Tapety v interiéru

Přemýšlíte o fenoménu tapet? Jejich vývoj trvá už řádku let a těší se čím dál větší oblibě. Víte jak je v interiéru správně použít? Kam se hodí?

Larscontzen.de

Interiérové tapety prošly dlouhým vývojem po celém světě, a to zejména během posledních několika let. Hojně se používaly v průběhu 50.- 80. let 20. století, kdy se staly určitým druhem fenoménu. U nás v interiéru řešily konstrukční nedostatky staveb, jejich vzory nebyly nijak výrazné, stejně tak, jak tomu bylo u ostatních výrobků. V západních zemích ale jejich barevnost a vzory dodávaly prostoru náboj a vlastního ducha.

Devadesátá léta tapetám moc nepřály. Lidé byli přesyceni pestrými barvami a vzory z osmdesátých let, proto byl trend spíše jednobarevných střídmých stěn. Touha zaujmout se v této době přesunula na samotný tvar architektury. Devadesátá léta jsou proslulá svým tzv. podnikatelským barokem, kdy vznikaly nejen rodinné domy, které měly ambice vypadat jako malé paláce se sloupy ve vstupních částech, balustrádami připomínajícími zámecká zábradlí a balkóny, ale také věžičky na střechách, které ne vždy měly jiné využití, než vytvořit požadovaný efekt honosnosti. Ne vždy je na architekturu z těchto let hezký pohled.

Interiér zařízený ve stylu 80. let je velmi hravý a barevný.

Emlakjet.com

Během posledních let se materiály i vzory tapet přizpůsobily novým moderním požadavkům. Lidé se začali více soustředit na trendy, funkčnost a kvalitu než na vystavení svého jmění na obdiv a šokování okolí, jak tomu bylo v devadesátých letech.

Takováto sídla se objevovala v 90. letech ve vznikajících satelitních městech. A jsou dodnes jizvou na vzhledu sídelních celků.

Designcabinet.cz

V dnešní době můžeme vybírat z obrovského množství vzorů, barev, efektů, ale také z počtu materiálů. Neexistuje místo v domě, kde bychom tapetu nemohli použít. Skvělé! Tapety jsou téměř stejně univerzální jako nátěry interiérovými barvami. Jejich rozmanitost v použití je znásobena jejich snadnou aplikací, téměř nekonečným množstvím stále nových vzorů, jejich cena je díky velké poptávce velmi příznivá a to všechno dohromady z nich činí velmi populární trend, který jistě není krátkodobý.

Díky tapetě si můžete dovolit knihovnu přes celou stěnu. V nabídce naleznete jak realistickou barevnost, tak vintage vzhled.

Foto-room.org.ua

V každém pokoji můžete použít jinou tapetu a přizpůsobit tak prostor náladě a atmosféře, kterou od místnosti požadujete. Máte-li spojený obývací pokoj s jídelnou a kuchyní do jednoho prostorného obytného prostoru, ani v tomto případě nemusíte mít strach použít tapety a třeba i různých vzorů. Použití více vzorů v těsné blízkosti může být obtížné, ale pokud pečlivě vzory vyberete a umístíte je na vhodné plochy, pak výsledek bude působit jednotně a atmosféru prostoru tím znásobíte.

… na kterém místě je tapeta vhodná?

Ne úplně v každém prostoru bude tapeta vypadat dobře. V některých případech můžeme uškodit jak místnosti, tak tapetě, protože její vzor bude vypadat doslova nevhodně. Pokoje, které jsou uzavřené, oddělené od ostatních prostor v bytě, jsou ideální pro použití tapet. Jejich vzory zde nebudou ničím rušeny a nebudeme muset řešit složité sladění více vzorů či barev.

Geometrické tapety jsou stylové a pestrá barevnost může podpořit jejich hravost, kterou využijete nejen v dětských pokojích. Skvělým řešením je barvy použité na tapetě použít na doplňcích, či vtipně na neobvyklých kouscích v interiéru. Tím dosáhnete originality a kompaktního vzhledu celého prostoru.

Bobbyrabbit.co.uk

… jedna stěna nebo celý pokoj?

Ne vždy je vhodné použít tapetu na všechny stěny místnosti, obzvlášť jestli jste zvolili výrazný vzor i barvu. V případě jemného vzoru i barvy se nemusíte obávat působení na všech stěnách. V opačné je vhodné zvolit pouze jedno místo, které tapetou zvýrazníme. Měla by to být stěna, která je v prostoru díky zařízení dominantní, například za televizí nebo naopak za sedací soupravou. Další možností, jak zvolit vhodnou stěnu, je použít tapetu na stěnu proti dveřím. Tak bude tapeta viditelná otevřenými dveřmi i při pouhém projití okolo. Získáte tak skvělý vizuální účinek a dynamiku prostoru celého bytu.

V otevřeném prostoru je nutné dekor tapet pečlivě vybírat. S velkou obezřetností je možné použít různé výrazné dekory. Jistější je vybrat pouze jeden a ten použít na jednu stěnu nebo druhý dekor zvolit jemnější v podobné barevnosti.

Iroonie.com

… myslete na nábytek a doplňky, které budou stát před tapetou

Pokud plánujete tapetami oživit váš stávající interiér, vzor i barvu rozhodně volte podle stylu vašeho nábytku. Tapety společně s nábytkem s doplňky tvoří jednotlivé vrstvy v interiéru, které by se měli doplňovat a fungovat ve vzájemném souznění. Výrazné dramatické tapety určitě není vhodné doplňovat dekoracemi na stěně, obrázky, plakáty, či výrazným nábytkem. Takovou stěnu nechte působit samotnou a podřiďte jí zbytek prostoru. Naopak tlumené vzory a barvy tapet se nebojte podpořit umístěním obrazů či zrcadel.

Použití tapet různého dekoru a podobné barevnosti v sousedících pokojích může vytvořit příjemný efekt, který se postará o hřejivý a útulný dojem z celého bytu.

Dixib.com

… nebojte se však „wow“ efektu!

Ne v každé místnosti je vhodné hrát si s výrazným působením. Proč to ale nevyzkoušet například na toaletě? Ani tato místnost nemusí být nudná, nezajímavá a opomíjená. Jde o malý prostor, který není složité ani finančně náročné třeba i častěji tapetovat. Takové řešení mu rozhodně dodá na atraktivitě a zároveň přinese do vašeho bytu trochu nadsázky a legrace.

Tapety s výrazným či atraktivním vzorem není vždy třeba doplňovat obrazy a jinými dekoracemi. Ty použijte na jednobarevné stěny, které se tak budou příjemně doplňovat s tapetou. Stylu a barvě tapet vždy přizpůsobte styl zařízení a naopak. Stále bychom měli mít na paměti, že interiér vzniká vrstvením jednotlivých částí, které tvoří harmonický celek.

Decodir.com

… vymyslete netypické použití

Opravdu je možné současné tapety použít kdekoli v interiéru. Je k tomu samozřejmě potřeba trocha nadšení a kreativity nebo inspirace. Co třeba na schodišťové stupně, které jsou v mnoha případech nudné? Nebo dveře do šatny? Plocha za policemi? Vytvořit z tapety umělecké dílo v rámu? Nebo…?

Zajímavá součást interiéru nemusí být vidět na první pohled. Když zapomenete zavřít skříň, nemusí to působit jako roztržitost, ale třeba jako úmysl…

Seonsomajuttu­.blogspot.cz

… nechte alespoň nějaký prostor v bytě bez tapet

Oblíbili jste si tapety natolik, až jste se rozhodli je použít v každé místnosti. Pokud máte například z obývacího pokoje krásný výhled z okna, nebo máte krásný obraz, který rozhodně chcete na stěně mít, v takovém prostoru upusťte od tapet. Zde není nutné dodávat jakýkoli další vizuální dojem.

Aby váš byt, ani vy sami jste nebyli přesyceni barvami a vzory, nechte alespoň jednu místnost v bytě jednoduchou, bez výrazných barev a vzorů na stěnách. A i když nejste vyznavači jednoduše a čistě působící bílé stěny, jsou jiná jednoduchá řešení. Pomohou nám přírodní surové materiály, jako například tapeta v dekoru pohledového betonu nebo dřeva, které má nejen na naše oči velmi příznivé účinky.

Matterart.wor­dpress.com

… někdy je lepší nechat si poradit

Někdy i zdánlivě snadné řešení je lepší nechat na odbornících. Poradí vám s kombinováním vzorů a spočítají počet rolí, které budete potřebovat. Použití tapet není složité, ale někdy je opravdu lepší investovat o něco víc a nechat si doporučit vhodné řešení, které bude odpovídat vašim představám. Odborníci vám zaručí kvalitní výsledek jak po vizuální stránce, tak kvalitu provedení. A vy budete mít jistotu, že jste zaplatili za tapety, se kterými jste opravdu spokojeni.

Proč se neodvázat a z koupelny či toalety nevytvořit překvapivý prostor, který od těchto místností nikdo neočekává?

Usualhouse.com

… z čeho můžeme vybírat?

Výběr dekorů je rozmanitý. Jak se nejlépe zorientovat? Je téměř pravidlem dělení tapet na geometrické vzory, zvířecí, umění, fantasy, dětské motivy, jídlo a pití, fototapety apod. Některé značky nabízí kolekce navrhované designéry. Nejdůležitější je si předem rozmyslet, do jaké místnosti tapetu vybíráme a jaký chceme, aby tvořila dojem. Tapeta je jedním z nejdůležitějších prvků v interiéru, který udává koncepci a styl designu celého prostoru. A stejně tak, jako každý má jiné potřeby a požadavky, tak i každá místnost vyžaduje jiný přístup. Dětský pokoj? Ložnice? Obývací pokoj? Z obrovské nabídky je však někdy velmi těžké se rozhodnout pouze pro tu jednu.

Obrátíte-li se na odborníka s žádostí o pomoc při výběru vhodné tapety, který má přehled o nabídce vzorů, někdy můžete být sami překvapeni, jak je možné proměnit váš interiér.

Photowall.co.uk
Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také