Vnější zastínění podkrovních oken

Vnější systémy zastínění střešních oken, jinak zvané také jako předokenní zastínění, jsou nejúčinnějším způsobem z hlediska omezení tepelných zisků od slunečního záření, neboť zachycují paprsky ještě před dopadem na okenní tabuli. Samozřejmě jsou velmi účinné i pro samotné zastínění a regulování denního světla v interiéru.

Slunce-stin.cz

Předokenní rolety

Jedná se o nejčastěji používaný typ vnějšího zastínění. Kromě omezení tepelných zisků v letním období vám toto řešení poskytuje také zlepšení tepelně-izolačních vlastností v období zimním (součinitel prostupu tepla oknem je s venkovní roletou až o 20% lepší). Mezi další výhody také patří snížení hluku z vnějšího prostředí, což oceníte především v nočních hodinách (mimo jiné rolety tlumí zvuk dopadajícího deště či krupobití).

Tip:

Je výhodné si pořídit předokenní rolety s funkcí žaluzie. Kromě samotného zastínění tak budete moci lépe regulovat intenzitu denního osvětlení a budete mít také lepší výhled do okolí.

Ovládání předokenních rolet může být manuální (pomocí pohybu okenního křídla) či dálkové a to buď na elektrický nebo solární pohon. Za dálkové ovládání si samozřejmě budete muset připlatit, v některých případech se bez něj ovšem neobejdete (pokud je okno mimo běžný dosah). Mezi drobné nevýhody tohoto systému patří omezená variabilita otevírání okna při stažených roletách, to se ovšem týká především oken kyvných, okna výklopně kyvná jsou pro tento systém vhodnější (více informací o typech střešních oken naleznete v článku Podkrovní okna).

U oken kyvných nemůžete mít roletu úplně staženou při větších úhlech otevření.

Climastyl.cz

Rolety s funkcí žaluzie výrobci nazývají také jako sklopné předokenní rolety.

Somfyarchitec­ture.cz

Předokenní markýzy

Tento systém není z hlediska omezení slunečního záření tak účinný jako předokenní rolety, což se ovšem významně promítá do jeho pořizovací ceny, která může být nižší až o 80%. Na druhé straně stále disponuje výhodou venkovních systémů, a to zachycení slunečních paprsků před dopadem na samotné okno, z hlediska omezení přehřívání je tedy přesto účinnější než systémy vnitřní. Jeho výhodou je lepší kompatibilita s kyvnými střešními okny, které se i při zatažené markýze dají pohodlně otevřít. Výrobci také uvádějí další výhodu – částečnou průhlednost používaného materiálu, která vám umožní výhled do okolí. Jedná se ovšem jen o částečnou výhodu, neboť tato vlastnost snižuje účinnost zastínění.

Předokenní markýza může být kompromisem mezi pořizovacími náklady a účinností.

Nonstopstaveb­niny.cz

Kombinujte… výhody venkovních systémů zastínění s výhodami systémů vnitřních, tak dosáhnete nejlepšího výsledku a největší variability používání. Více informací o vnitřních systémech naleznete v článku Vnitřní zastínění podkrovních oken.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také