Teplo a zima v podkrovním bytě

Pokud uvažujete o bydlení pod střechou, už jste se možná setkali s názorem, že je v něm v létě příliš teplo a v zimě zase příliš zima. Jsou takové obavy opodstatněné? Pojďme se blíže podívat jaké konkrétní teploty lze očekávat a jaká jsou proti nim opatření.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/vzpx8uy7o­hyg3p52uqkcftob­hzqd3m2i6×ckar63­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„vzpx8uy7o­hyg3p52uqkcftob­hzqd3m2i6×ckar63“ /> Shutterstock.com

Letní období

Podkrovní bydlení je nejvíce náchylné na vysoké teploty v horkých slunečných dnech. Pokud nepoužíváte žádná opatření pro snížení teploty v interiéru, není problém v našich podmínkách dosáhnout hodnot v rozmezí 30°C – 35°C. V takovém prostředí se pak dá stěží pobývat, natož v něm vykonávat jakékoli fyzické činnosti a často v něm nelze ani dobře spát. Takové dny přežíváte s ventilátorem na plný výkon a čekáte, až to přejde.

Zrádná střešní okna

Největší zdroj tepla v podkrovním bytě poskytují střešní okna, která propouštějí mnohem více slunečního záření než klasická vertikální okna. Paprsky, které jimi intenzivně pronikají dokážou během chvíle ohřát místnost o několik stupňů. Je tedy vhodné uspořádat vnitřní vybavení tak, abychom netrávili delší čas na takto osluněných místech.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/mb9ceodq4lvn3i7×aw­kirj5js8b5dgy52­h74dzvd.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„mb9ceod­q4lvn3i7×awkir­j5js8b5dgy52h74dzvd“ />

Pozorně prozkoumejte dráhu světla v místnosti během celého dne a na základě těchto pozorování promyslete kam nejlépe umístit nábytek, v závislosti na tom v jakém časovém období ho obvykle používáte.

Shutterstock.com

Základem je správné větrání

Tím nejjednodušším způsobem jak zmírnit vysoké teploty je správně větrat, nebo ještě lépe řečeno správně „nevětrat“. Střešní krytina je totiž schopná významně akumulovat teplo ze slunce a při větrání vám pak toto teplo distribuuje do interiéru. A nejedná se o nějaké zanedbatelné hodnoty, těžká krytina z betonových či pálených tašek je schopna ohřát vzduch ve svém okolí až na 75°C. Je tedy potřeba nejvíce exponovaná okna nechat během dne zavřená a větrat jimi jen v ranních a večerních hodinách, pokud však vysoké teploty panují několik dní, tak se mnohdy ani v noci chladnějšího vzduchu nedočkáte. V takovém případě je samozřejmě výhodné, pokud jsou ve vašem bytě další okna orientovaná nejlépe na sever. Díky nim můžete přivádět do interiéru i během dne chladnější vzduch.

Zastínění střešních oken

Snížit tepelné zisky ze střešních oken se dá také pomocí jejich zastínění. Na trhu jsou k dostání systémy venkovní a vnitřní. Z hlediska zamezení pronikání tepla jsou ovšem efektivní především venkovní systémy, které teplo zachycují ještě před jeho dopadem na okenní tabuli. Oba systémy jsou podrobněji rozebrány v článku Venkovní a vnitřní rolety pro střešní okna.

Tip:

Při výběru podkrovního bydlení nezapomínejte sledovat na jaké světové strany jsou orientována okna v obytných místnostech. Obvykle je z důvodu teplot výhodnější, pokud je byt orientovaný ve směru východ-západ, tím se vyhnete intenzivnímu slunečnímu záření v poledních a odpoledních hodinách.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/m08k5rt9v828htuc­cec646tb6hmmh32rar­m0tonz.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„m08k5rt­9v828htuccec646tb6hmm­h32rarm0tonz“ />

Venkovní systémy zastínění jsou schopny zachytit až 95% tepla.

Slunce-stin.cz

Střešní plášť

Kvalitní provedení střešního pláště,dostatečné zateplení, vhodný typ střešní krytiny, správná montáž střešních oken… to vše se také podílí na tepelné pohodě v letním období (i když mnohem méně než je tomu v zimě). Důležité je správné provedení detailů v místech jako nároží, úžlabí, hřeben střechy, okenní spára, prostupy střešním pláštěm a napojení na konstrukci domu, tudy by vám mohl do interiéru proudit horký vzduch.

Tip:

Při výběru střešní krytiny pak platí, že čím má větší plošnou hmotnost tím více akumuluje tepla.

Je výhodné, pokud máte možnost tyto aspekty ovlivňovat už při samotné výstavbě objektu, dodatečné rekonstrukce málokdy dosáhnou ideálních podmínek, které mohou vzniknout jen kvalitním počátečním návrhem a správným provedením. Jestliže navíc nebydlíte ve vlastním, zřejmě se vám nebude chtít investovat nemalé prostředky do cizí nemovitosti.

Některé byty se i přes dodržování výše uvedených zásad stejně mohou přehřívat. Pak vám nezbývá nic jiného než horké dny přetrpět, a nebo si pořídit vnitřní klimatizaci. Kolik vás bude stát a jaké podmínky pro její realizaci potřebujete si můžete přečíst v článku Klimatizace v podkrovním bytě.

Zimní období

Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím tepelnou pohodu v zimní období je dostatečné a kvalitně provedené zateplení střešního pláště a opět správné provedení detailů jako je okenní spára a další. V tomto případě se nedá stanovit nějaká průměrná hodnota teploty v místnostech, neboť záleží jak intenzivně topíte, jaký druh vytápění používáte a naproti tomu také jak moc větráte. V zimě tedy řešíte především to, aby vám draze vyprodukované teplo neunikalo skrz střešní konstrukci do exteriéru, tzv. nechcete topit pánu bohu do oken. Jak má vypadat správná skladba střešního pláště s dostatečnou izolací se dozvíte v článku Zateplení podkrovního bytu.

Střešní okna jako zdroj tepla

Vlastnosti střešních oken, které jsou nevýhodné v horkých letních dnech, se v zimním období obrátí ve váš prospěch. I při nízkých venkovních teplotách dokážou zachycené sluneční paprsky interiér částečně ohřát a ušetří vám tak drobné náklady na topení.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také