Úložné prostory v koupelně

Pořízení nové koupelny je v dnešní době nemalou investicí. Protože by koupelna měla být pro každého člena rodiny osobním útočištěm a centrem odpočinku, chceme ji mít co nejkrásnější – věnujeme nemalou pozornost výběru dlažby, obkladaček, sanity a koupelnového nábytku. Stejnou péči bychom měli věnovat i důkladnému naplánování úložných prostor, aby koupelna byla nejen krásná, ale i funkční. Poradíme vám, jak na to.

Inr.se

Prostory pro koupelny patří zpravidla k těm nejmenším v domě nebo bytě. Ukládání věcí by proto mělo být pečlivě naplánováno tak, aby se co nejvíce využilo dostupného prostoru a zároveň zůstala zachována klidná odpočinková atmosféra. Prostorové uspořádání koupelny je určeno pevnými body instalací (voda, odpad, elektřina). Vzhledem k obvykle menší podlahové ploše bývají ideálním řešením vestavné úložné díly, které často využívají volný prostor pod umyvadlem a nejrůznější niky, které při uspořádání koupelnové sanity vzniknou.

Tip:

Přemýšlejte, co v koupelně musí být na očích (a na co vám nevadí se dívat) a co chcete naopak skrýt!

Mohlo by se sice zdát, že úložný prostor je až poslední z funkcí, kterou by koupelna měla plnit a částečně je to pravda. Přesto anebo právě proto je dobré včas myslet na to, co v koupelně chcete či musíte uchovávat, zbytečnosti odstranit a využít stávající prostor na maximum. Koupelna by mimo jiné měla vyzařovat čistotu i svým vzhledem a množství barevných lahviček s kosmetickými přípravky vystavené na poličkách a římsách kolem vany a umyvadla bude připomínat spíše drogerii než oázu klidu.

Dizaynsam.ru
Architecturein­teriordesigns­.com

Schovejte tedy vše, co schovat lze a na dosah si nechte pouze to základní. Zvažte, zda je nutné mít v koupelně vystavené čisticí prostředky a je-li to možné, vymezte jim jiné místo v bytě, případně je skryjte za dvířka úložné skříňky. To samé platí pro ostatní věci – od ukládání ručníků (v koupelně je vlhké prostředí a proto by zde měly být pouze ručníky, které zrovna používáte, případně úložný prostor na čisté umístěte co nejdále od „mokré“ zóny) přes hračky do vody, máte-li malé ratolesti až třeba po pračku a případně sušičku… Sdílíte-li koupelnu s ostatními členy rodiny (což je obvykle běžný standard), zamyslete se, jak snadno si každý pozná svůj ručník, kartáček na zuby, koupací plášť a podobně a podle toho prostor uzpůsobte.

Náhradní ručníky, toaletní papír i koš na prádlo ukryjte za dvířka skříněk

Houzz.com

Vše, co uchováváte v koupelně, by se mělo přímo vztahovat k činnostem, které se zde víceméně denně provozují. Objemné zásoby toaletního papíru a dalších produktů by měly být umístěny mimo tuto místnost. To, co v koupelně máte, lze pak rozdělit do dvou kategorií: věci, na které vám nevadí se dívat a které nenarušují celkové estetické vyznění a pak věci, které je vhodnější skrýt.

Jaké úložné prostory pro koupelnu zvolit?

Nejoblíbenější možností pro ukládání v koupelnách jsou vestavné úložné díly. Kromě úložné funkce dodávají koupelně jednotný vzhled a spolu s koupelnovými potřebami skryjí i nevzhledné potrubí a spodní části umyvadel.

Leblogdeco.fr
Webecoist.mom­tastic.com

Umyvadlové a další koupelnové skříňky mohou viset na stěně nebo stát na nožkách pro snadný úklid i optické zvětšení podlahové plochy. Tento efekt podpoří i na stěně zavěšená toaletní mísa a ostatní sanita. Pod umyvadlo bude nejvhodnější skříňka se zásuvkami nebo s vnitřním výsuvným systémem, aby byly všechny uložené předměty pohodlně přístupné. Do výklenků a koutů zase využijete vysoké mělké nástěnné skříňky. Další možností ukládání je nepravá stěna zakrývající splachovací nádržku a potrubí toalety nebo obložení vany, kde mohou vzniknout malé niky nebo **skryté zabudované skříňky.

Větší koupelně dodá volně stojící nábytek patřičný styl.

Decoraconana.com

Máte-li hodně velkou koupelnu, můžete uvažovat i o samostatně stojících úložných nábytkových dílech. Ty sice zabírají více místa, na druhou stranu ale vhodně stylově zvolené skříně, komody a toaletní stolky vyvolají dojem, že koupelna je dobře vybavená a odvedou pozornost od armatur a kohoutků, které nebudou tak vyčnívat. Takové nábytkové kusy obvykle pojmou velké množství věcí používaných v koupelně, od ručníků po rezervní toaletní papír a čistidla.

Onelovelylittle­life.com
Milclassifica­dos.com.br

V koupelně využijete i otevřené police na předměty, které potřebujete mít na dosah nebo které záměrně chcete vystavit. V malých koupelnových prostorách budou nejméně rušivě působit police skleněné, které se navíc snadno utírají.

Tip:

Vystavte si koupelnové doplňky v krásném obalu nebo svůj oblíbený produkt – šampón, sprchový gel – přelijte do flakónu nebo přesypte do skleněné dózy dle vašeho vkusu!

Specifika koupelnových úložných prostor

K ukládání koupelnových drobností (vatové tampóny, tyčinky, vlasové gumičky, hřebeny apod.) můžete využít úložné koše a krabičky v různých velikostech. Ideálním materiálem je sklo nebo plast, přírodní materiály jako proutí, lýko nebo dřevo jsou sice krásné, ale vlhké prostředí koupelny jim příliš nesvědčí. K ukládání drobností také dobře poslouží vnitřní zásuvkové rozdělovníky, které jsou dnes v nabídce každého kvalitního dodavatele koupelnového nábytku.

Cosedamamme.ii
Ikea.com

Zvláště do malých koupelen zvažte pořízení multifunkčního nábytku – příkladem jsou nástěnné zrcadlové skříňky se zabudovaným osvětlením, které za zrcadlovými dvířky ukrývají chytrý úložný prostor pro většinu nezbytností, které by jinak stály na okraji umyvadla nebo vany.

Inspireramera.se
Falkartedecora­cao.com.br

Kartáčky na zuby raději než do kelímku na okraji umyvadla zavěste do držáků upevněných na stěnu, aby mohly po použití dobře vyschnout a neusazovaly se na nich nehygienické nečistoty. Ve společné koupelně ideálně kartáčky barevně rozlište.

Do zásuvky můžete přehledně uspořádat i zubní kartáčky.

Foodimakemysol­dier.com
Weheartit.com

K zavěšení ručníků a koupacích plášťů můžete využít i dveře koupelny, na které umístíte věšáček. Někdy zde bývá zavěšen i praktický omyvatelný kapsář, např. na hřebeny a vlasové doplňky.

Ručníky by měly po použití řádně proschnout, proto je ideálně rozvěste na tyčové věšáky nebo nejlépe žebřiny topného tělesa. Současným hitem v koupelnách jsou skutečné dřevěné žebříky nebo volně stojící stojanové sušáky, které se ovšem uplatní hlavně ve větších prostorách.

Atraktivním a praktickým prostředkem k ukládání rezervních ručníků a prostředků do koupele jsou i nejrůznější pojízdné kontejnery – vozíky, které si v případě potřeby přitáhnete k vaně nebo sprše a po koupeli je zase jednoduše vrátíte na místo.

Dětské hračky do vany ukládejte do pytlů z umělé síťoviny nebo drátěných držáků, které zavěste třeba nad vanu, aby z nich mohla po použití odkapat přebytečná voda a netvořila se na nich plíseň. Drátěný program je vhodný i na přípravky do sprchy, elegantním řešením budu niky zapuštěné ve stěně sprchového koutu.

Living24online.nl
Blog.sanitair­winkel.nl

Častým dilematem při zařizování koupelny je umístění pračky, případně sušičky v tomto prostoru. Nenajdete-li pro tyto spotřebiče vhodné umístění jinde v bytě, zkuste je v koupelně oddělit příčkou, umístit do niky nebo alespoň zatáhnout roletkou. Sušičku postavte na pračku – na trhu jsou dostupné speciální montážní soupravy k tomuto účelu přímo určené nebo nad pračku umístěte polici, na kterou sušičku postavíte. V blízkosti „prádelny“ by měl být i vhodný úložný prostor na prací prostředky a koš na prádlo. Může to být buď uzavřená nástěnná skříňka, nebo otevřené police, pokud celý prostor pak zakryjete roletkou nebo dvířky.

Angicafe.blog­spot.cz
Welke.nl
Ivana Havelková

Další podobné články

Přečtěte si také