Tmavě modrá barva v interiéru

Námořnická modrá, tak zvaná „Navy Blue“ je nejtmavší odstín modré a ve své pravé podobě vypadá téměř až černě. Získala jméno podle uniforem britského Královského námořnictva. Právě tato modrá je víc než kterákoli jiná spojena s uniformami. Je to elegantní a vážená barva. Evokuje nám tradice.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/3tthdt9v46jrkmuq­shankmrg6mgvs5e2­ha92yuaq.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3tthdt9­v46jrkmuqshan­kmrg6mgvs5e2ha92y­uaq“ />

Toto barevné řešení i zvolené zařízení se hodí do městských bytů, kde lze zpozorovat znaky historických slohů, ale také do moderní novostavby.

houzz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/anblgqrob­t3hshugczum7w2v5th4­6awjlbpjy31q.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„anblgqrob­t3hshugczum7w2v5th4­6awjlbpjy31q“ />

Tmavě modrá připomíná noční oblohu, proto je ideální pro ložnice.

housetohome
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/3nsjo9qdkog­h7jslriugqg9a498k9we­apglac1ef.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3nsjo9qdkog­h7jslriugqg9a498k9we­apglac1ef“ />

V ložnici se nemusíme snažit vytvořit kontrast použitím dalších doplňkových barev, které by nám prostor oživily a dodaly mu energii. V ložnici nám jde naopak o pocit zklidnění.

architecturear­tdesigns.

V kombinaci s bílou vytvoříme dojem námořní tradice a jachtingu. Naopak v kombinaci s výraznými barvami jako jsou jasně růžová, žlutozelená nebo sytá teplá žlutá barva, získáme velmi moderní a temperamentní vzhled.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/1ekp6favyg­jqbvmwv1e28dx16e­ic4ab0vfgmjqn1­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„1ekp6fa­vygjqbvmwv1e28d­x16eic4ab0vfgmjq­n1“ />

Dětský pokoj v námořnické barvě v pestré kombinaci je ideální volbou pro teenagera. Tmavě modrá je genderově přiřazována k mužskému pohlaví, proto v takovém pokoji se bude chlapec cítit doslova jako doma. Doplněním dalších výrazných barev docílíme moderního a zajímavého vzhledu, který bude chlapci dodávat elán, podporovat jeho rozvoj a kreativní myšlení.

home-designing

Námořnická modrá je ekvivalentní barvou půlnoční oblohy, proto je vhodná pro usínání.

Tato barva funguje téměř v každém interiéru. Pokud chcete vytvořit vážnou atmosféru, použijte ji na výmalbu. Její odstín ale nesmí být úplně černý. Efektně působí, když k této barvě použijete například lemy na textilu v bílé barvě nebo nějaký zajímavý architektonický detail. Tím dodáte nudné místnosti na atraktivitě a hloubce.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/v7qz6chdac­tlqs7jduracpn50cflhgki­i8is6vy8.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„v7qz6ch­dactlqs7jdurac­pn50cflhgkii8is6vy8“ /> houzz

Navy blue v kombinaci s jemnějšími barvami je vhodná i pro mladšího školáka. Další barvy k modré stěně přidejte na hračkách, doplňcích jako jsou závěsy, koberec nebo lůžkoviny. Využijte dekory vhodné pro věk dítěte. Vytvoříte tak království, ve kterém bude vládnout svým hračkám a ty, společně s dekoracemi, budou podporovat jeho psychický vývoj.

Snadno s navy blue lze zaměnit modrou indigo. Ta se objevuje v mnoha tradičních vzorech japonských i jihoamerických. Tyto dvě barvy lze proto použít například k vytvoření eklektického interiéru, stejně tak exotického.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/sb3c7a3qyp­zs8o3rwo5mevmngtk4358cfx­bhzagf.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„sb3c7a3­qypzs8o3rwo5mev­mngtk4358cfxbhzag­f“ />

Tmavě modrá je vhodná volba i do exoticky vyhlížejícího pokoje.

houzz

Námořnickou modrou je nutné kvalitně osvětlit. Efektně vypadá nástěnné osvětlení, které dodá prostoru jiný rozměr a nádech tradičního. Zdůrazní také její odstín a zostří kontrast k například bílé barvě. Elegantně vypadá násobení navy barvy. To znamená, použití více předmětů v této barvě těsně u sebe vypadá velmi čistě, elegantně a moderně.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/dewyyq868zu­o8obp7ffgnguu2a471p9ep4u­v8o67.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„dewyyq868zu­o8obp7ffgnguu2a471p9ep4u­v8o67“ /> style.hnonline

Svěží barevné řešení koupelny. Tmavě modrá ze stěny se objevuje také na mozaice za umyvadlem a také na nábytku. Krásně se tak sjednotí celá místnost, působí jako celek bez pocitu roztříštěnosti a pocitu náhodného poskládání jednotlivých prvků. Koupelna přináší dojem námořnického stylu, působí čistě a svěže. Přesně tak, jak by měla místnost pro naši očistu tělesnou i psychickou působit.

Ve velmi malém a světlém pokoji tato barva dodá prostoru hloubku. Krom toho, že při pohledu na ní si budete připadat, jako kdyby váš byt byl v blízkosti vody nebo přístavu. Toto působení podtrhnou například pruhované závěsy či jiné doplňky a příběh bude kompletní.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/jp7ogcqc6r4bdwpfg­lq7d65s5cwcj5bttfkqwy99­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„jp7ogcqc6r4bdwpfg­lq7d65s5cwcj5bttfkqwy99“ />

I přes vhodné sladění barev i vzorů působí pokoj chladným a mdlým dojmem. Chybí doplňky nebo dekor v barvách, které by prostor prozářily a dodaly mu energii. Modrá stěna jako by ustupovala dozadu a tím opticky rozšířila pokoj. Pro nejmenší dítě jsou použité barvy snad až příliš tmavé a ostré.

houzz
Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také