Úložné prostory v ložnici

Ložnice je – nebo by měla být – klíčovou zónou klidu, ticha a odpočinku. Vezmeme-li v úvahu, že průměrně trávíme třetinu života spánkem, je žádoucí v ložnici vytvořit takové prostředí, které nám poskytne pohodlný odpočinek na konci dne a osvěžující probuzení na jeho začátku. Tyto potřeby bohatě uspokojí dobrá postel, citlivé osvětlení a patřičné zastínění. Ve většině domácností ovšem ložnice musí sloužit i jako úložný prostor pro oblečení, doplňky, šperky a spoustu dalších osobních věcí. Aby základní funkce ložnice coby osobního útočiště nekolidovala s funkcí ukládání věcí, je důležité úložné prostory pečlivě naplánovat. Poradíme vám, jak na to.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/6lcqdssz7q9jw3sjob­cz8pww5slp1jsjcz334qjf­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„6lcqdss­z7q9jw3sjobcz8pww5slp1j­sjcz334qjf“ /> Fotogaleriein­teriery.cz

Ložnice je místem, kam obvykle nevodíme návštěvy a proto tak trochu tento prostor svádí k tomu, abychom sem přemístili vše, co nechceme nebo nemůžeme uložit jinam. Často se tedy může stát, že cestou do postele se vyhýbáme sušáku s prádlem, klopýtáme přes stohy časopisů a náš první pohled po probuzení patří žehlicímu prknu, opřenému o zeď. Ložnice pak připomíná spíše skladiště a o oáze klidu a odpočinku se vůbec nedá hovořit.

Základem je důkladný úklid!

Plánování úložných prostor v ložnici by mělo začít pečlivou revizí všeho, co zde mít musíte a chcete a vyčleněním toho, co můžete přemístit jinam.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/gena166wtz1lj6­m8cqc077fsk2his­lfz1itw6t.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„gena166wtzx01l­j6m8cqc077fsk2his­lfz1itw6t“ /> Miss-design.com

Při plánování úložných prostor se vyplatí prověřit svoje zvyky a způsoby, jakými ložnici skutečně používáte, aby nové uspořádání pracovalo pro vás a ne naopak. Čtete si rádi před spaním a máte v ložnici místo na uchovávání knih a časopisů? Máte v ložnici televizi (diskutabilní je, zda sem vůbec patří, ale pokud jste zvyklí u ní usínat, je to vaše volba a koneckonců i vaše ložnice) a potřebujete zde tím pádem ukládat i DVD? Jak snadno se lze po ložnici pohybovat, jak snadné je stlát postele? Přechováváte zde věci, které čekají, až je odnesete jinam (jinými slovy, máte tendenci zde vytvářet skladiště?) Schováváte věci pod postelí? Můžete snadno zavřít svou skříň a zásuvky prádelníku nebo jsou zaplněné natolik, že máte potíž cokoli v nich rychle najít? Ukládáte zde i boty a jakým způsobem? Necháváte oblečení pravidelně viset přes opěradlo židle nebo dokonce poházené na zemi? Schraňujete zde i špinavé prádlo?

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/7cnhxheoi211d9dxgu8p­hf2eqbefwg98×w596hmz­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„7cnhxhe­oi211d9dxgu8p­hf2eqbefwg98×w596hmz­“ /> Chicvic.com

Plánování úložných prostor zahajte tím, že z ložnice odklidíte všechny věci, které tam nemají co dělat. V otázce ukládání oblečení je nejprve nasnadě úvaha, zda nelze jinde v bytě nebo domě najít prostor pro samostatnou šatnu. Nemáte-li nicméně jinou možnost, než mít ošacení uložené v ložnici, věnujte nejprve dostatek času prověrce obsahu skříně. Roztřiďte oblečení, obuv a doplňky na ty, které budete dále používat a na ty, které chcete prodat, darovat nebo vyhodit.

Pár tipů na strategii třídění

 1. Zbavte se všeho, co nenosíte déle než rok, co vám nepadne nebo nesluší.
 2. Vyhoďte odložené a nekompletní věci (pásek od svetru, který již nemáte, přebývající věci, které kdysi tvořily pár – typicky ponožky, ale třeba i náušnice)
 3. Prodejte nebo darujte všechny výsledky nahodilých výhodných nákupů, které si na sebe stejně nikdy nevezmete a jen zabírají místo ve skříni.
 4. Roztřiďte věci podle sezónního využití.
 5. Vyčleňte věci určené k opravě nebo do čistírny.
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/7o38r52qxnnet­mamrngrz9ueje­o93fm106bf16cm­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„7o38r52­qxnnetmamrngrz9u­ejeo93fm106bf16­cm“ /> Home-dzine.co.za

Ložnicím vládnou vestavěné šatní skříně

Máte-li jasno o druhu a množství oblečení a doplňků, pro které potřebujete v ložnici najít důstojné a praktické ukládání, můžete přistoupit k naplánování konkrétního úložného nábytku. Tradiční volbou jsou samostatné úložné díly – šatní skříně v kombinaci s prádelníky a zásuvkovými komodami. Přestože jde o nábytek k tomuto účelu přímo uzpůsobený, nemáte-li velkou ložnici, mohou solitérní kusy zabírat příliš mnoho podlahové plochy. Té již obvykle z velké části vládne postel a pohodlný pohyb po ložnici může tím pádem představovat problém.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/bwenic9f1el­c54eozxc9c6fx9miz2­37ie9c9k1z0.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„bwenic9f1el­c54eozxc9c6fx9miz2­37ie9c9k1z0“ /> Pinterest.com

Elegantním řešením jsou tedy stále častěji vestavné úložné systémy a skříně. Na trhu je velký výběr sériových výrobků (asi netřeba jmenovat systém PAX od Ikea), kdy si lze jednotlivé moduly poskládat podle potřeby, pro maximální využití prostoru jsou pak nejvhodnější úložná řešení na míru. Pokud se pro takový systém ukládání rozhodnete, nejlépe uděláte, věnujete-li mu celou jednu stěnu v ložnici, ideálně od podlahy ke stropu. Přepažení posuvnými dveřmi významně šetří místo, pokud dveře opatříte například zrcadlovou fólií nebo povrchem ve vysokém lesku, dostanete do ložnice více světla a docílíte jejího optického zvětšení.

Samostatnou kapitolou je vnitřní uspořádání šatních skříní. Tady se vyplatí vzít si k ruce papír a tužku a sepsat si seznam jednotlivých druhů oblečení a doplňků a podle toho naplánovat, kolik bude třeba polic, výsuvných košů, šatních tyčí a dalšího vnitřního vybavení. Jen tak bude vaše skříň přehledná a bude možné v ní lehce udržovat pořádek.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/l2ef75z091v1e0h9prcw­rd8jym1vuw6o7mo­y15uz.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„l2ef75z­091v1e0h9prcwrd8jym1vuw6­o7moy15uz“ /> Afamily.vn

Praktické tipy na ukládání

 1. Prostor k zavěšení oděvů by měl mít hloubku 60 cm. Jeho plnou výšku využijte, pokud oblečení poloviční délky (saka, košile, sukně) zavěsíte ve dvou řadách nad sebou.
 2. Svetry, trička a další pleteninové oděvy ukládejte složené do polic nebo výsuvných košů – ty jsou z hlediska přehlednosti praktičtější. Pro přehlednost nenaplňujte police ani zásuvky do více než dvou třetin jejich hloubky.
 3. Ke snadné orientaci ve skříni vedle sebe zavěšujte oděvy podobného typu, délky nebo barvy, obdobně je skládejte v policích.
 4. K zavěšení oděvů používejte vhodná ramínka – nejlépe dřevěná nebo pro jemnější kusy polstrovaná, drátěným se raději vyhněte. Ramínka se sezónními a společenskými oděvy opatřete protiprachový­mi vaky.
 5. Obuv ukládejte buď na speciální konzole či stojany na dno skříně nebo do přihrádek, praktické je i ukládání do krabic opatřených popiskem nebo fotografií jejich obsahu.
 6. Pro drobnější doplňky (šátky, pásky, kravaty apod.) použijte zásuvky s vnitřními přihrádkami nebo rozdělovníky.
 7. Do horních méně přístupných polic ukládejte sezónní oblečení a vybavení.
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/g6y7ij8n6hxzf03nu29p­fawsnefanywna­oiafjsn.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„g6y7ij8­n6hxzf03nu29pfaw­snefanywnaoiaf­jsn“ /> Elledecor.com

Další možnosti ukládání v ložnici

Praktickým řešením pro odkládání svršků, které večer nekončí v prádelním koši, ale budeme je nosit opakovaně, jsou malé otevřené úložné díly – pojízdné nebo ze stropu zavěšené šatní tyče a různé stojany zvané „němý sluha“. Kromě skutečnosti, že mohou být zajímavým solitérním doplňkem, pomohou významně ušetřit čas při ranním shonu, pokud si sem zavěsíte své oblíbené sezónní kousky a připravíte vždy večer garderobu a doplňky na další den. Při nedostatku místa na další nábytkový kus stejný účel dobře splní i pár věšáčků připevněných na zeď. Jen nezapomínejte pravidelně kontrolovat množství oblečení, které na tato dočasná stanoviště přemístíte, abyste sem ve finále nepřestěhovali celý obsah šatní skříně. Většina oblečení by přece jen měla zůstat ukryta za jejími dveřmi a být tak chráněna před prachem.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­340/qmqj7lu114nkfpp4nh4n­pi7f85orz3ucclyn8s85­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„qmqj7lu­114nkfpp4nh4npi7f85or­z3ucclyn8s85“ />
Bobvila.com
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­340/8ejh4cqq9el­v5cemo0×ntuxe­sur75sayrtuaz­ft4.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„8ejh4cqq9el­v5cemo0×ntuxe­sur75sayrtuaz­ft4“ />
Twenga.co.uk
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/5o2k6339×kbv8s618m0k­u8f382ru6ngk4rstks7a­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„5o2k633­9×kbv8s618m0ku8f382ru6ng­k4rstks7a“ /> Supernamai.lt

Oblečení máte vyřešeno, ale v ložnici potřebujete často ukládat i další věci. Na ložní prádlo a ručníky bude vhodné – pokud místo dovolí – pořídit zásuvkovou komodu, originálně bude vypadat i úložný koš s víkem nebo truhla. U zásuvek mějte na paměti, že k jejich pohodlné obsluze potřebujete mít před komodou ideálně 1 metr prostoru, jinak volte i u malých skříněk raději posuvná dvířka.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/s3go8yynlnzur­l8×ed4zowkaz8r0n87zc8­b40nxw.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„s3go8yyn­lnzurl8×ed4zow­kaz8r0n87zc8b40nxw“ /> Livvyland.com

Oblíbeným kusovým nábytkem, který ocení především dámy, je tzv. toaletka – tedy stolek nebo komoda se zrcadlem. Obvykle mívá i několik zásuvek, kam můžete přehledně uložit např. šperky a další drobné doplňky.

Nyní se chvíli pojďme věnovat prostoru kolem postele. Věci, které chceme mít před spaním na dosah – knížku, časopis, budík, sklenici vody – obvykle odkládáme na noční stolky. Ty mohou mít buď klasickou podobu s malým úložným prostorem a odkládací plochou, umístěné po obou stranách postele anebo můžeme zkusit zavěsit na zeď vedle postele nebo nad její zadní čelo jen mělké poličky, které významně ušetří podlahovou plochu a přitom také odkládací funkci splní. Čelo postele můžete ostatně včlenit do policového systému, kterým jej obestavíte od podlahy až ke stropu. Zakryjete-li police nenápadnými dvířky bez úchytek, vytvoříte tak kompaktní úložnou stěnu a bonusem bude útulná nika kolem čela postele.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­340/qv4j4a3tqjqfvfvr10nz­p61a65zyugm2k1e­uhmy4.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„qv4j4a3­tqjqfvfvr10nzp61a65zy­ugm2k1euhmy4“ />
Daily-inspirations.com
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­340/643lxrlzhqkyn­zo1babtwk238peb­qaxs9v98fzre.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„643lxrl­zhqkynzo1babtwk238peb­qaxs9v98fzre“ />
Urbanstories.pl
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/5lcpkkv1e5ml9×6rjs70­×d5zeg5t1cpdgg4ob­sal.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„5lcpkkv­1e5ml9×6rjs70×d5zeg5t1cp­dgg4obsal“ /> Remodelista.com

Přemýšlejte také, jak lze využít čelo postele jako takové – můžete na něj připnout čtecí lampičky, zavěsit odkládací kapsáře nebo do něj zabudovat mělký výsuvný systém, který poslouží např. k ukládání knih nebo DVD. Na trhu jsou k mání i postele zasazené do širokého rámu, který slouží současně jako odkládací plocha.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­340/w7872ek3u­bl6nq8tnmiov8588y­esqi31mlfgmv1j­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„w7872ek­3ubl6nq8tnmiov8588y­esqi31mlfgmv1j­“ />
Klikk.no
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­340/6anur7ezxfv3gfdig2c8­b4sn78s0fp058cyv­jaw1.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„6anur7ez­xfv3gfdig2c8b4sn78s0fp05­8cyvjaw1“ />
Laminimaison.com

Spornou otázkou využití k ukládání je prostor pod postelí. Např. podle zásad feng-shui by prostor pod postelí měl zůstat volný, aby zde mohla volně proudit energie. Pokud ale není jiná možnost, pořiďte si pod postel nízké kontejnery na kolečkách a s víkem, kde můžete ukládat např. sezónní oblečení nebo ložní prádlo. Na trhu jsou k dispozici i postele se zabudovanými zásuvkami, které s ukládáním přímo počítají. Některé postele mají ukládání zbudováno pod spacím roštem, kdy „víko“ je tvořeno vlastně matrací – vzhledem k obtížnější přístupnosti sem můžete ukládat např. náhradní peřiny, polštáře či deky, rozhodně ale nedoporučujeme využívat tento prostor na věci každodenní potřeby.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­340/orkipuzryg­b2nvlg65ti35ru17c7rrm6fe­y38ppz.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„orkipuz­rygb2nvlg65ti35­ru17c7rrm6fey38ppz“ />
Decoholic.org
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­340/5nlk5yalf1qit4kkib­fm5hzl5a9pqzqcry­egmxr0.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„5nlk5yal­f1qit4kkibfm5hzl5a9pqz­qcryegmxr0“ />
Bedroom-decor-design-ideas.com
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/hlg882wpdpd3a4pzv04d­fjkkmmmv7bpeglau­if8s.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„hlg882w­pdpd3a4pzv04dfjkkmmmv7bp­eglauif8s“ /> Objetsmecaniqu­es.com

Samostatnou kapitolou je pak možnost zbudování spacího pódia, které uvnitř skrývá dostatečné úložné místo a je přístupné nezávisle na manipulaci s vlastní postelí, která je v tomto případě pouze jednoduchou matrací. Obdobou pódia, která se nabízí ve velmi malých prostorách s výhodou vysokého stropu, jsou spací patra. Pod ně můžete umístit šatní skříň a nezapomeňte na využití úložného prostoru pod přístupovými schůdky (ukládání lze šikovně vymyslet i přímo uvnitř jednotlivých schodnic). Místo pod patrem lze využít i jinak – třeba k umístění malé pracovny nebo knihovny.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­340/jmuuslpy3h5h74kn2­csc4jyk7tzzpqzyv­zwedeuq.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„jmuuslpy3h5h74kn2­csc4jyk7tzzpqzyv­zwedeuq“ />
Worn.cz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­340/eps7c9ba9yj­t6c9hzkk3uf8g18qa6kh2e83­ae4bg.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„eps7c9ba9yj­t6c9hzkk3uf8g18qa6kh2e83­ae4bg“ />
Blog.bettinahol­st.dk
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/urzqcnix8t528v­ivte8cotkrnp6×d8yl­ronr346u.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„urzqcnix8t528v­ivte8cotkrnp6×d8yl­ronr346u“ /> Eshablar.com

Pokud již do ložnice umístíte otevřené police, využívejte je především k vystavení několika oblíbených dekorací nebo fotografií, které lahodí vašemu oku a zpříjemní vám okamžiky před usnutím a po probuzení, vyvarujte se pokušení vršit na ně vše, co se jinam nevejde. Neobejdete-li se v ložnici bez televize, v ideálním případě ji zavěste na zeď, elegantním řešením je umístění za posuvnými dvířky vestavěné skříně, která televizi v době, kdy se nedíváte, ukryjí. Tak vás ani podvědomě nebude nic rušit v klidném spánku.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/qqs5pw7vqz3l8k370v23­dkypbg0×6khou­mckm0dw.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„qqs5pw7­vqz3l8k370v23dkyp­bg0×6khoumckm0dw“ /> Living.cz
Ivana Havelková

Další podobné články

Přečtěte si také