Teplé a studené barvy v interiéru

Obecně se za teplé barvy považují žlutá, oranžová a červená. Za studené zelená, modrá a fialová. Každá z těchto barev však může mít i odstín laděný do opačné škály. V teplých barvách je citelně přimíchána barva žlutá, ve studených je to zas barva bílá. Studené barvy tlumí, teplé naopak podněcují fyzickou i psychickou aktivitu.

loveofgraphic

Volbu mezi teplou či studenou barvou rozhodněte na základě činnost, kterou budete v dané místnosti vykonávat.

cercle-chromatique

Na barevném kruhu vidíme rozložení teplých a studených barev, které si zároveň tvoří vzájemný protiklad. Teplé odstíny v sobě mají přimíchanou žlutou barvu a vidíme je v levé polovině kruhu. Studené naopak obsahují barvu bílou a jsou na pravé straně.

Rozdělení jednotlivých barev mezi teplé a studené vychází z vlnové délky každé jednotlivé barvy. A z těchto fyzikálních vlastností vychází další – teplé barvy vystupují do popředí, studené barvy mají tendenci naopak ustupovat. Toho lze využít k optickému zvětšení či zmenšení prostoru.

Teplé barvy

Červeno fialová, červená, oranžová, žlutá a žluto zelená. Podporují komunikaci a pocitově člověka otevírají. Nejsilnější z teplých barev v sytém provedení jsou oranžová, žlutá, červená a purpurová.

Tip:

Teplé odstíny použijte v případě, že chcete prostor zútulnit nebo přiblížit některé prvky blíž k sobě.

Jak na teplé barvy v interiéru?

Světlé odstíny teplých barev prostor celkově odlehčí. Na podlaze i na stěnách působí velmi hřejivě a stěny se mírně opticky přibližují. Prostor bude působit příjemně útulně.

Tato realizace obývacího pokoje ve světlých teplých odstínech doslova láká k usednutí. Svěží, útulný a něžný prostor. O to se zasloužila béžová barva na stěnách v kombinaci s dalšími skvěle zvolenými barvami a texturami v interiéru.

homedit

Žlutozelená stěna prostor zúží a zútulní, pocitově posouvá schodiště blíž do prostoru jídelny. Je tak zapojeno do interiéru jako žádoucí designový prvek.

Houzz

Tmavé odstíny teplých barev působí na podlaze bezpečně pro chůzi. Použijete-li je na stěnách, ty se k sobě přiblíží ve velké míře a prostor tak bude působit mnohem menší. Proto lépe je nepoužívat na všech stěnách v místnosti, ale zvolit variantu jedné dominantní plochy. Použijete-li je na stropě, ten se opticky o hodně sníží. Je to způsob, jak příjemně ukončit vysoký prostor. Zvolíte-li tmavé odstíny, vytvoříte v prostoru intimní atmosféru, kterou nedocílíte žádným jiným řešením.

Purpurová barva se v ložnici postará o vytvoření intimní hřejivé atmosféry.

digsdigs

Teplé tmavé odstíny tvoří celý tento obytný prostor společně se středně tmavým odstínem dřeva. Hnědá podlaha prostor pocitově příjemně usadí a dřevo použité na stěně i stropě svou barvou s medovým odstínem prostor uzavřou v hřejivý domov.

Freshome

Studené barvy

Zelená, modrá, fialová a jejich odstíny jsou barvy studené, pasivní. Uzavírají člověka, navozují pocity klidu a podporují duševní činnost.

Tip:

Studené odstíny jsou výborné pro zvětšení prostoru a dodání dramatičnosti.

Jak na studené barvy v interiéru?

Světlé odstíny studených barev dostávají prostor do pohybu. Na podlaze pobízí k rychlejší chůzi, stěny se oddalují a použijete-li je na stropě, celý prostor se prosvětlí a vznikne uvolněná atmosféra.

Výborné řešení hojně prosluněného pokoje s použitím světlého studeného odstínu zelené barvy. Máte-li pokoj, který netrpí nedostatkem slunečního světla a chcete-li podpořit jeho velikost a přidat ještě trochu prostoru navíc, použijte takové řešení.

mydecorative

Světle modrá barva je pro koupelny svou čistotou ideální. A vidíte, jak tato barva dokáže skrýt hranice prostoru? Koupelna jak kdyby nekončila stěnou, ale pokračovala dál. A tmavší odstín na části stěny ve sprše ustupuje ještě hlouběji.

stylisheve

Tmavé odstíny studených barev jsou v interiéru těžké a prostor opticky prohloubí. Tmavá studená podlaha působí těžce a někdy může mít až neosobní dojem. Tmavé stěny se rozestoupí. Jejich optické oddálení je výrazné. Prostor velmi ochladne a zesmutní. Jestli se rozhodnete použít tmavou studenou barvu na strop, vytvoříte tak z místnosti temně působící prostor, a to nejen co se týče světla, ale také nálady.

home-collection

Netradiční barevnost podlahy v tmavě modré barvě svou pocitovou mohutností takto řešený interiér v bílé barvě usadí, prohloubí a dodá mu dynamiku.

homemodish

Doslova ohromující řešení interiéru ložnice, do které vtiskla vášeň a tajemnou důstojnost tmavá škála barev.

Jak a kde je nevhodnější použít danou barvu, se dozvíte v samostatných článcích o každé z nich. Naleznete v nich obsáhlé informace o jejich psychologii, jejich použití a širokou škálu odstínů. Jednoduše spoustu příkladů, ukázek i inspirace.

Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také