Typy dřevěných podlah

Kdo se rozhodl pro dřevěnou podlahu, může vybírat hned z několika druhů. Liší se životností, možností renovace, tvarovou stálostí při změnách vlhkosti a v neposlední řadě také cenou.

Extendcreative­.com

Je namístě pečlivě zvážit, jaký typ podlahy bude nejlépe odpovídat individuálním podmínkám prostředí a potřebám uživatele. Dle konstrukce rozlišujeme pět základních typů dřevěných podlah.

Palubkové podlahy

Tradiční typ dřevěných podlah. Zosobňuje typickou představu dřevěné podlahy – masivní, široká, dřevěná prkna s výraznou strukturou, matně se lesknoucí napuštěným olejem. Tento nejcennější typ podlahy však není vhodný do každého prostoru.

Drevene-podlahy.cz

Jak vypadá konstrukce této tradiční podlahy?

Prkna tl. 27 mm (dříve až tl 35 mm) jsou montována na trámkový rošt, který je vyplněný izolací (tepelnou či zvukovou). Výhodou tohoto způsobu pokládky je absence lepidel při montáži, vzhledem k tloušťce prken má podlaha dlouhou životnost, možnost renovace není nijak omezena. Nevýhodou je menší tvarová stálost při změnách vlhkosti, protože prkna jsou větších rozměrů, z masivního dřeva, a dochází proto k výraznějším objemovým a tvarovým změnám. Je to však vlastnost, na kterou je třeba pamatovat při výběru dřeva. Příliš výrazné spáry a tvarové změny palubek jsou chybou v kvalitě a vysušení dřeva, je to tedy důvod k případné reklamaci. Podlahy z prken jsou vhodné do prostor, kde nejsou velké výkyvy vlhkosti. Jedná se o nejdražší, nejluxusnější a nejtrvanlivější typ dřevěné podlahy.

Vlysové podlahy

Vsparket.cz

Dnes tento typ podlahy není tak častý jako dříve. Jedná se o tradiční masivní parkety tl. 21 mm, celoplošně lepené k podkladu. Špatná pokládka způsobuje pozdější vrzání podlahy, což je pravděpodobně jedna z příčin, proč uživatelé dávají dnes přednost jiným typům podlah. Kvalita tmelů a lepidel však již pokročila a při správné pokládce vlysové podlahy nevržou. Jedná se o velmi kvalitní podlahu z masivního dřeva s dlouhou životností, kterou je možno dle potřeby renovovat. Její další výhodou je nižší výška podlahy. Díky lepení přímo k podkladu odpadá ve srovnání s palubkovými podlahami celá tloušťka trámkové konstrukce a samotné parkety jsou o cca 6 mm než prkna. Proto je její použití neomezené i v nových bytových prostorách a při rekonstrukcích, kde je třeba zajistit stejnou úroveň podlahy ve všech místnostech. Cenově je dostupnější než palubková podlaha. Kdo je ochotný investovat čas a energii, může za velmi nízkou cenu sehnat staré parkety, které si zrenovuje a položí sám.

Mozaikové podlahy

Tradiční šestiúhelníkovou, tabulovou nebo zámeckou mozaiku dnes v oblíbenosti předčila průmyslová mozaika neboli kantovka (viz obrázek). Architekti s ní velmi rádi pracují pro její výraznou strukturu a až expresivní vzhled. Je to typ podlahy, který se hodí do čistých, minimalistických až pocitově neobydlených prostor s několika základními kusy nábytku a luxusním osvětlením. Kantovka však není na světě pouze pro strohé, asketicky zařízené místnosti a fotografie do moderních časopisů o architektuře. Svým dynamickým vzhledem může přidat plnému, pestrému bytu ještě více života. Je však dobré postupovat s citem, ať se Vám doma z těch všech barev, struktur a vzorů netočí hlava.

Drevene-podlahy.org

A jaká je konstrukce průmyslové mozaiky? Jedná se o polotovar, který se na místě přilepí k podkladu, obrousí, zatmelí a povrchově upraví. Tloušťka podlahy se pohybuje v rozmezí 8 a 22 mm. Od ní se odvíjí také cena, životnost a počet možných renovací. Nejčastější dřevinou pro kantovku je dub nebo exotické dřeviny.

Vrstvené podlahy

Jsou tvarově stálejší při vlhkostních změnách. Konstrukce je dvojvrstvá nebo třívrstvá, tloušťka se pohybuje v rozmezí 10 – 15 mm. Základem konstrukce je nosná část z měkkého dřeva, na které je nalepena cca 3,5 mm silná nášlapná vrstva. Nášlapná vrstva je povrchově upravena již z výroby. Třívrstvá konstrukce je doplněna vespod ještě vrstvou, která působí jako protitah. Jednotlivé vrstvy jsou kladeny tak, aby směr vláken ve dřevě byl vždy kolmý k vláknům v sousední vrstvě. Tato kolmá orientace vláken a tenké, k sobě lepené vrstvy zajistí vysokou tvarovou stálost podlahových dílců. Nevýhodou je kratší životnost podlahy, protože nášlapná vrstva díky své slabší tloušťce nesnese tolik renovací. Jednotlivé dílce se spojují na pero a drážku a lepí se k podkladu v pásech nebo celoplošně.

Marcon-interier.cz

Plovoucí podlahy

Montyco.cz

Dovolím si tvrdit, že dnes jde o nejčastější volbu mezi typy dřevěných podlah. Jedná se o třívrstvé podlahy tl. 15 mm (existují i pokládky dvouvrstvých nebo masivních dřevěných podlah plovoucím způsobem, nejsou však příliš časté), které se pokládají na izolační podložku (nelepí se k podkladu, odtud název plovoucí podlahy). Jednotlivé dílce jsou ze čtyř stran spojeny na suchý zámek (dílce lze také slepovat na pero a drážku, ale je to pracnější a snižuje to rychlost pokládky), čímž je zaručena pevnost spojů. Tento plovoucí způsob pokládky vyžaduje dobré odhlučnění podlahy izolací proti kročejovému hluku. Výhodou plovoucích podlah je především rychlost pokládky a podlaha samotná může snadněji reagovat na změny vlhkosti v prostoru. Nevýhodou je nižší počet možných renovací, protože samotná povrchová vrstva je silná jen cca 3,5 mm.

Hana Stoklasová

Další podobné články

Přečtěte si také