Venkovní posezení z palet

Na osluněném místě za jedním bytovým domem stávalo na dlažbě staré klepadlo. Kolem každé jaro rozkvétaly sněženky, ocúny a v květnu se kout obklopil stěnou z kvetoucích šeříků. Po čase staré klepadlo zmizelo a místa za větrem obráceného na jih byla škoda nevyužít. Roky se nic nedělo, až se tam na podzim loňského roku objevil sympatické dřevěné sezení: dřevěný stolek a dvě lavice vyrobené jednoduše a efektně z europalet. Do výroby se pustili obyvatelé jednoho bytu v přilehlém domě.

Jan Fiedler

Slunné místo a palety si padly do noty

Rozhodnutí vybudovat sezení na sluníčku za domem pod strání se zrodilo postupně. Bylo jasné, že to místo by mělo sloužit k odpočinku nájemníků. Ale protože není v uzavřené zahradě, patří k bytovému domu a kolem vede cesta, přemýšleli nájemníci nad tím, jak to udělat, aby když si budou chtít venku posedět, pokaždé nemuseli s sebou nosit židle. O stolu nemluvě.

Jan Fiedler

A příhodný starý stůl, který by se za dům dal instalovat na stálo, nebyl po ruce. Případně by se našel, ale jenom takový, který by venku ve vlhku a dešti neobstál a dlouho nevydržel.

Jan Fiedler

Potom se jim ale naskytla příležitost získat několik europalet. A dokonce nových. Co s nimi udělat, nad tím už nemuseli dlouho uvažovat – postaví se z nich sezení pro nejméně čtyři osoby. Takové, které vydrží venku i přes zimu. A když nějaká část dojde úhony, nebude problém ji vyměnit – ať prkno nebo i celou paletu.

Jednoduchý stůl

Stůl byl hotový velmi brzy a nestál ani moc námahy: jeho výroba spočívala jenom v postavení čtyř palet na sebe. Muselo se jenom najít na přece jenom už rozpraskané staré dlažbě dokonale rovné místo a pak stačilo poskládat palety na sebe. Stůl je umístěn od lavice v takové vzdálenosti, že ani nevadí, že stůl nemá dole místo pod deskou na nohy. Jednoduše proto, že nemá desku a nohy, ale je to krychle. Nebyl by ovšem problém motorovou pilou z každé strany dole uprostřed kus ze dvou spodních palet vyříznout. Stůl je velmi stabilní a palety jsou k sobě vlastně fixované pouze touto svou hmotností a tlakem vyvíjeným na spodní paletu.

Jan Fiedler

Každá paleta váží od 20 do 24 kg podle stupně vysušení dřeva. A protože právě toto dřevo je venku vystavené vlhku a dešti, je spíše těžší. Proto stůl má celkovou hmotnost až 72 kg.

Lavice s opěradly

Lavice je vyrobená z částí palety. Paleta se připravila tak, že se rozřízla podélně a zbyla z ní jen 3 podélná prkna – to je šířka sedáku. Délku lavice určuje délka palety, což je v tomto případě 120 centimetrů. Palety se postavily na sebe a zezadu se k nim jako opěradlo pomocí šikmo vedeného prkna připevnila jedna vertikálně postavená paleta. K ní se ještě jako dodatečná fixace může na úroveň země přibít další špalíček.

Jan Fiedler

Paletové dřevo bylo loni na podzim, hned když sezení za domem vzniklo, ošetřeno přípravkem proti napadení dřevokaznými a dřevozbarvujími houbami, plísní a dřevokazným hmyzem. Dřevo získalo opálový nádech, zimu dřevo přežilo bez úhony, vypadá dobře a teď na jaře na slunci začíná vysychat.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také