Tyrkysová barva v interiéru

Tyrkysovou barvu měli v oblibě již Egypťané, Indiáni i v bájné Atlantidě. Kámen tyrkys pomáhá zklidnit a podporuje schopnost vyjádření a komunikace. V odstínech tyrkysové je znatelné přimíchání zelené do modré barvy. Připomíná nám zážitek z pohledu na mořskou hladinu. Má několik odstínů. Například Aquamarine je světlejší verze tyrkysové. Více než tyrkysová barva se blíží barvě vody a oceánu. Je ideální barvou pro koupelny, ale můžeme ji samozřejmě použít i do obytných prostor. Je příjemně svěží variantou modré.

houzz

Další velmi oblíbenou variací tyrkysové je barva Teal (z angličtiny přeloženo jako modrozelená). Jde o temnější odstín tyrkysové. Chcete-li prostoru přidat na dramatičnosti, určitě sáhněte po této barvě. Je to barva nekompromisní a sebejistá. Stejně tak bude působit i každá místnost, ve které ji použijete.

live-design

Tyrkysová barva použitá na kuchyňské lince. Velmi moderní záležitost, která odkazuje na eklektický styl a vintage.

Jak bylo zmíněno, světlejší odstíny tyrkysové jsou vhodné pro použití v koupelnách a jsou vhodné také v ložnicích. Jsou klidné a relaxační a dobře si rozumí s řadou dalších barevných odstínů.

houzz

Tmavě tyrkysová stěna v obytném prostoru. Barva opticky stěnu oddaluje a místnost se zdá být hlubší. Plní tu funkci optického rozčlenění prostoru, náleží k obývacímu pokoji. Barva komunikuje s modrou barvou jídelních židlí uprostřed prostoru. Ta mohla být tmavší nebo naopak světlejší, aby mezi tyrkysovou stěnou a židlemi vznikl větší kontrast a prostor získal dynamičtější ráz.

Tyrkysová vypadá úžasně v kombinaci s citrusovými tóny, zejména s limetkou. Skvěle funguje s jinými odstíny modré i jejím nejtmavším odstínem námořnické modré. Tvoří výjimečný pár s červenou. V interiérech často evokuje například tropické oblasti Karibiku.

O tyrkysové barvě můžeme říct, že je univerzální barvou.

Tyrkysová v kombinaci s jasnými a výraznými barvami. Jen málokteré barvy vytvoří takovou atmosféru, jako právě tyrkysová.

Arch-ideas

Jste-li temperamentní a prostory řešené v jemných něžných barvách považujete za nudné, sáhněte po kombinaci tyrkysové s dalšími výraznými odstíny barev. Prostor získá mladiství náboj a intenzitu projevu. Jistě podpoří kreativní myšlení a zapudí veškeré negativní myšlení.

Arch-ideas

Spárováním tyrkysové s jasnou či teplou bílou získáte dojem pláže, v kombinaci s hnědožlutou hořčicovou zase starého Mexika. V kombinaci se zlatou získáte okouzlující dojem glamour stylu.

Můžeme vybírat z téměř nekonečné škály odstínů, každý bude veselý a povzbudivý.

Vrstvení barvy v prostoru. Tmavá „teal“ barva na stěnách obývacího pokoje a stejná barva se objevuje také na nábytku. Tím barva získá na důležitosti a exkluzivitě. Interiér v tomto barevném podání nám může evokovat koloniální styl. Koberec v dekoru zabarvení šelmy a konferenční stolek svým designem místnosti dodávají nádech Afriky.

design-crisis
Tip:

Použitá na stěně dodá prostoru potřebnou energii a světlo.

Nemusí být použitá s neutrálními barvami. Snese kombinaci s tmavými barvami, které v kombinaci s ní dodají prostoru dynamiku a vytvoří vzácnou individualitu. Tato světlá variace tyrkysové, která se víc blíží modré barvě, v kombinaci s černou jsou skvělým pozadím pro růžové doplňky a kusy nábytku.

houzz
houzz

Tyrkysová v koupelně se může objevit třeba na umyvadlové skřínce. V kombinaci s bílou a okrovou působí svěže, plná elánu, který je zejména po ránu velmi důležitý. Je to kombinace živá a zároveň osvěžující.

houzz

I do koupelny je možné použít tyrkysovou ve formě tapety. Materiály tapet již dovolují jejich použití i v místech, kde přijdou ke styku s vodou. Jen musíme vybrat ten správný materiál. Tento vzor nám navodí pocit luxusu a elegance i v prostoru, který by jinak působil všedně a fádně. Ideální volba máte-li slabost pro glamour styl či kombinování více stylů. Tyrkysová společně se zlatou vypadá úchvatně a udělá i z malé koupelny doslova šperk.

Tyrkysová barva prostoru vždy dodá šmrnc!

Tyrkysová barva je genderově neutrální, proto ve společném prostoru nikoho neurazí, naopak potěší!

houzz
Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také