Thermowood

Jak už název napovídá, jedná se o tepelně upravené dřevo s mnohonásobně lepšími fyzikálními vlastnostmi, než mělo před úpravou. Toto dřevo i bez nátěru vykazuje větší stabilitu a odolnost.

Sortim.cz

To je zpráva, která jistě potěší všechny milovníky dřeva, kteří se ale obávají jeho omezené životnosti. Kvalita termicky upraveného dřeva je na úrovni exotických dřevin, u kterých je však otázka zda mají legální původ nebo pochází z chráněných tropických pralesů.

Dřevo thermowood je k nám často dováženo z evropských severských zemí nebo z Kanady. Jedná se například o severskou borovici nebo kanadský jasan.

Sortim.cz

Nejčastěji se využívá v exteriéru například na fasády či terasy nebo v interiéru, kde nachází uplatnění ve vlhkých prostorách bazénů a koupelen. Na trhu jsou různé výrobky od terasových prken, fasádních profilů a řeziva až po podlahy a nábytek.

Kvalitnistoly.cz

Thermowood se vyrábí z mnoha typů dřevin a při rozdílných teplotách se dosahuje různých výsledků. Dřevina po vystavení vysoké teplotě ztmavne a zvýrazní se její kresba. Zajímavý vzhled je pak využit i při výrobě dýh pro nábytkářský průmysl. Na obrázku vidíte tepelně upravený dekor jasanu, který byl použit na výrobu dřevěné podlahy.

Parketdesign.cz

Tepelná úprava dřeva způsobuje změnu jeho vnitřní struktury. Zlepšuje se po ní rozměrová stálost, což znamená, že se při výkyvu teplot a vlhkosti nedeformuje. Jinak řečeno, nedochází k bobtnání a sesychání dřeva a to pak déle vydrží. Jednou z dalších důležitých změn je snížení tepelné vodivosti. Dřevo pak lépe izoluje a na sluníčku nebo v sauně nepálí. V neposlední řadě je také výhodou zvýšená odolnost proti dřevokaznému hmyzu a houbám.

Adtruhlar.cz

Velkou oblibu si v posledních letech našly dřevěné terasy. Ty z WPC však podle mého názoru působí uměle, z exotického dřeva jsou zase poměrně drahé a někomu nemusí vyhovovat jejich barva. Thermowood má přirozenou barvu i strukturu. Bude navíc krásně ladit se shodným obkladem fasády. U fasád bude termicky upravenému dřevu konkurovat například modřín. Oba materiály bez nátěru získávají šedou patinu. Pokud se Vám stárnutí dřeva nelíbí, musíte dřevo opatřit povrchovou úpravou.

Kateřina Janečková

Výroba je složitá a musí probíhat rovnoměrně. Thermowood proto kupujte vždy od prověřeného dodavatele.
Proti stárnutí dřeva, opatřete venkovní prvky vhodným olejem.

Kateřina Janečková

Další podobné články

Přečtěte si také