Studentský pokoj

Neřeknu nic objevného, když začnu tím, že čas letí hrozně rychle a z vašeho dítěte, které milovalo plyšáky nebo stavebnice, se stane najednou puberťák, nebo chcete-li, dospívající student.

Kriticky a radikálně se vymezuje vůči svému okolí a má jasno hlavně v tom, co se mu kolem něj nelíbí. V tom, co se mu líbí, možná bude potřebovat trochu vést, ale stačí nenápadně. Zkusím vám nastínit několik tipů, jak společně s vaším potomkem zařídit jeho pokoj.

MaisonDeco.com

Ano, důležité je slovo společně. Příští obyvatel pokoje by měl mít hlavní slovo v tom, jak bude pokoj zařízený. Jeho názor by měl být rozhodující a měli bychom mu nechat prostor, aby se na zařízení sám také podílel. Od začátku, až po samotnou realizaci.

Tip:

Zapojte potomka co nejvíce do zařizování jeho pokoje.

Na začátku ho nechte vybrat třeba inspirační obrázky a fotky věcí, které by se mu líbily. Pak můžete buď společně vyrazit na nákupy anebo opět dítě pověřit, ať prohledá nejrůznější e-shopy, kde je možné spoustu věcí nakoupit on-line. A pokud je zručné, určitě si bude pokoje víc vážit, když se zapojí třeba i do realizace. Může si vymalovat, dekorovat stěny, zarámovat obrázky atd.

Pokoj pro tanečnici

Home Designing.com

Velké fotky

Home Designing.com

V tomto věku už mají také děti často nějaký vyhraněný zájem nebo koníček, který se může stát hlavní myšlenkou zařízení. Skejťákovi dovolíme na zeď třeba graffiti nebo jiný street art, baletce nebo gymnastce co největší zrcadlo, mladému vědci můžou zdi zdobit vzorce nebo molekuly.

Tip:

Pro zařízení pokoje zvolte téma podle největší záliby vašeho dítěte.

Zdi může například postříkat sprejem, může si na zeď připevnit třeba kytaru nebo zmíněný skateboard nebo můžete jednu zeď ponechat volnou a nechat prostor tvořivosti dítěte – může tam pomocí washipásek lepit různé své výtvory. Lze také zeď nebo její část vymalovat magnetickou barvou, kterou lze přetřít libovolným odstínem a která slouží jako velká magnetická tabule, na kterou lez pomocí magnetů umístit obrázky či fotky.

Fotbalistův sen

Idee Deco Chambre.com

Pro fandy komiksů

DecorationCham­bre.net

Tabulová čerň – mnoho možností pro změnu dekorace každý den

InteriorDesig­n4.com

Právě pomocí různých barev či dekorací na stěnách lze snadno vymezit zóny studentského pokoje. Pokoj totiž musí sloužit několika funkcím v jednom prostoru: jednak je to pracovní část, pak odpočinková, kde je samozřejmě postel, ale i místo, kde je možné posedět s kamarády nebo se jen tak „povalovat“. Pak se taky musí do pokoje dost věcí uložit, ať už učebnice nebo knížky vůbec, tak i oblečení atd.

Tip:

Zkuste jednotlivé zóny pokoje vymezit opticky – výmalbou i nábytkem.

V pracovní části počítáme určitě s dostatečně velkým pracovním stolem a kvalitní pracovní židlí. Pokud jde o postel, mají děti v tomto věku často zájem o větší „letiště“, které také může složit k povalování, pokud ovšem má nějaký úložný prostor na ložní prádlo. V „povalovací“ zóně je možné použít právě různé puffy, taburety nebo fatboye, na kterých lze sedět i ležet a při tom surfovat na netu s tabletem nebo s telefonem.

Perfektní na povalování

Fatboy

Úložné prostory záleží na velikosti pokoje a na tom, zda má potomek věci třeba v nějaké společné rodinné šatně mimo pokoj nebo je potřeba začlenit velkou šatní skříň.

Použití fototapety v dívčím pokoji

Studio Designer-ka

Do studentského pokoje je určitě praktický lehký nábytek na kolečkách, který získá další funkce právě možností snadného přemísťování po pokoji. Čím je pokoj menší, tím víc je potřeba zapojit technickou představivost a vymyslet různé vychytávky, jak nábytek třeba skládat a rozkládat, zasunout pod postel, do skříně atd.

A čím tedy zařizovat?

Začněme podlahou. Pokud ponecháváme původní podlahu, je dobré použít různé kusové koberce, jen vzhled a vzor bude jiný, než u malých dětí. Můžeme vybrat jeden nebo několik, a jejich pomocí právě opticky rozčlenit prostor. Pokud je potřeba měnit i podlahovou krytinu, je dobrým tipem marmoleum. Jde o přírodní krytinu, která působí teple a měkce a je navíc na trhu v nejrůznějších dekorech, barevných i odvážných, nebo je možné z jednotlivých pásů, kostek či jiných tvarů, vyskládat obrazec nebo dekor podle přání.

Z marmolea lze vyskládat libovolné obrazce

Podlahy Klas

Nábytek lze buď vybrat ve známých řetězcích, pokud chceme však co nejpraktičtěji zařídit menší pokoj a co nejlépe využít prostor, je dobré nechat si udělat nábytek na míru.

Je možné rovněž navštívit různé bazary a nábytek obnovit podle svého buď nátěrem nebo polepem. Navíc je to jeden ze současných trendů.

Tip:

Zapojte fantazii – ušetříte peníze a navíc budete mít v pokoji opravdu originál.

Hodně trendy je dnes udělat zařizovací předmět z něčeho, co původně mělo úplně jiný účel. Mám na mysli dnes už všeobecně známé palety, ze kterých jde udělat stolek, sedačka, police na zeď…. Může to být ale například starý žebřík umístěný na zdi jako věšák nebo police. Nebo stoh starých časopisů, které by skončily v tříděném odpadu, lze „svázat“ například koženým páskem a vytvořit tak originální stolek nebo taburet.

Taburet ze starých časopisů

Architecture and Design.net

Nebo jiná verze …

Trendbook.cz

Zdi a strop, tady se lze skutečně „vyřádit“. Dnešní doba poskytuje nesčetně možností, jak dekorovat zdi.

Tip:

Jenom ne bílé zdi!

Zatímco generace rodičů dnešních –náctiletých měla k dispozici tak akorát plakáty rockových nebo filmových hvězd a žádné jiné zásahy do zdí se netolerovaly, dnes mají naši potomci na výběr: klasické barvy, u kterých je ale obrovský výběr odstínů, které vám namíchají na požádání a jsou navíc velmi kvalitní a dobře kryjí, tudíž je snadnější je přemalovat. Dále je výběr velkého množství fototapet a také je možnost nechat si udělat tapetu s obrázkem podle svého výběru. Zdi lze zpestřit také obrovským množstvím vzorů tapet a samolepek, které lze ze zdí snadno sundat a vyměnit je, pokud se okoukají.

Samolepky pro rockera

Dekoracetapety.cz

Nebo pro dívky sladká Paříž …

Nalepit.cz

A na závěr to, co nesmí chybět a co dodá pokoji styl a charakter, který chceme – textil a doplňky. Ty mohou i neutrální pokoj dokonale změnit a pozvednout, je možné je vybírat postupně, ale přesně, aby do pokoje opravdu „sedly“ a nebylo to nakonec jen pár přebytečných krámů.

Polštářů není nikdy dost

Ikea.com

Polštáře můžou být i z džínoviny

Kare.fr
Tip:

Nezapomínejte na detaily.

Detaily jsou stěžejní. Svítidla, lampy, nástěnky, věšáky, polštáře, ložní prádlo, rámečky, stojany, držáky – to všechno buď vylepší anebo dokonale zkazí dojem.

Nádherná vzpomínka na dětství – a svítí

Brokis.cz

Nebo svítící „stolička“ ?

Naoko.cz

Tyto věšáky se hodí snad do každého klukovského pokoje

Naoko.cz

Stojan na časopisy

Bonami.cz

Takže možností je spousta. Zkuste děti spíš vést a nic jim nevnucovat, nemají to rádi. Udělejte ze zařizování zábavnou společnou aktivitu, vyfoťte pokoj třeba před a po proměně, aby se děti mohly pochlubit tím rozdílem. A zachovejte nadhled. Pokud se potomek rozhodne pro barvy nebo rozmístění nábytku, které vám příliš nesedí, nechte ho to vyzkoušet.

Kateřina Pečeňová

Další podobné články

Přečtěte si také