Vikýře v podkrovním bytě

Pokud plánujete půdní přestavbu na podkrovní bydlení, možná jste si už položili otázku, zda-li pro přívod denního světla použijete klasická střešní okna, nebo zbudujete střešní vikýře. Jaká však mají vikýře specifika, výhody a nevýhody?

Vikýř přerušuje střešní konstrukci a může být přirozeným pokračováním obvodových stěn.

Krytiny-strechy.cz

Vikýř je… nadstavba střešní konstrukce, jež slouží pro osvětlení a větrání podkrovního bydlení. Mezi jeho největší výhodu patří schopnost rozšířit vnitřní obytný prostor, nebo přesněji řečeno zvětšit výšku střešní konstrukce pro komfortnější pohyb pod střechou. Při jeho realizaci myslete na minimální podchodnou výšku, která je 2100 mm.

Výhody a nevýhody

Výhody

  • již zmíněná schopnost zvětšení vnitřního prostoru
  • možnost zbudování klasického okna, které je méně náročné na údržbu, poskytuje lepší výhled do okolí a lze jím větrat nehledě na počasí (déšť, sníh)
  • vikýř může být zajímavým architektonickým prvkem

Nevýhody

  • větší nároky na kvalitní provedení než u střešních oken
  • větší pořizovací cena (může jít o více než dvojnásobné náklady oproti střešním oknům)
  • u bytových domů je často problémovým prvkem z hlediska památkové péče
  • do interiéru přivádí méně světla než střešní okna

Ukázka rozdílu distribuce světla u vikýře a střešního okna

Stresni-okna.cz
Tip:

Problém s distribucí světla lze vyřešit například zajímavým spojením vikýře se střešním oknem, tedy prosklením jeho střešní části. V tomto případě je však obzvlášť důležité věnovat zvýšenou péči kvalitnímu provedení a v ideálním případě svěřit jeho provedení do odborných rukou, neboť vzniklé nepřesnosti by vám mohly přinést nemalé potíže se zatékáním do střešní konstrukce.

Kvalitně provedený prosklený vikýř vám poskytne více než dostačující distribuci denního světla.

3×3arch.cz

Netradiční řešení

Při promýšlení vzhledu budoucího vikýře není třeba zůstávat u klasických forem, pokud vám to stávající podmínky dovolí (je to tedy vhodnější v případě rodinného bydlení, u bytových domů je větší riziko nesouhlasu památkářů). Moderní architektura už ovlivňuje i tento klasický prvek a dokáže jej povznést do úrovně originálního architektonického doplňku.

U takových nadčasových řešení je ovšem třeba klást ještě větší důraz na pečlivost provedení, v tomto případě především na klempířskou profesi.

Prvnistaticka.cz
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také