombinace výsuvu a skryté zásuvky. Ve výsuvu je odpadkový sorter a zásuvka slouží na uskladnění mycích pomůcek, odpadkových pytlů, náplní do myčky a podobně. Musíme pamatovat na to, že výsuv s odpadkovým košem je vůbec nejpoužívanějším výsuvem v kuchyni. V průměru ho otevřeme 30 krát denně a více.

Zásuvka ve tvaru písmene U optimálně využívá prostor vlevo a vpravo od dřezu.

Blum.com

Častým řešením u dřezové skříně je otvírání dveří na elektriku. Stačí ťuknout kolenem do čílka a koš se sám vysune. Při práci v kuchyni a manipulaci s vodou je to velice praktické. Dřezové skříně jsou k mání v různých šířkách, nejčastěji 450 mm a 600 mm. Velké oblibě se těší výsuv široký 900mm. Poskytuje velkorysejší prostor pro pečlivé třídění odpadu. V rodině s více členy se jistě neztratí.

Zóna VAŘENÍ/PEČENÍ + UKLÁDÁNÍ – Zásuvková skříňka pro pomůcky na vaření

Nejčastějším typem je členění skříně na jednu mělkou a dvě hluboké zásuvky. Mělké zásuvky slouží na uskladnění příborů a drobných pomůcek na vaření. Hluboké zásuvky jsou úložním prostorem pro hrnce, pánve, plechy a ostatní nádobí náročnější na prostor.

Dřevěný příborník s držákem na nože doplněn o držák na potravinové folie a alobal. Krytí folií je nerezové s ostrou hranou pro utrhnutí. Velikost přihrádek je fixní.

Kuchyne-praha4.blogspot.cz

Dnešní trh nabízí příborníky z různých materiálů. Finančně nejméně náročné jsou samozřejmě plastové. Luxusnějším dojmem působí příborníky nerezové, dřevěné, nebo kombinace obou. Můžou disponovat doplňky, jako například držákem na nože, na potravinovou fólii nebo alobal. Jednotlivé přihrádky jsou buď fixní nebo nastavitelné podle potřeby.

Nerezový příborník s držákem na nože a umělohmotný příborník s nastavitelnými přihrádkami

Nabytekhvh.cu

V minulosti byly oblíbeným modelem šuplíkové skříně šířky 450 mm anebo 600 mm. Dnes jsou to převážně zásuvky vertikálního charakteru, o šířkách 900 mm, dokonce i 1200 mm. Poskytují mnohem více úložného prostoru a v kombinaci s vhodným příborníkem i snadnější orientaci a přehled o obsahu zásuvky. Hluboké zásuvky jsou úložným prostorem především pro objemnější pomůcky. Skladujeme zde hrnce, pokličky, plechy, zvláštní nádobí, prázdné dózy na potraviny, jídelní sety a podobně.

Stylainterier.cz

Oblíbeným modelem třídiče je dřevěné dno s čepy, které můžeme nastavit podle potřeby a velikosti talířů. Zafixujeme je tak a nádobí se nerozbije a ani nepohybuje. Při změně stolovacího servisu jednoduše čepy přestavíme podle nových dimenzí. Čepy i podložka se vyrábí v různých materiálech, ze dřeva i umělé hmoty.

Sykora.eu

Podobný způsob vnitřního členění nabízí další program, kde jsou jednotlivé komponenty oddělené plastovými zarážkami, pohybujícími se na vodící tyči. Polohu tyče i rozteč jednotlivých bariér si volí uživatel sám.

Praktickým řešením je schovat v zásuvce kráječ na chleba a uzeniny nebo například váhu. Kráječ nemusíte pracně schovávat do spíže a přenášet ho při každé aplikaci sem a tam. Zabudovat do nábytkové sestavy můžeme i žehlicí prkno nebo třeba výsuvný stolek.

Kuechen-bastian.de

Pro skladování pokliček jsou v nabídce různé držáky. Některé můžou být opatřeny filcem kvůli hlučnosti, některé umístěné přímo na vnitřní straně dvířka. Filc je připevněn na suchý zip a lze jej snadno vyjmout. Ideální řešení pro extra vysoké zásuvky.

Schuellerpraha.cz

ZÓNA ZÁSOBY – hluboké zásuvky, skříně s vnitřními výsuvy, skryté zásuvky

Zásoby potravin nemusí být uskladněny jen ve vysokých výsuvech nebo vysokých potravinových skříních. Suché potraviny patří do krabic nebo sáčků. Rýži a těstoviny uchováváme ve skleněných dózách, které můžou být součástí třídiče.

Plastový třídič, jehož součástí jsou i skleněné dózy

Sykora.eu

Praktickou volbou jsou široké zásuvkové skříně s organizéry na potraviny, nebo zásuvkové skříně se skrytými zásuvkami. V ideálním případě mají skryté zásuvky skleněné čílka, což nám poskytuje přehled o jejich obsahu.

Skrytá zásuvka se skleněným čílkem

Sykora.eu

Pro maximální využití prostoru slouží třídič s postranními křídly. Využijete tak každý centimetr výsuvu. Existuje i spodní zásuvka, která je přímo spojena se soklem. Nabízí tak větší objem a určena je ke skladování balených PET lahví a jejich přepravek.

Zásuvka s postranními křídly a extra hluboká zásuvka vysouvající se přímo se soklem

Svet-bydleni.cz
Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také