Vnitřní bazén s keramickým obkladem nebo folií?

U vnitřních bazénů se většina lidí rozhoduje mezi vnitřním povrchem z folie nebo keramického obkladu.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/rqvqwdgr5py82yd89ri2­u1y57uhmo9o3kdrxa­vrl.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„rqvqwdg­r5py82yd89ri2u1y57uh­mo9o3kdrxavrl“ /> Palazzio.cz

Keramický obklad

Měli byste zvolit keramický obklad s nízkou nasákavostí vhodný do bazénu a nezapomenout na správné řešení podkladu. Ucelená skladba hydroizolační stěrky, lepidla a spárovací hmoty je pro dlouhou životnost bazénu nezbytná.

Bazén s obkladem vypadá díky tvrdému a odolnému keramickému povrchu lépe. Nevýhodou je jeho vyšší pořizovací cena. Za metr čtvereční zaplatíte cca 3000Kč – 4000Kč, ale realizace folie vás vyjde jen na cca 1000Kč/m2. Do ceny za obklad se promítá i náročnější a delší realizace.

K bazénovému obkladu se vyrábí rohové tvarovky, přelivové hrany i protiskluzné dlaždice. Součástí výrobního programu je u některých i odtokový žlábek pro vsazení plastového roštu. Výběr vhodných obkladů však není velký. Často se používají i mozaiky, které jsou praktické, protože dno nebo schody nekloužou. Mozaikou můžou být obloženy i všechny oblé a různě zakřivené plochy. Hodí se tedy například pro vytvoření různých sedátek pod vodou.

Pod hladinou zčeřené vody je barevná mozaika pěkně zkreslena a ještě zajímavěji bude na světle vypadat mozaika skleněná. Efekt lze podpořit podvodním nasvětlením.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/7×vcaan9sv8v2mzqk­m2ipi9b7cl9cdi­koeqcmyx8.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„7×vcaan9sv8v2mzqk­m2ipi9b7cl9cdi­koeqcmyx8“ />

K oživení bazénu může být z obkladu vytvořen libovolný obrazec. Pěkně také může působit nenápadný barevný přechod.

Bazenystach.es­tranky.cz

Společnost Rako nabízí speciální sérii pro bazén nazvanou Pool, která zahrnuje speciální rohové tvarovky, protiskluzné prvky atd. Na internetu naleznete výpis i dalších vhodných sérií značky Rako, příručku k realizaci i popis uceleného systému pro správnou realizaci od značky Lasselsberger. Je možné použít i jiné obklady a mozaiky s vysokou nenasákavostí.

Folie

Folie se vyrábí z měkčeného PVC a jsou určeny přímo pro bazény. Jedná se o jinou folii než tu, která se používá na levné montované bazény. Jde o kvalitní 1,5mm tlustou folii s výztužnou skleněnou tkaninou a protiskluzným povrchem. Folie se teplovzdušně svařuje dle tvaru bazénu, který není nijak omezen. Lze s ní poměrně jednoduše provést i schody, přepadový žlábek a další složitější tvary.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/tntekyqnl9yw­vk7w2ufqh308nc047wak­fp1np241.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„tntekyq­nl9ywvk7w2ufqh308nc047wak­fp1np241“ />

Folie vyrábí například firma DLW pod názvem Delifol nebo společnost Dektrade pod názvem Alkorplan.

Izolmont.cz

Bazénové folie jsou nabízené jednobarevné nebo v dekorech imitujících mozaiku a v dalších vzorech. Vlivem chloru však dochází k jejímu vyblednutí.

Pokud zvolíte imitaci mozaiky, nejprve zvažte, zda ji nepoužít jen na dno bazénu. Na stěnách nad vodou bude totiž vidět, že jde jen o tištěný motiv.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/bqcbyxc7t9lxgh7s9t­zz07n1wcl74vd2qaz­fa7be.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„bqcbyxc7t9lxgh7s9t­zz07n1wcl74vd2qaz­fa7be“ /> Delifol.de

Barva se volí většinou modrá až azurová, aby navodila pocit, že plavete v moři nebo jezeře. Kromě tradiční modré, můžete vyzkoušet třeba bílou barvu, kterou nasvětlíte pomocí barevných reflektorů do různých barev. Využijete pak tzv. chromoterapii – léčbu barvami.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/kgi1amosna1nnyc­qr95p4vj01cula­envo78vvx7j.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„kgi1amos­na1nnycqr95p4vj01cu­laenvo78vvx7j“ />

Folie se také používá na rekonstrukci starších bazénů, které zatékají.

Virive-bazeny.cz

Kolem bazénu s folií můžete mít dlažbu zakončenou schodovým nebo jiným ukončujícím prvkem s oblým rohem. Vhodným finančním kompromisem může být luxusní velkoformátová dlažba a foliový bazén.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/3mx3crvyl10v97dxslqm­fyniyjwybe2m1pin4n4t­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3mx3crv­yl10v97dxslqmfy­niyjwybe2m1pin4n4t­“ /> Plazabagno.gr

U obou materiálů lze využít všechny bazénové prvky – protiproud, trysky, světla atd. Keramický obklad se hodí více na hranaté bazény. Čím menší obklady, tím může být poloměr zakřivení menší.

Pokud chcete bazén využívat zejména k relaxaci, pak bych Vám keramický obklad i přes jeho cenu doporučila. Nejlépe bude vypadat, pokud zvolíte dovnitř bazénu, kolem něj i do sprchového koutu stejný typ keramického obkladu resp. dlažby. Příjemně bude působit i kombinace s nepříliš výraznou mozaikou. Prostor by měl působit relaxačně, proto volte uklidňující barvy i motivy.

Stavíte-li bazén pro své děti a chcete v něm spíše dovádět nebo plavat, pak bude vhodná folie. Přímo pod folii se umisťuje tepelná izolace a tkanina, která dno příjemně změkčí.

Kateřina Janečková

Přečtěte si také