Větrací lemy zajišťují lepší provzdušnění matrace

Větrací lemy nebo také provzdušňovací pásy jsou důležitým prvkem, kterým se chlubí snad všechny lepší moderní matrace. A už nejen ty nejdražší. Kolem dokola potahu matrace je na boční části veden pás z mnohem prodyšnější tkaniny, než je zbytek potahu. Pomáhá ventilovat ven z matrace přebývající teplo i s nadbytečnou vlhkostí.

A. Gembalová

Na boční straně potahů matrací kolem dokola po celém obvodu jsou už skoro standardem široké (asi 5 až 10 cm) provzdušňovací pásy nebo alespoň užší (do 5 centimetrů) větrací lemy.

Většinou nemají na první pohled žádné výrazné otvory, Jsou ale protkány velkým množstvím malých otvorů v tkanině, která je velmi prodyšná a také tvrdá – složení a struktura jsou různé, ale v této tkanině lemů převládají pevná vlákna jako režné nitě a velmi tenké plastové vlasce. Ty jsou důležité proto, aby se vlákna lemu neslepila a póry zůstávaly po celou životnost matrace otevřené a plnily svou funkci.

Tady má větrací lem i estetickou funkci: větrací lem na potahu hybridní matrace Sealy svou tmavošedou barvou tvoří elegantní přechod mezi sněhobílou horní částí, pod kterou je paměťová pěna a mezi spodní šedou prošívanou tkaninou, pod kterou se nacházejí pružiny.

A. Gembalová

Větrací lemy tak kromě své základní funkce odvětrávání ještě zpevňují potah, který bývá stále měkčí, silnější a pružnější.

Stále luxusnější potahy potřebují více větrat

Moderní potahy jsou stále silnější. Všívají se do nich například vrstvy nejen vláken všeho druhu (bambus, bavlna, viskóza, celulóza), ale také netkaná tkanina anebo například i 2 centimetry líné pěny. Potahy bývají tedy podšívané a často se skládají z několika vrstev látek. I když se vybírají co nejprodyšnější tkaniny, přece jenom s tím, jak se potahy zesilují, se hledaly cesty dodatečného provzdušnění nitra matrace. Řešení se našlo právě ve větracích lemech.

Celá boční strana této matrace je z prodyšnější tkaniny než vrchní vodorovná část. Tady už není větrací lem, ale jakási „větrací bočnice“. Dokonce je z „větrací“ tkaniny zhotoven i boční úchyt, který usnadňuje manipulaci s matrací

A. Gembalová
Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také