Vintage tapety

Máte rádi kouzlo starých časů a k dotvoření interiéru vám stále něco chybí? Zkuste tapety!

Decoist.com

Tapety se k dekorování interiérů používají již více než pět století. Nejprve se vzory malovaly ručně nebo nanášely na papírový podklad pomocí dřevěných štočků s vyřezanými ornamenty. Výsledkem tohoto časově náročného výrobního procesu byly unikátní dekory, které si mnohdy nezadaly s malými uměleckými díly. Tomu ovšem odpovídala i cena a tak v prvopočátcích byla tapeta výsadou bohatších vrstev a vzory odrážely jejich (nutno podotknout, že obvykle vytříbený) vkus.

Černobílý dekor tapet společně s doplňky evokují atmosféru empírového zámečku.

Gooseeggblue.co­.za

Jemný květinový potisk vnáší do této ložnice romantiku starých časů.

Skonahem.com

S masovou výrobou se tapety dostávaly i do běžných domácností a staly se oblíbenou alternativou běžné výmalby. Jejich dekory i barevné kombinace šly ruku v ruce se stylem daného období. Díky tomu je tapeta skvělým dekoračním prvkem, který nám v interiéru pomůže podpořit atmosféru starých časů. Na rozdíl od vintage nábytku a dekorací, kterých jsou plné antiky a bleší trhy, na dobovou tapetu narazíte jen málokdy a pokud ano, její kvalita je diskutabilní nemluvě o ceně a dostupném množství. Naštěstí ale nabídka nových tapet v dobových dekorech je doslova nepřeberná a tak jen stačí si ujasnit, co náš interiér potřebuje.

Jaký dekor na tapetu tedy vlastně zvolit?

Followpics.me

Výběr je zcela na vás – vodítkem by ovšem mělo být historické období, do kterého si přejete váš interiér doladit. U nás je vintage styl spojován především s bydlením našich prababiček, kde hlavními atributy jsou pastelové, jakoby časem vybledlé barvy, jemné vzorky, patina a celkově nostalgický až romantický nádech interiéru. Vintage styl jsou ale i 50. léta s jejich výraznými geometrickými a grafickými vzory, eklektický styl let 60. nebo dokonce barevná abstraktní psychedelie sedmdesátých let. Více o vintage stylu v interiéru se dozvíte v našem článku Interiér ve stylu vintage.

Romantická nostalgie

Luxurybynature.nl

Máte v interiéru nábytek s původní nebo nově vytvořenou patinou, na stole krajkový ubrus a v kuchyni sbírku babiččina porcelánu? V tom případě budou stěnám slušet tapety s drobnými květinovými a přírodními motivy, ale i jemný svislý proužek, puntíky nebo kostka, to vše v pastelových pudrových barevných tónech. Populární je také tzv. „toile“ vzor – jde o jednobarevný potisk (obvykle modrý, vínový nebo černý na bílém či smetanovém podkladě) znázorňující různé pastorální scény, např. piknik v přírodě, procházku zahradou apod. v kombinaci s květinovým vzorem. Pomocí „toile“ tapety rázem vykouzlíte ve svém domově atmosféru romantického francouzského zámečku nebo staroanglického venkovského sídla, skvěle se bude vyjímat v obýváku, jídelně nebo ložnici. Dalším zajímavým motivem, který evokuje staré časy, jsou historické mapy a topografické plánky měst nebo potisky dobovými obchodními nápisy a označeními. Ty se budou nejlépe hodit do vintage interiérů s industriálním nádechem.

Překrásné vintage dekory najdete např. v kolekcích tradičních anglických výrobců tapet Sanderson nebo Cole&Son.

Vzor „toile“ evokuje až zámeckou atmosféru.

Decoshabbychic­.blogspot.cz

Historické mapy jsou také oblíbeným motivem vintage tapet.

Stationandpos­t.com

A další motiv – typografie. Zde s literární tematikou.

Architecturear­tdesigns.com

Geometrické vzory 50. let

Papierpeintde­sannees70.com

Zdědili jste po babičce stolek a křesílka na subtilních nožkách v tzv. „bruselském stylu“? Volbou správné tapety jim dodáte v interiéru své opodstatnění. A věřte, že jakkoli jsou v kontextu našich dějin 50. léta vnímána negativně, dekor 50. let nabije vás i váš interiér pozitivními vibracemi. Barvy na tapetách (a potažmo i potisky textilií) jsou výraznější, sytější, v oblibě byly geometrické vzory a abstraktní potisky i výrazné květinové motivy. Často se na potiscích objevují i stylizované předměty denní potřeby (např. kuchyňské náčiní, hračky) nebo dokonce graficky znázorněné objekty s tématikou objevování vesmíru.

Nezaměnitelný rukopis návrhářky Orly Kiely.

Orlakiely.com

Elegantní tapeta „Revival“ od Eco Wallpaper.

Eco.se

Nadčasovost některých motivů inspiruje designéry dodnes a najdete je v portfoliu všech renomovaných výrobců tapet (zkuste se podívat třeba na kolekce od švédské firmy Eco Wallpaper nebo na práci irské designérky Orly Kiely).

Atomová čmáranice“ – tak zní volný překlad názvu tohoto dekoru, který napovídá, kde se jeho autor inspiroval.

Modernsnobbery­.blogspot.cz

Stylizované lžičky budou krásně pasovat na kuchyňskou stěnu.

Spoonflower.com

Eklektika, výrazné vzory a barvy

Co je moc, to je moc, nicméně i takto interiéry v 70. letech vypadaly.

Papierpeintde­sannees70.com

V 60. a 70. letech zažívalo dekorování tapetami skutečný boom a tento trend se projevil v plné míře i v našich končinách. Možná máte ještě v paměti obývák vašich rodičů, vytapetovaný kolem dokola výrazným vzorem inspirovaným některým z historických stylů (někdy se tapetě nevyhnuly ani dveře). V oblibě byl návrat k ornamentům a motivům z období secese, art deca, ale i k viktoriánským květům, často byl k vidění tzv. paisley (neboli kašmírový) vzor. V 70. letech pak stěny ožily abstraktními křiklavými vzory, které nezapřou svou inspiraci op-artem. Z barev byla oblíbená hlavně červená, purpurová, oranžová, okrová a teplá žlutá, k vidění byly ale i odvážnější pestré barevné kombinace.

K 60. létům patřily i veselé stylizace, mnohdy na hranici kýče.

Blog.uncovet.com

Hodiny tvarově doplňují jednoduchý vzor na tapetě a vzájemně si nepřekážejí.

Scandinavia-design.fr

Pokud vás styly těchto období oslovují, ale obáváte se, aby toho nebylo přece jen příliš, zvýrazněte tapetou jen jednu pohledovou stěnu a k ní už umístěte pouze jednoduchou komodu nebo konzolový stolek, pomocí tapety můžete na zdi vytvořit i vizuálně atraktivní čelo postele. Na stěnu s tapetou již neumisťujte žádné další dekorace, potažmo obrázky – můžete zkoušet experimentovat, ale obecně platí, že čím výraznější je vzor na tapetě, tím více by jakákoli další dekorace působila rušivě. Raději si dejte práci s výběrem toho pravého vzoru a nechte jej na stěně vyznít v plné kráse.

Pestré vzory, motivy i barvy 60. a 70. Let.

Doodlebugsart.net

Inspirací vzoru této tapety byla secese.

Grahambrown.com

Kouzla s tapetami

V některých dobových interiérech bylo populární i kombinování vzorů mezi sebou – stejné potisky, ale v různých barevných variacích se objevovaly na tapetách i textiliích, k vidění bylo někdy i kombinování dvou druhů tapet v jedné místnosti.

Zkuste zkombinovat dvě tapety v jedné místnosti!

Interiormall.com

Zkuste to také – kombinujte buď stejný vzor v odlišné barevnosti, nebo zvolte dvě tapety se stejným barevným základem, ale odlišným vzorem (dobře se kombinují např. proužky a florální vzory). Základní barevný tón pak můžete zopakovat ještě jinde v interiéru, třeba na několika doplňcích. Dvě odlišné tapety ideálně nelepte na sousedící stěny, ale zvýrazněte jimi jen určitě části prostoru, zbytek vymalujte v základním barevném tónu, společném oběma tapetám. Obdobná pravidla kombinování můžete vyzkoušet i v tandemu tapeta – závěsy (polštáře) apod.

Variantou v kombinování tapet je i použití bordury – jednu stěnu opatřete celoplošnou tapetou a zbylé pak jen olemujte bordurou ve stejném vzoru. Dobrým vodítkem při kombinování barev a vzorů vám budou vzorníky, kterými každý kvalitní dodavatel disponuje. Soustřeďte se vždy na výběr vzorů z jedné barevné „rodiny“. Mnoho dodavatelů mívá v nabídce celé kolekce, zahrnující jak tapety, tak k tomu ladící potahové a dekorační látky. Vzorky je dobré vždy vyzkoušet přímo v interiéru – kvalitní dodavatel vám buď zapůjčí vzorník domů, nebo vybrané vzorky pro vás objedná, u velkododavatelů vám obvykle ochotně prodají minimální množství vybrané tapety nebo mají k dispozici i nastříhané vzorky.

Tento styling úspěšně kombinuje hned 3 vzory na tapetách a textiliích.

Dekorstore.net

Kolekce Fikus od českého výrobce Lavmi vychází z designu 50. Let.

Lavmi.cz

Tapeta v koupelně? Proč ne!

Nebojte se použít tapetu i v místnostech, kde by vás to jinak nenapadlo. Dnešní technologie výroby tapet je již tak pokročilá, že si klidně můžete dovolit tapetou dodat žádoucí styl i koupelně nebo kuchyňské lince. Ptejte se po omyvatelné tapetě a máte-li přece jen obavy ze znečištění, překryjte ji v exponovaných místech (sporák apod.) skleněným panelem.

Sarahcoombs.com

Co se zbytky tapet

Po vytapetování vám zcela jistě zůstanou doma zbytky, které můžete dále zužitkovat a současně v drobných detailech interiér doladit. Polepit můžete cokoli – dvířka skříněk a čela zásuvek, zadní panel knihovny nebo police, úložné krabice, šanony na časopisy či dokonce stupínky schodů. S pomocí tapety můžete doladit i takové drobnosti, jako jsou obaly knih a fotoalb. Nebo zkuste kousek tapety zarámovat a vytvořit tak originální dekoraci.

Chicoco.cz
Rumblinrose.co.za

Antické rámečky s novým nádechem

Lifeispichey.com
Tip:

Jste-li odvážnější, můžete se vrhnout na „patchwork“ – k tapetě dokupte další vzorky, které spolu ladí, a poskládejte si veselou tapetovou mozaiku!

A ještě jedna věc na závěr. Přestože je tento článek o tapetách, stojí za zmínku i další technika zdobení stěn, která se hojně v minulosti používala. Možná si ještě vzpomenete na stěny babiččina obýváku pokryté tzv. „válečkem“, kterým se na stěnu nanášel vzorek. Váleček dnes získává opět na popularitě a ve srovnání s tapetou je na něm patrná „ruční“ práce. Výhodou také je, že pokud se vám výmalba na první pokus nezdaří, můžete stěnu prostě přemalovat a začít znovu. Strhávání špatně přilepené tapety je již náročnější – zde už se vyplatí přizvat na pomoc odborníky, aby výsledek byl skutečně dokonalý. Na druhou stranu – správně zvolená kvalitní tapeta vám vydrží krásná podstatně déle a bylo by škoda tento výrazný dekoratérský prvek v interiéru opomíjet.

Indulgy.com
Etsy.com
Ivana Havelková

Další podobné články

Přečtěte si také