Štuky do koupelny

Italský výraz stucco znamená v překladu omítka nebo štukatérská malta. Odtud tedy pochází jeho převzetí do češtiny, kde se používá jednak pro omítku klasickou a pak také pro omítky speciální a o těch si něco v tomto článku řekneme.

Bydleni-iq.cz

Jedná se o staré technologie provádění přírodních omítek s příměsí vápna jejichž historie v Evropě sahá až do starého Říma. Tyto omítky jsou velmi tvrdé, trvanlivé a odolné i vůči vodě a plísním. Mají vysoce lesklý až zrcadlový bezúdržbový povrch na kterém se neusazuje prach. Lze ho lehce otřít i omýt. S přimíchaným pigmentem je možné omítky provést v mnoha barevných odstínech. Vždy však počítejte s tím, že výsledný povrch nebude mít barvu jednolitou, ale bude charakteristicky „mramorován“. Jistá vizuální nedokonalost je v tomto případě žádanou předností. Používají se na stěny a strop a díky náročnému provádění a samotným surovinám jde oproti dnešním klasickým omítkám a obkladům o poměrně drahou technologií s dlouhou životností. Vzhledem k náročnosti provádění a výsledným vlastnostem je nejdražší štuk marocký. Provedení všech těchto omítek se vyplatí svěřit zkušené firmě. Kvalita je totiž přímo odvislá od zručnosti a praxe řemeslníka.

Benátský štuk

Benátský štuk je, jak jsme již řekli, jemná vápenná omítka s příměsí mramorového prachu. Provádí se v několika vrstvách na přetmelený a vybroušený podklad. Jednotlivé vrstvy se musí nechat důkladně zaschnout a tak aplikace trvá zpravidla několik dní.

Benátský štuk v místech bez přímého styku s tekoucí vodou.

Gadesign.cz

Poslední vrstva se hladí ocelovými hladítky, čímž povrch získává svůj charakteristický lesk a tvrdost. Samotný není vhodný přímo do sprchových koutů a k vanám s tekoucí vodou. Pokud se ale povrch ošetří ještě lakováním či voskem, lze jej použít i v těchto místech. Obecně se ale v těchto „mokrých“ zónách doporučuje spíše použití štuku marockého.

Benátský štuk jako odolný omyvatelný povrch do koupelny mimo zónu sprchového koutu.

Bydleni-iq.cz

Marocký štuk

Do styku s plochami vystavenými tekoucí vodě je vhodnější štuk marocký (neboli tadelakt či kreidezeit). Ten má obdobné vlastnosti jako štuk benátský ale je odolný proti stékající vodě. Je tedy vhodný přímo do sprchových koutů a prostor kolem vany.

Stěna a umyvadlo jsou zhotovené technologií marockého štuku. Omítka je v tomto případě probarvena červeným pigmentem.

Aresdesign.cz

Umělecké ztvárnění marocké omítky v kombinaci s keramickou mozaikou.

Tadelakt.cz

Hlavní složkou je vápenný základ, jemná kamenná drť a jíl. Marocký štuk si zachovává difuzní větrání a dezinfikuje skrz vysokou alkaličnost. Lze s ním provádět jak rovné, tak oblé plochy včetně van, umyvadel, pultů a polic. Nanáší se opět v několika vrstvách a následně uhlazuje hladkým kamenem, čímž se povrch stává jemným, hladkým.

Detail marockého štuku v tyrkysové barvě.

Tadelakt.cz

Finální úprava a lesk se tvoří pomocí voskového marseillského mýdla (zásaditý transparentní nátěr). Díky tvárnosti lze z marockého štuku zhotovit nejen rovné či zaoblené plochy stěn ale také umyvadla, vany a sprchové kouty.

Tvarové možnosti práce s marockým štukem.

Tadelakt.cz

Japonská omítka

Japonská omítka je jemná finální hliněná omítka s příměsí vápna. Zhotovuje se opět pracnou technikou hlazení a svými vlastnostmi odpovídá spíše benátskému štuku. Sama o sobě není totiž voděodolná a není proto vhodná do míst se stékající vodou. Pro zvýšení voděodolnosti lze finální povrch lze natřít marseillským mýdlem nebo speciálními oleji. I tak se ale úplně nehodí do sprch a k vanám. Tam dejte přednost raději marockému štuku.

Hliněná japonská omítka v místech, která je potřeba občas omýt.

Hlinaprodum.cz

Hliněná japonská omítka v místech, která je potřeba občas omýt.

Hlinaprodum.cz

Pozor si dávejte na dnes běžně prodávané nátěrové imitace, které se prodávají pod stejným názvem v hobby řetězcích. Jedná se pouze o voděodolné nátěry, jejichž vlastnosti se nehodí do sprchových koutů a kolem van. Opravdový marocký štuk rozhodně nevytvoříte sami doma válečkem bez dalšího složitého zpracování.

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také