Velikost ložnice

Jak má být ložnice velká a jaká je minimální velikost pokoje? Chcete se dozvědět, jak se popasovat se speciálními tvary prostoru – nudle apod, jaké zvolit minimální odstupy postele od stěn apod? To vše a spoustu dalších praktických rad týkajících se velikosti vaší ložnice najdete níže.

Minimální rozměry a plochy obytných pokojů jsou dány ČSN 734301 – Obytné budovy. Zde najdeme informace o minimálních rozměrech a rozlohách místností. Minimální velikost pokoje je 8m2, pokud je místnost ještě menší, nemůže být deklarována jako pokoj, ale např. šatna či komora. Pokud je v bytě jen jedna místnost, musí být minimálně 16m2 velká. Zajímavé jsou ale především hodnoty u ložnic. Minimální šířka dvoulůžkové ložnice je 2400 mm a jeho plocha musí být alespoň 12 m² nebo 17 m² u osob s těžkým tělesným postižením. Ložnice s jedním lůžkem vyžadují minimální šířku 1950 mm a 8 resp. 12 m².

To jsou tedy minimální rozměry místností. Jak si ale poradit s místností atypickou či speciálně tvarovanou – to je většinou výzva pro architekty a designéry. Nebojme se atypických a netradičních řešení i za cenu, že nábytek budeme muset řešit na míru a s přesnými požadavky.

V rodinných domech jsou zpravidla ložnice umístěny do podkroví, kde nám tvar střechy velmi zmenšuje obytný prostor šikminami a pouze v místech arkýřových či střešních oken je dostatečná světlá výška místnosti. S tím si můžeme snadno poradit právě umístěním lůžka pod tyto šikminy, kde je jen nízká stěna přecházející do šikmého stropu. Výška sedícího člověka na lůžku je totiž potřebná nižší. Ale i zde je důležité dobře promyslet a prověřit umístění nábytku, aby se nám nestalo, že při každém ranním vstávání se uhodíme do stropu. Abychom se tomu vyhnuli je dobré lůžko umístit dál od stěny a pod nejnižší sklon umístit ještě např. úložný prostor nebo alespoň dbát na dostatečnou výšku.

V podkorvních místnostech se můžou objevit i přiznané trámy podpírající konstrukci střechy – ty samozřejmě můžeme využít jako velmi zajímavý dekorativní prvek interiéru.

imgfave

Jiné atypické prostory nám ideální umístění dvoulůžko neumožní tak, abychom měli z obou stran dostatečný přístup, pak jsme nuceni lézt do postele jeho kratší stranou. Pokud skutečně není možnost jiná a postel necháme vyrobit na míru přesně do tohoto prostoru, vytvoříme si miniprostor pro spaní, který ocení spíše mladší osoby a především děti, ale i zde můžeme vytvořit stylovou a vyhovující ložnici.

pinterest

Pokud má ložnice ideální běžný tvar a vejde se nám sem klasické dvoulůžko, potřebujeme na každou stranu postele minimálně 50–60cm pro uličku a noční stolek.

pinterest

Nevhodné je lůžko umístit přímo pod okno a to z několika důvodů. Jednak pod oknem je většinou umístěné topení, takže nelze úplně přirazit ke zdi, do vzniklé mezery by nám padaly lůžkoviny a závěs okna by nám buď visel přímo na hlavou nebo splýval do mezery mezi zdí a lůžkem, což také není ideální. Topení by nás mohlo příliš přehřívat a sluneční paprsky pod oknem nás možná nenechají při svítání klidně dospat.

Nevhodné je umisťovat lůžko ke stěně, kde jsou i dveře do pokoje nebo hned vedle dveří. A to spíše z psychologického hlediska než estetického. Spíše volme umístění naproti, tak abychom z lůžka na dveře viděli.

Nevhodné je ( zejména v jednolůžkové ložnici umísťovat lůžko tak, abychom ho při pohybu po místnosti museli neustále obcházet. Zde je výhodnější spíše umístění ke zdi.

Pokud budeme mít lůžko v obývacím pokoji, tak nám ČSN přikazuje, že tato místnost by měla být velká 16 resp.20m2 ( pro osoby s těžkým tělesným postižením )v jedno a dvoupokojovém bytě. U bytů se třemi a čtyřmi pokoji by obývací pokoj, pokud v něm chceme mít i lůžko, měl mít minimální velikost 18 resp.22m2 a v bytě s více než čtyřmi místnostmi by obývací pokoj měl mít hodnotu 20 resp. 24m2.

Dále se ČSN zabývá i místnostmi se stolováním a bez stolování – tedy pokud zde chceme mít i lůžko. Tak tedy obývací pokoj bez stolování s jedním lůžkem 16 resp. 20m2 u bytů s jedním a dvěma pokoji a 20 resp. 24 m2 u bytů s třemi a více pokoji. Obývací pokoj se stolováním a jedním lůžkem pak 18 resp.22m2 s jedním a dvěma pokoji.

Lucie Vlachová

Další podobné články

Přečtěte si také