Údržba podkrovního bytu

Oproti klasickému bydlení mají uživatelé podkrovních bytů pár starostí navíc, především se musejí starat o střešní okna, jež bývají na údržbu mnohem náročnější než běžná svislá, ale také je čeká pravidelná údržba střechy, aby zajistili bezproblémový chod domácnosti.

Okna-dvere.bydleni­prokazdeho.cz

Údržba střešních oken

O tom jak náročná bude údržba vašich střešních oken rozhoduje především jejich materiál. Z tohoto hlediska je tedy lepší mít okna plastová či poplastovaná s dřevěným jádrem, neboť jsou téměř bezúdržbová. U oken dřevěných je situace mnohem komplikovanější, neboť je potřeba pravidelně obnovovat jejich nátěr, aby se co nejvíce prodloužila jejich životnost. Průměrná doba obnovení nátěru se pohybuje mezi 2–4 roky, v závislosti na tom, jak intenzivně je okno vystaveno slunečnímu svitu či nadměrné vnitřní vlhkosti. Pokud se například na vašich oknech potýkáte s kondenzací vody, dá se očekávat jejich rychlejší degradace (informace o tom, jak kondenzaci co nejúčinněji zabránit, se dočtete v článku Kondenzace vody na podkrovních oknech).

Neměli byste situaci nechat zajít až tak daleko, že vám bude hrozit výměna celého okna.

Servis-stresnich-oken.cz

Mytí střešních oken

Nehledě na typ či materiál se všechna střešní okna bez výjimky opravdu rychle špiní. Počítejte s tím, že je budete muset mýt 2× až 3× častěji než okna běžná. Samotný proces mytí pak také není zrovna snadný, často jsou umístěna ve větší výšce a starší typy také nemají brzdu pro zafixování okna ve vhodné poloze.

Tip:

Někteří uživatelé podkrovních bytů využívají speciálního triku. Před deštěm postříkejte okno saponátem a zbytek práce už za vás odvede příroda. Nutno však dodat, že to nebude příliš účinné na odolnější špínu a zbaví vás to jen povrchového prachu.

Revize střechy

Pokud bydlíte ve vlastním rodinném domě, měli byste každý rok provést důkladnou revizi vaší střechy, obyvatelé bytových domů jsou toho ušetřeni, neboť tato zodpovědnost je na majiteli objektu. Je třeba prohlédnout stav střešní krytiny, detaily oplechování a okapové žlaby. Vše v případě potřeby vyměňte či renovujte, abyste zabránili případným problémům, které může přinést zatékání do střešní konstrukce.

Neměli byste situaci nechat zajít až tak daleko, že vám bude hrozit výměna celého okna.

Servis-stresnich-oken.cz
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také