Vestavné lednice

Záleží na vkusu. Kdo honí každou korunu, zřejmě zvolí volně stojící, trendem je vybrat vestavnou. Zvláštní kategorii tvoří lidé, kteří chtějí mít lednici jako designový kus nábytku. Aby vyniknul, potřebuje ovšem dostatek prostoru tak, aby bylo všem jasné, že se dívají na umělecké dílo, ne na skříň na chlazení potravin.

Vestavné lednice jsou výhodné tím, že z linky nevyčnívají, na vodorovné plochy nepadá prach, ani o nich člověk v podstatě neví. Nepočítejte však s tím, že byste je zlidštili obrázky, výtvory z dětské družiny, vzkazy ostatním členům rodiny.

Dodávají se bez čelních dvířek, přední stěnu tedy zakryjí dvířka v designu kuchyňské sestavy. Počítejte s tím, že ač dnes jsou v podstatě normou, v nabídce jednotlivých značek tvoří menšinu. Naštěstí – alespoň že mají přístroje univerzální způsob upevnění do skříňky, takže není problém, aby výrobce kuchyňské sestavy vestavěl prakticky jakýkoliv model lednice, který si vyberete.

Technický detail uchycení dvířek lednice

Když se podíváte na nabídku jednotlivých společností, na první pohled vidíte, že je u vestavných lednic podstatně chudší. Když se podáváte například na stránky Mall.cz, zjistíte, že se tu nabízí přes 300 lednic volně stojících a necelých 50 vestavných.

Efektní umístění lednice mezi prosklenými skříňkami

Jinak ale najdete stejné parametry jako u volně stojících. Poměrně dramatické rozdíly ve spotřebě – mezi kategorií A++ a A+++. Cenou za spotřebu a potřebu izolace je menší vnitřní objem ve stejném obestavěném prostoru. Tento problém se ovšem týká lednic obecně, nejen vestavných, nicméně i tak stojí za povšimnutí.

Na A+++ lednici si můžete všimnout, jak izolace pláště zmenšuje vnitřní prostor

Srovnejte si například následující příklady: 60 cm široká lednice o výšce zhruba 180 cm bude mít v horší energetické třídě zhruba o 20 litrů větší objem než ta nejúspornější “tříplusková”.

Rozměry „vysokých“ vestavných lednic se obvykle ustalují na 178 cm. To odpovídá dvoumetrové skříni kuchyňského nábytku. Zbytek tvoří “vzduch”. Skříň se musí postarat, aby výparník měl dost prostoru k odvětrání.

Příklad řešení do vestavné skříňky

Hodně podobný příklad u lednice AEG

Z tohoto výčtu vyplývá, že pokrok něco stojí. Za ušetřené kilowatthodiny zaplatíte zmenšením vnitřního prostoru, za krásný vzhled a “neviditelnost” zase omezením výběru, předem danými šířkami a výškami. Menším výběrem u jednotlivých značek a tím i menší pestrostí vnitřního uspořádání. Tyto nevýhody mohou být vyrovnány vědomím, že do vestavných lednic se nepouští firmy, které by cíleně počítaly s likvidací hned po uplynutí záruční doby. Zaplatíte sice víc, ale zároveň si tím volíte lepší třídu.

Vestavná lednice nemusí být výsadou drahých interiérů, postupně se už stává standardem

Protože lednici kupujete alespoň na deset let, ergonomie vnitřního prostoru by měla být nad všechny technické vychytávky. Počítejte s tím, že technika bude za dva roky někde jinde. Nemá proto cenu se bít do hlavy a vyčítat si, že jsem mohl ještě počkat. To je nesmyslné, je potřeba pracovat se současným stavem pokroku. Ale ergonomii ovlivnit můžete a bude vás provázet po celých těch následujících deset let.

Marek Burza

Další podobné články

Přečtěte si také