Úložné prostory v podkrovním bytě

Podkrovní byty mívají ve své dispozici některá hůře dostupná místa a zákoutí (z důvodu malé výšky zešikmených stropů či kvůli zasahující střešní konstrukci) a přímo se tedy vybízí je využít pro zbudování úložných prostor. V drtivé většině případů se ovšem neobejdete bez návrhu nábytku na míru, neboť každý půdní prostor je originál jehož vybavení se nedá nijak unifikovat.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/o9gjhphnxpi­cloxyzd85g5y8fpi63­kpfudrevwdd.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„o9gjhph­nxpicloxyzd85g5y8fpi63­kpfudrevwdd“ /> Designinwhite­.blogspot.cz

Luxus v podobě šatny

Pokud máte ve svém bytě dostatek místa na zbudování samostatné šatny, máte vyhráno, neboť klasické skříně vám neposkytnou tolik úložného prostoru a takový komfort užívání. Může se jednat o šatny přidružené k ložnicím sloužící především pro uložení oblečení či můžete navrhnout odkládací komoru pro celý byt, která bývá velmi praktická z hlediska schování běžného nepořádku (vysavač, potřeby pro vytírání, kutilské náčiní atd.). Atypické podkrovní prostory samozřejmě vyžadují, aby byly jednotlivé prvky šatny provedeny přesně na míru, což dnes už bývá běžné i u šaten pro klasické patrové byty. Pokud se rozhodnete podkrovní šatnu vybavit běžným nábytkem, hrozí vám riziko, že nevyužijete efektivně dostupný prostor.

Vestavěné skříně

Klasické vestavěné skříně bývají nejpoužívanějším typem úložných prostor v podkrovních bytech. Vzhledem k nízkým výškám šikmých stropů obvykle využívají celou výšku místnosti a díky tomu jsou dostatečně prostorné. Šikovný truhlář si dokáže s jejich realizací poradit tak, abyste kvůli šikmým plochám nebyli omezováni ve výběru dostupných systémů a tyto skříně mohou být otevíravé, s posuvnými dveřmi, s výsuvy, zkrátka s veškerým sortimentem dostupným pro běžné šatní skříně.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/b92hmkjy9kpat65wxdr0­9ooe0y3q07wc88k­uxib4.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„b92hmkj­y9kpat65wxdr09o­oe0y3q07wc88k­uxib4“ />

Pokud máte rádi čisté bílé interiéry, nechte si navrhnout skříň v bílých či kouřových odstínech, výsledek bude vypadat velmi elegantně.

Atipic-design.com

Nízké skříňky

Hůře dostupná místa u půdní nadezdívky mají často nedostatečnou výšku pro umístění běžného nábytku a lze je vhodně využít pro nízké skříňky na míru, navržené nejen podle konkrétní výšky nadezdívky, ale také s ohledem na polohu oken. Skřínky mohou být policové pro uložení menších věcí či je můžete nechat prázdné a vejdou se vám do nich například pomůcky pro úklid. Jejich horní plocha pak může sloužit pro efektní umisťování dekoračních bytových doplňků.

Tip:

Skříňky mohou být vysoké jako nadezdívka, a nebo mohou jejich čelní desky zaslepit celý prostor na výšku, poskytují pak více úložného prostoru.

Toto řešení však nejde použít, pokud máte střešní okna příliš nízko nad nadezdívkou. Skříňky mohou být v dřevěném provedení, potom byste je mohli sladit například s podlahou a nebo mohou být vytvořeny jako sádrokartonová příčka a vytvářet dojem, že jsou součástí konstrukce stěn.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/ge7w9ye32×kxi2duj5­7eewejwn8wgri­alai9yxdn.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ge7w9ye32×kxi2duj5­7eewejwn8wgri­alai9yxdn“ />

Desky zarovnané na celou výšku až k podhledu, mohou působit velmi elegantně.

Truhlarstvigro­nych.rajce.id­nes.cz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/etx26eq2h6zrwm­w272hs774g1z98n1wwpgs56c­1h.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„etx26eq2h6zrwm­w272hs774g1z98n1wwpgs56c­1h“ />

Nízké skříňky prakticky využívají prostor, který byste jinak nejspíš neupotřebili.

Skrine-havetta.sk

Schody jako úložný prostor

Některé podkrovní byty bývají řešené jako dvoupatrové a nabízí tak možnost rozšířit úložné kapacity bytu o prostory pod schodišťovými rameny. Pokud jste však zastánce lehkých, solitérních či minimalistických schodišť, nebude toto řešení zřejmě pro vás to nejvhodnější, přesto vězte, že může být provedeno jako zajímavý designový prvek. Takto řešené schodiště se často stává spíše velmi originálním kusem nábytku než stavební konstrukcí.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/v5i8jse1nex8od­k2arlr9u710nf7×y­1ljdne7×7n.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„v5i8jse­1nex8odk2arlr9u710nf7×y­1ljdne7×7n“ />

Úložné prostory pod schodištěm mohou být spojeny s kuchyňským provozem.

Mooza-arch.cz
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také