Stolek a taburet z europalet

Když si mladí architekti vyrobili postel a pohovky z europalet, hned potom se rovnou pustili i do drobného nábytku – stolku a taburetu. Tím docílili v celém bytě jednotného stylu, výrazu a barevnosti. Stolek navíc svou horní plochou – viditelnou europaletou krytou sklem – nenechává nikoho na pochybách, z čeho že se to tady nábytek stavěl.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/qek75axj01qh3mlz8pv­07wv3q42ol3twi9i39w97­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„qek75ax­j01qh3mlz8pv07wv3q42ol3t­wi9i39w97“ /> Jan Fiedler

Spolu s europaletami určenými na postel a pohovku se nejprve sbrousily i další palety, ze kterých měl vzniknout stolek a taburet. Celé broušení trvalo ve dvou lidech skoro dva dny. Broušením pak ale skončila nejnamáhavější a „nejšpinavější“ část práce. Potom se už jenom potahovaly polštáře třídílné matrace a začaly se sestavovat jednotlivé kusy nábytku.

Paradoxně více práce

I když taburet a stoleček jsou kusy skoro titěrné, nedaly o moc méně práce než rozměrná postel a pohovka. Tady to totiž bylo složitější: navíc se připevňovala na spodek palety kolečka a palety se také i šroubovaly vzájemně k sobě, zatímco u velkých kusů nábytku drží na sobě bez fixace svou vahou.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/6lpey3zwbkr73ym­dgbpg03mjkl2tfvcku7p66fd­7.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„6lpey3zwbkr73ym­dgbpg03mjkl2tfvcku7p66fd­7“ />

Stolek z palet tvoří protipól velkému stolu na druhé straně místnosti. Všechno včetně židlí spolu dokonale ladí.

Jan Fiedler

Hmotnost, která je u velkého nábytku výhodou a přispívá k jeho stabilitě, je tady spíše na škodu. Vždyť kdybychom vyrobili stolek ze tří velkých europalet, pak by při hmotnosti jedné palety až 24 kg vážil celých 72 kg. Na tento menší stolek a taburet jsou proto využity malé a tedy lehčí palety. Stolek se dá využít do obytného kouta, stejně jako k psacímu stolu nebo jako odkládací plocha do předsíně.

Byt s paletovým nábytkem vůbec nevypadá jako nějaký studentský pokoj, jak by si snad mohl někdo myslet při představě ušmourané palety, kterou vidíme někde na ulici. Ale palety, které se užívají na nábytek jsou úplně jiné – nové, čisté, voňavé. A když se k tomuto materiálu pak přistoupí s citem, fortelem a vytříbeným vkusem – výsledek stojí zato. „Paletový“ byt vypadá, jakoby vypadl z časopisu o moderním interiéru.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/diggmxvu10mzn56­5i5mwqqbn0jyv­hmanz6idyamo.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„diggmxvu10mzn56­5i5mwqqbn0jyv­hmanz6idyamo“ />

Tady je dobře vidět přesné položení skla. Plochu dolní poličky tvoří prkénka spodní palety. Na knížky a časopisy je to postačující.

Jan Fiedler

Pojízdný stolek i taburet jsou vyrobeny z menších palet o rozměrech 80×60 cm. Oba kusy nábytku mají kolečka a jejich konstrukce je stejná. Rozdíl mezi nimi spočívá v podstatě pouze v tom, že zatímco na taburet je položený matracový díl potažený stejnou látkou jako má pohovka, na horní ploše stolku leží silné sklo.

Paletky nejsou jako v případě těžkých palet u postele nebo pohovky pouze položené na sebe. Jsou k sobě naopak pevně fixované, sešroubované šikmo spodem skrz špalíky.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/c4u6lwhpol­ge1zo8whe9b8y13u85ew­sk8dwzzj6j.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„c4u6lwh­polge1zo8whe9b8­y13u85ewsk8dwzzj6j“ />

Stolek zdůrazňuje konstrukci a materiál pohovky, s jiným stolkem by to asi nebylo ono a celý obývací kout by vypadal jinak. Takto má ale dokonale sjednocený výraz a krásně sladěné barvy.

Jan Fiedler

Když palety mají kolečka…

Kolečka se dají koupit různá v jakémkoliv hobby marketu. Jsou přišroubovaná v rozích přes obvodové prkno (případně až do špalíku). Před jejich šroubováním je lépe dřevo předvrtat, aby paleta nepraskla.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/l37yj3u22tij­rk636sajjojsv29lw44vi­e8f4n0y.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„l37yj3u­22tijrk636saj­jojsv29lw44vi­e8f4n0y“ />

Detail koleček a kresby dřeva. Praskliny špalíků palet patří k věci. Jsou půvabné a pro dřevo přirozené, zdůrazňují autenticitu přírodního materiálu.

Jan Fiedler
Tip:

Typ koleček vybírejte se zřetele k typu podlahy, na kterém bude nábytek stát, respektive pojíždět. Tady je stolek i taburet na měkkém koberci, kolečka tedy musí překonat jeho vysoký vlas, aniž by koberec ničila, dělal v něm rýhy nebo jej trhala. Jiná kolečka vyberte na hladkou podlahu. Zejména v případě světlé podlahy je potřeba hlavně zkontrolovat, jestli kolečka nešpiní a nezbydou po nich na podlaze tmavé šmouhy.

Vrchní plocha

Na stolek si majitelé bytu a výrobci nábytku v jedné osobě objednali u sklenáře na míru čiré silnější sklo. Drží na stolku bez problému svojí tíhou, není potřeba je nijak fixovat. Na taburet je volně položený díl matrace stejný jako na vedlejší pohovce.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také