Typy interiérových dveří - rady i pro laiky

Následující článek by měl být průvodcem pro pochopení pojmů týkajících se interiérových dveří. Získáte základní přehled o typech a možnostech při výběru dveří. Vysvětleno bude i to, proč dveře stejného vzhledového typu budou vypadat a působit mnohem lépe než jiné.

Shutterstock.com

V současné době se na trhu setkáváme také s mnoha novinkami, které jsou dále popsány. Mezi takové trendy patří například celoskleněné dveře, skryté zárubně apod.

Rozměry dveří

Rozměry dveří například 800/1970 mm se odvozují od vnitřního rozměru zárubně. Dveře mohou být jednokřídlé o šířce 60 – 100 cm nebo dvoukřídlé o šířce 120 – 200 cm. Výška je standardně používána 197 cm. V novostavbách se ale čím dále více uplatňuje výška 210 cm. Dveře se i v minulosti čím dál více zvyšovaly, jak se postupně měnila průměrná výška lidí. Mnohé historické dveře jsou samozřejmě vyšší, ale to je dáno velkorysým pojetím interiéru. I tento princip dnes můžeme uplatnit a zvolit v odůvodněných případech nadstandartní výšku nebo jiné luxusní provedení.

Filomuro.cz

Cena bývá u dveří 197 cm a 210 cm podobná nebo stejná, u dveří výšky 220, 230, 240, 250 cm si už připlatíte. Výška nezaokrouhlená na desítky centimetrů bude ale počítána jako atypický rozměr, za který si u sériových výrobců obvykle připlatíte.

Tip:

Dveře šíře 80 a 90 cm budou vypadat lépe výšky 210 cm než 197cm.

Stavení otvor pro dveře s obložkovou zárubní (dnes nejčastěji používanou) je o 5 cm širší do každé strany než je zmíněný světlý rozměr zárubně. Pro dveře do obytné místnosti se například použijí dveře 800/1970 cm a připravený stavební otvor pro ně bude 900/2020 cm. Na toto je potřeba dát pozor, při změně výšky podlahy během rekonstrukce! Pokud budete chtít vybírat i z jiných typů zárubní, musíte tak učinit před vyzděním nebo jinou úpravou otvoru!

Shutterstock.com

Otevírání dveří

Otevírání dveří bývá do místnosti. Výjimka vzniká, pokud je místnost velmi malá, jako například u spíže nebo komory – pak je lepší dveře otvírat ven. Často totiž dochází ke kolizím. Asi každý se s tímto problémem už bohužel setkal u špatně navržené toalety. Místnost pro toaletu by totiž v případě dveří otevíravých dovnitř měla mít délku 150 cm.

Shutterstock.com

Dveře také mohou být kyvné do obou stran. Pak je vhodné, aby byly částečně prosklené, aby se protijdoucí osoby viděli dřív, než otevřou. Dveře kyvné jsou vhodné pro osoby na invalidním vozíčku. Podle otevírání rozdělujeme dveře na pravé a levé. Jednoduchá pomůcka pro určení je, že pravé dveře otvíráte k sobě pravou rukou a obráceně. Nebo se stačí postavit před dveře, na stranu kam se křídlo otvírá a u pravých dveří budete mít panty napravo.

U dveří dvoukřídlých se orientace určuje dle křídla, na kterém je klika a otvírá se jako první. K jiným typům otvírání bych přistupovala jen v ojedinělých případech. K těm dochází zejména, pokud otevření dveří způsobuje kolizi a nemůžeme zvolit dveře posuvné. U dveří větší šířky než 90 cm k tomuto může dojít snadno. Zkuste proto použít systém otevíravě kyvných dveří. Křídlo pak využije obě dvě strany prostoru. Druhou možností jsou dveře skládací, kdy se dveřní křídlo skládá z více částí složených do harmoniky. Běžně se části skládaly tak, že zůstaly kolmo k otvoru. Prostorově i vzhledově je výhodnější, pokud jdou ještě křídla přiklopit ke stěně.

Topdoors.cz

Alternativou skládacích dveří jsou dveře Compact, které se na stěnu překlápí a přitom se složí na dvě části. Dveře mají klasickou kliku a speciální horní kování. Lze s nimi lépe manipulovat, ale jen z jedné strany (vhodné například do šaten a komor). Na rozdíl od dveří posuvných na stěnu lépe těsní. Skládací dveře jsou vhodným řešením do míst, kde se dveře zavírají málokdy a překážely by zde otevřené (u obývacích pokojů, kuchyní). Své uplatnění najdou i u rekonstrukcí. U novostaveb bych je do míst, kde je budeme denně používat, nenavrhovala a upravila bych raději dispozici.

Materiály, jejich vlastnosti a možnosti dekoru

V naší historii se na vnitřní dveře používalo nejčastěji smrkové dřevo ošetřené světlými barevnými nátěry. Známé jsou proto více dveře jednobarevné než ty z přiznaného převážně tvrdého dřeva nebo z dýhy. Dřevěný povrch může mít přírodní původ, pak se jedná o dřevěnou dýhu nebo přímo přiznání dřevěné nosné konstrukce. Dřevodekory se ale vyrábí také uměle, jako například laminátové podlahy a běžně prodávaný nábytek. Nejčastějším používaným umělým povrchem je dnes CPL laminát. Jde o cenově přijatelné řešení, které ale nabízí dostatečnou mechanickou odolnost pro použití v domácnosti. Nemělo by ho poškodit běžné poškrábání, oděr, nečistoty ani vlhkost. Některé typy se označují jako CPL 3D a nabízí věrohodnější imitaci dřeva. Méně trvanlivá než povrch z CPL je folie. Lepší vlastnosti naopak nabízí HPL laminát (vysokotlaký laminát). Folie má tl. jen asi 0,1mm a proto se snadno poškodí, CPL má na rozdíl od folie tl. 0,4mm a HPL dokonce 0,8mm.

Stejné výrobce laminátových povrchů používají nejen výrobci interiérových dveří, ale i dodavatelé vstupních dveří a truhláři. Na obrázku vidíte sladění vstupních dveří s interiérovými. Uměle vytvořené dezény folií a laminátů mohou být výraznější, líbivější a imitovat mnoho druhů i exotických dřevin. Jde ale o módní záležitost a tak je otázka zda výrazné dřeviny jako např. zebrano budou „in“ ještě za pár let.

Shutterstock.com

Dýha vzniká nařezáním dřeva na velmi tenké vrstvy, ty se následně skládají vedle sebe. Na rozdíl od dekoru folie nebo laminátu, je dezén vždy originální.

Dýhy musí být ošetřeny kvalitními laky proti působení znečištění.

Cena dýhy je závislá na ceně dřeviny, ze které se získává a jejím ošetření.

Někteří lidé tvrdí, že nevýhodou dřeva je, že po letech mění barvu. Já bych se k tomuto jevu nestavěla tak negativně. Jde o přírodní materiál a změna barvy je přirozený proces. Dřevo nijak neztrácí na kráse, jen se mění jako listí na podzim. U každého dřeva si můžete zjistit, jak se vlivem slunečního záření bude jeho barva měnit. Prodejci zaměření na dveře z masivu a dýhy Vám často tuto informaci poskytnou. Někdy vám i ukáží vzorek staršího povrchu.

Umimeudelatdo­mov.cz

Dveře i podlaha na obrázku vyrobené z dubové dýhy budou časem tmavnout odlišným způsobem. Nejvíce ztmavne dřevo vystavené UV záření. U dekoru dřeva lze zvolit dva směry kladení dýh – vodorovný nebo svislý. Směr se většinou odvíjí od tvaru prvku. Svislá část zárubně bude mít svislou orientaci a vodorovná část zase vodorovnou. Dezén dveřního křídla bývá opět ve svislém směru, ale u některých typů se objevuje i vodorovné členění. To může prostor opticky rozšiřovat, ale doporučila bych ho spíše u širších dveří.

Intarzie

Skládání dřevěných dýh známé jako intarzie je způsob dekorace používaný už ve starověkém Egyptě a Řecku. Dnes používané dýhy jsou tenčí a intarzie dveří nemusí být složitá. Výrobci nabízí mezi základními typy dveře, které mají:

  1. poskládané dýhy ve dvou různých směrech viz. obrázek
  2. kombinace dýh dvou různých dřevin – tmavé a světlé
  3. pruh nebo proužek z dýhy na jednobarevných dveřích (proužek je málo výrazný, může být v barvě podlahy)

Intarzie může zvýraznit a oživit motiv dřeva, na někoho ale může kombinace různých dýh a směrů působit rušivě.

Dveře z masivního dřeva

Na dveřích z čistého dřeva nejlépe vidíme, jak jsou interiérové kazetové dveře konstruované. Díváme se přímo na nosnou konstrukci, která se skládá z rámu vyplněného vloženou dřevěnou deskou nebo sklem. Dveře mohou být mořené, olejované nebo opatřené lakem. I dveře z masivu se ale někdy opatřují dýhou, která má pěknější strukturu než samotné konstrukční dřevo.

Shutterstock.com
Lh3.ggpht.com

Konstrukce dveří

Dveří se budete dotýkat a vnímat jejich materiál každý den. Vybírejte proto dveře kvalitní, které nebudou působit jako by byly z papíru. To mnohé dveře z dob socialismu a ty nejlevnější dveře dnes opravdu jsou. Jedná se o papírovou voštinu, kterou lze lehce prokopnout. Dveře jsou lehké a nechrání tedy ani proti hluku. Vnitřní skladba deskových dveří by měla být raději z děrované dřevotřísky DTD, z plné dřevotřísky nebo nejlépe ze dřeva (laťovky). Někteří výrobci Vám řez dveřmi ukáží. Platí, že čím těžší dveře jsou, tím jsou odolnější proti hluku.

U dveří si hlídejte také to, aby nemohlo dojít k poničení hran, což se stane velice snadno. Stačí, když manipulujete s většími předměty a hranu mechanicky poškodíte.

Tip:

Nejen povrch by proto měl být kvalitní, ale i materiál pod ním musí být pevný!

Základní typy dveří

Dveře rámové

Dveře hladké a dveře s plošným dekorem

Dveře prosklené

Dveře celoskleněné

Dveře rámové

Vychází z původní výroby dveří a dnes patří mezi nejpevnější dveře. Vyrábí se z masivního lepeného dřeva nebo MDF a výplň je tvořena z deskového materiálu (laťovka, biodesky,…) nebo prosklením. Klasickým členěním je vodorovné dělení na čtyři díly nebo na dva díly (horní větší a spodní menší). Dále nám výrobci nabízejí i několikanásobné vodorovné členění. Nejlépe budou tyto dveře vypadat s povrchovou úpravou z pravého dřeva. Hodit se budou do tradičně pojatého interiéru. Tento klasický tvar také získal modernější podobu s ostřejšími rohy a s vloženým sklem (chybí zde zasklívací lišty). Nejedná se už o tradiční konstrukční řešení, ale výsledný vzhled je velmi dobrou kombinací tradičního a moderního vzhledu.

U těchto dveřích, však dejte pozor na náročnou údržbu – utírání prachu z každé vodorovné plochy rámečku.

Lh4.ggpht.com
Lh4.ggpht.com

Dveře hladké a dveře s plošným dekorem

Dveře hladké nachází uplatnění zejména v moderní architektuře. Ta bývá střídmá až minimalistická. Výtvarný dekor v ní však přece jen občas najdeme, jedná se ale o dobře promyšlený originální grafický motiv. Otázkou tedy zůstává, zda nabízená výtvarná řešení sériově vyráběných dveří dosahují estetických hodnot. Zůstaňte proto raději u jednoduchých zdobení jako jsou různé proužky.

Výtvarně řešené provedení hladkých dveří doporučuji objednávat jen v případě zpracování interiéru designerem nebo architektem a jeho zakomponování do celkové koncepce interiéru. U dveří se zdobením pomocí frézování se používá deska HDF (vysoce zhuštěná dřevovláknitá deska o tl.4mm). Plastický dekor způsobuje, že dveře nám budou více připadat, jako by byly z kusu masivního dřeva. Do vyfrézované drážky může být vložen i kovový nebo jinak barevný ozdobný proužek. Tento způsob, kdy je proužek zapuštěný je mnohem lepší než pokud je dekor pouze nalepený na ploše.

Shutterstock.com

Příjemným dojmem působí i samotná kresba dýhy na hladké ploše. Vynikne pak krásně zajímavá klika a rozeta například v nerezovém provedení. Na obrázku je vidět sladění s obvodovou lištou místnosti. Druhým momentem, kdy se uplatní jednoduché hladké dveře je interiér, kde chceme zdůraznit jiný prvek. Ideálně nám k tomu poslouží dveře jednobarevné bílé například v povrchovém provedení CPL. Dveře jednobarevné budou působit nejlépe s nástřikem barvy. Lak nanesený na dostatečně tvrdý materiál (například MDF nebo masiv) vytvrzený UV zářením, je dostatečně odolný.

Lak může být matný, v lesku nebo ve vysokém lesku. Čistě bílý lesk bude působit studeně. Dveře se proto nejčastěji provádějí v odstínech, které nejsou čistě bílé, ale na první pohled působí jako bílé. Dalšími používanými barvami jsou jemné odstíny vanilkové, béžové, světle a tmavě šedé. Na obrázku vidíte lakované dveře s vodorovným frézováním.

Velmi oblíbenými odstíny jsou dnes tzv. teplá šedá, což je světle šedá zabarvená do hněda a antracitová tmavě šedá přecházející do tmavě modré. Tyto barvy lze ještě považovat za neutrální. Výrazné odstíny například červené vám však jednoznačně určí barevnost interiéru. Proč ale ne, pokud bude vybavení převážně bílé, šedé a černé nebo v odstínech dřeva.

Dveře prosklené

Předtím než vyberete tip a tvar prosklení, projděte si seznam dveří Vašeho interiéru. U každých dveří vyjmenujte vlastnosti, které od nich očekáváte. Například mezi chodbou a obytným prostorem, to bude především reprezentativní vzhled. Dveře by dále měly mít schopnost alespoň trochu izolovat – tepelně i zvukově. Z toho vyplívá, že ideální budou velkoryse prosklené dveře s čirým sklem. Pro jejich zdůraznění můžete použít i nadstandartní výšku. Dveře celoskleněné vám už nenabídnou tak kvalitní tepelné a zvukové vlastnosti.

U dveří do ložnice, bude na prvním místě zachování soukromí, na druhém místě akustický útlum. Dala bych zde proto přednost dveřím plným, které nejlépe zachovají soukromí a nejlépe zvukově těsní. Někdy se stane, že některé dveře ani zavírat nepotřebujete, tedy nemají žádnou funkci. Místo dveří Vám pak bude stačit prázdná zárubeň.

Shutterstock.com

Skleněné výplně můžou být vsazené nebo musí být uchyceny lištami. Moderním řešením je způsob osazení bez lišt, kdy se sklo vsadí do dveří vrchem (jedná se pouze o jedno sklo, i když je prosklených částí více). Klasický způsob uchycení skel se liší tvarem zasklívacích lišt. Některé lišty jsou hranaté, lícují s dveřním křídlem a snaží se splynout, jiné jsou zdobené profilováním. Použity mohou být i kovové lišty. Skleněnou výplň tvoří kalené sklo minimální tloušťky 4mm. Při rozbití se toto sklo roztříští na malé neostré kousky. K rozbití může dojít velmi rychle, zabouchnutím nebo proražením skla dětmi či zvířetem. Do větších otvorů je lepší pořídit kalené sklo o větší tloušťce.

Shutterstock.com

Do dveří je také možné osazení skla s bezpečnostní folií, které zůstane po rozbití vyset na folii. Směrem do nevytápěných prostorů je nutné umístit izolační dvojsklo. Sklo netvoří u některých typů jen výplň, ale stává se nosnou součástí dveřního křídla. Nejběžněji se sklo a dřevo střídá ve svislém členění.

Celoskleněné dveře

Novinkou jsou v posledních letech celoskleněné dveře. Jejich hlavní výhodou je maximální prosvětlení a optické propojení prostorů. Nevýhodou může být horší manipulace s většími křídly a netěsnost proti hluku, chladu, vlhkosti atd. Celoskleněné dveře lze pořídit otevíravé, kyvné nebo posuvné. Na dveře se používá kalené bezpečnostní sklo od tl. 8mm. Dveře jsou tedy bezpečné a k rozbití nedochází. Sklo je navíc velmi trvanlivý materiál. Cena skleněných dveří se odráží od ceny jeho uchycení, madla a broušení a úpravě skla.

Shutterstock.com

Zárubeň ano či ne?

Inspireli.com

Celoskleněné dveře zárubeň nutně nevyžadují a mohou se připevnit přímo na zeď. Otvor pak musí mít zpevněné rohy, nejlépe opatřené tvrdším materiálem než je omítka. Využít lze stěrky nebo obklady (keramické, kamenné, cihelnými pásky). Dveře jsou pak kyvné a po obvodu netěsní. Mohou mít také horní nebo boční světlík, tak jako to vidíte na obrázku. Pak není úprava stěn nutná. Na fotografii je vidět oddělení zádveří rodinného domu pomocí skla v úpravě satinato. Prostor je vizuálně oddělen, ale přesto obrys místnosti vidíte.

Dveře ve standartní obložkové zárubni se liší kováním a tím, že je dnes pořídíte od stejného výrobce jako ostatní interiérové dveře. Dveře by měly doléhat na gumové těsnění zárubně (to ale raději zkontrolujte, protože kalené sklo se někdy prohýbá). Lze doplnit i o spodní gumovou těsnící lištu.

Typy skel

Čiré sklo

Běžné čiré sklo s velmi rovným povrchem se označuje jako float. K dostání jsou i skla float planibel v různém zabarvení, která jsou stále čirá. To se dále povrchově upravuje nanášeným povlakem nebo získává lepší mechanické vlastnosti kalením.

Kalené sklo

U dveří lze doporučit sklo upravené kalením ESG. Touto úpravou získá sklo pružnost a díky tomu je i více pevné a odolné proti úderům. Před kalením lze sklo upravit smaltováním, tedy nanesením keramické barvy, která se při kalení trvale zapeče. Může jít o barvu nebo natištěný dekor.

Lh3.ggpht.com

Lepené sklo

Na celoskleněné prvky jako dveře, příčky a zábradlí se používá také sklo lepené z více vrstev. Sklo s vloženou bezpečnostní folií, které nabízí zvýšenou pevnost proti rozbití se nazývá Connex. Lepení skel lze využít a v případě celoskleněných dveří mezi skla vložit barevnou, potištěnou a jinou speciální folii nebo jakýkoliv plochý předmět.

Průsvitná skla

Nejčastějším typem neprůhledného, ale průsvitného skla jsou satinato a matelux. Tato skla jsou matována nástřikem kyseliny. Toto sklo nabízí více variant, z nichž některé jsou namodralé nebo jemně azurové.

Více neprůhledné je pískované sklo otrýskané jemným pískem pod tlakem. Má hedvábný, v některých provedeních až téměř bílý vzhled. Pískování může být celoplošné nebo jen v podobě dekoru viz. obrázek. Další možností je nanášení barvy sítotiskem např. keramické – smaltováním, které vytvoří imitaci pískovaní. Zde bývá význam dekoru i zcela racionální, protože může dojít v neznámém prostoru k přehlédnutí takových dveří nebo příček.

Rychlým způsobem jak získat z čirého skla částečně průsvitné je pomocí samolepící folie – imitace pískování.

Ornamentální sklo

Sklo je plastické a jeho průhlednost je ovlivněna motivem, který je do skla vytlačen během výroby. Toto sklo známe jako sklo s motivem činčila nebo kůra stromu. Na mě tato skla působí dojmem, jako by byla z dřívější éry. Může za to fakt, že stejné nebo podobné vzory se používaly už před desítkami let.

Zrcadlové sklo

V případě, že v místnosti potřebujete zrcadlo například v zádveří, můžete využít i plochu rámových dveří. Viděla jsem takto upravené dveře do garáže nebo šatny a nepůsobí to špatně. Vyrábí se také polopropustné sklo, které vypadá z jedné strany jako zrcadlo a z druhé jako sklo. Známe ho z filmových policejních výslechů, ale doma bych ho uplatnila spíše u vstupních dveří než interiérových.

Sklo s dekorem

Dveře s výtvarným motivem souvisí obvykle s výtvarným řešením interiéru. Sklo bylo vždy nositelem výtvarných technik například vitráže. Mě osobně je příjemnější jemný dekor skleněných dveří pomocí pískování nebo gravírování.

U celoskleněných dveří a skleněného obložení za kuchyňskou linkou jsou dnes populární digitálně tištěné motivy. Jeden z výrobců používá označení grafosklo. Folie s motivem je uvnitř skla, takže se nezničí, ale také nelze vyměnit. Umožňuje částečné propuštění světla, takže bude vypadat zajímavě při dopadajících slunečních paprscích.

Sklo-jap.cz

Pokud nechcete motiv natrvalo, zvolte pouze polep skla. Můžete vybírat z předem připravených dekoračních folií na sklo nebo si nechat sklo odborně polepit dle vašich představ.

Kateřina Janečková

Další podobné články

Přečtěte si také