Stěrka a litá podlaha do koupelny

V posledních letech se do středu zájmu dostávají bezesparé jednolité povrchy ve formě stěrek a tenkovrstvých litých podlah. Jde o velmi jemné předem připravené směsi, které mohou svým vzhledem (barvou, strukturou i úmyslnými nerovnostmi) připomínat beton nebo naopak mohou tvořit hladký jednolitý a třeba i výrazně barevný nebo lesklý povrch.

Moderní koupelna s bezesparými voděodolnými povrchy.

Luxusnipovrchy.cz

Podle druhu pojiva lze stěrky rozdělit na dva základní druhy. Jedním z nich jsou epoxidové a polyuretanové stěrky (pojivem jsou polyuretanové a epoxidové pryskyřice), druhým pak stěrky cementové (pojivem je cement). Současný trh nabízí několik směsí a systémů od různých výrobců, díky nimž lze vytvářet co do vlastností i vzhledu různé povrchy.

Mluvíme-li o výše zmíněných stěrkách v koupelně, bavíme se o finálním povrchu. Dávejte si pozor a nezaměňujte je se stěrkami které se používají například jako podkladní vyrovnávací vrstva podlahy nebo jako vrstva hydroizolační. Stěrkové, potažmo lité podlahy se vylívají v tenkých vrstvách (několik milimetrů) na připravený pevný, rovný a suchý, nejčastěji betonový nebo anhydritový podklad kde se samy rozlijí do dokonalé roviny (jsou samonivelační). Na stěny (na omítky, sádrokarton, beton) se stěrka natahuje nebo natírá i v několika vrstvách. Následně se obvykle uhlazuje a nechává pořádně vyschnout. Vzhledem k náročnosti provedení je nutné realizaci svěřit odborné firmě s dostatečnými zkušenostmi. Správně provedené a navržené povrchy jsou nenáročné na údržbu a jsou velmi vhodné pro podlahy s podlahovým vytápěním. Každý z výrobců má svá doporučení pro úpravu podkladu, údržbu i případnou dilataci.

Ukázka možností vzhledu stěrky. V jedné místnosti je v přírodní šedé barvě s viditelnou strukturou. Druhá stěrka je probarvená s jednolitým povrchem bez textury. V místě prahu dveří si také můžete všimnout dilatačního pásku, který zde slouží především k oddělení obou druhů podlah.

Facebook.com

U všech druhů stěrek můžete vybírat ze široké škály barev. Podlaha nemusí být jen jednobarevná. Lze na ní vytvářet ornamenty, vzory, nápisy. Ačkoliv jde o povrch jednolitý, bezesparý mají i tyto materiály své meze a musí se tedy po určitých celcích dilatovat. Předejde se tak jejich prasknutí vlivem tepelné roztažnosti. V rámci běžné velikosti koupelny se dilatace většinou neprojeví. Počítejte ale, že pokud bude např. podlaha pokračovat do dalších místností budou se dilatační spáry objevovat např. v místech dveří.

Cementová stěrka

Cementová stěrka není sama o sobě voděodolná. V koupelně je vždy nutné uzavřít její povrch olejováním, voskem nebo polyuretanovým či epoxidovým lakem. Na stěnách bez stříkající vody lze použít libovolnou povrchovou úpravu. Ve sprchovém koutu a v okolí vany je ale nutné uzavření povrchu lakem. Voskované a olejované povrchy vypadají oproti lakům velice přirozeně, jejich údržba je ale náročnější (musí se často a pravidelně udržovat speciální impregnací, která zabrání vsakování nečistot a vlhkosti). Do koupelny jsou tedy spíše nevhodné. Při lakováním výsledný povrch o několik stupňů ztmavne. Počítejte s tím tedy již při výběru odstínu a vyžádejte si k nahlédnutí vzorník i s finální úpravou.

Cementová stěrka Pandomo v barevné červené variantě.

Monolitdesign.cz

Koupelna s šedou cementovou stěrkou je oživena výrazným zrcadlem a akcentem červené barvy.

Monolitdesign.cz

Ve své přírodní variantě je stěrka díky cementu šedé barvy. Při probarvování je nutno počítat s tím, že nikdy nedocílíme jasných sytých barev. Použít lze také cement bílý, který je jednodušší probarvit do jasného odstínu. Tato varianta je pak výrazně dražší.

V této koupelně je cementová stěrka použita jak na stěny (v přírodní šedé barvě), tak na podlahu (probarvená jemným žlutým odstínem).

Monolitdesign.cz

Další ukázky barevných možností cementových stěrek systému Pandomo.

Aresdesign.cz

Litá podlaha je hladká a obvykle s žádnými nebo ne příliš výraznými šmouhami. Nanášením stěrky na stěnu vznikají typické šmouhy–tahy. Leštěním a broušením cementové stěrky (obvykle na stěnách) je pak možné dosáhnou dalších odlišných struktur a mramorování. Na hotový povrch podlahy se dá také použít vsyp ve formě křemičitého písku nebo drobného kameniva. Finální vzhled záleží především na umu řemeslníka. Plánujete-li stěrky ve více místnostech a chcete-li aby vypadaly stejně, svěřte veškerou práci jedné firmě. Ceny se dle barvy, povrchové úpravy a tloušťky pohybují od 1000 do 3000 Kč/m2.

Další ukázky barevných možností cementových stěrek systému Pandomo.

Aresdesign.cz

Epoxidová stěrka

Epoxidová stěrka je tvrdá povrchová úprava odolná vůči chemikáliím (kyselinám solím, louhům). Může být i antistatická nebo s finálním vsypem křemičitého písku, který zajistí vyšší protiskluzovost.

Šedá epoxidová podlaha firmy ARES design s jednolitým povrchem bez textury.

Aresdesign.cz

Epoxidová podlaha v lesklém provedení od firmy AB Parket.

Abparket.cz

Některé epoxidové stěrky mohou časem žloutnout. Vyberte proto osvědčeného výrobce i dodavatele a běžte se podívat na referenční stavby.

Epoxidová stěrka Betonepox imitující beton. Bez dalších povrchových úprav je možné ji použít i na plochy, které jsou v neustálém kontaktu s vodou. Stěrka je tónovaná do teplého odstínu.

Luxusnipovrchy.cz

Polyuretanová stěrka

Polyuretanový povrch je oproti epoxidovému měkčí, pružný, elastický. Dobře snáší tepelnou roztažnost a lépe tlumí kročejový hluk. Dokáže dokonale uzavřít podlahu a zamezit tak prostupování vlhkosti. Lze ho provést jak v matné, lesklé nebo dokonce protiskluzné a antistatické úpravě.

Obě tyto stěrky (polyuretanovou i epoxidovou) lze využít v koupelnách. Obě jsou samy o sobě odolné vůči vodě a lze je použít na podlahu i stěny. Díky transparentním pryskyřicím se přidáním pigmentu jednoduše obarví do požadovaného odstínu. Oproti cementovým stěrkám nemají také tak „strakatý“ vzhled. Z hlediska využití v obytných budovách mají obdobné vlastnosti (epoxid i polyuretan) a jejich hlavním rozdílem je v tomto ohledu především jejich tvrdost.

Cenová hladina je obdobná jako u materiálů na bázi cementu. Výhodou je však voděodolný povrch i bez dodatečného lakování a široké barevné možnosti.

Polyuretanová matná stěrka na podlaze koupelny od téhož dodavatele.

Abparket.cz

Životnost všech druhů stěrek odpovídá životnosti celé stavby. Stejně jako u všech materiálů je ale třeba počítat s přirozeným stárnutím a opotřebováním. Údržba je v případě epoxidových a polyuretanových povrchů (včetně cementových stěrek uzavřených laky) jednoduchá. Lze je čistit běžnými prostředky. V případě olejovaného nebo voskovaného povrchu se musí tato vrstva čas od času obnovovat. Takový povrch také není odolný vůči agresivním chemickým prostředkům.

Díky dobré tepelné vodivosti jsou stěrky primárně vhodným materiálem pro podlahové topení. Vždy ale záleží na složení a způsobu aplikace konkrétního výrobku. Vždy se proto o vhodnosti použití poraďte s dodavatelem. Díky své pružnosti by s neměla mít s podlahovým vytápěním problém stěrka polyuretanová. U ostatních obvykle stačí zvolit vhodnou tloušťku vrstvy, přidat speciální plastifikační přísady nebo si dát pozor aby topení nabíhalo postupně a ne šokem.

Zhotovení kvalitní stěrky vyžaduje zručnost a především bohatou praxi. Práci proto svěřte odborné firmě a rozhodně se do ní nepouštějte sami ani v případě, že jste zkušeným „kutilem“.

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také