Sklo v koupelně

Zdá se, že sklo je materiálem ideálním do koupelny. Lze ho jednoduše čistit, je odolné vůči vodě a chemickým prostředkům. Při osazení ve velkých tabulích má minimum spár a vy se tak nemusíte trápit s jejich zanášením.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/qekelkmhrmfsscz8e­n3n06in4gdb847u54u­zebxa.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„qekelkmhrmfsscz8e­n3n06in4gdb847u54u­zebxa“ /> Asb-portal.cz

Nejčastěji se používá jako obklad stěn, případně samostatný materiál pro dělící příčky. Použít ho můžeme také na podlahu. Je ale nutné počítat s tím, že se časem lehce poškrábe a vznikne tak rozdíl mezi podlahou a případným stejným obkladem stěny.

Obklad stěn

Se skleněnými stěnami se setkáváme jak ve formě obkladu z velkoplošných tabulí, tak ve formátů klasických obkladaček nebo skleněné mozaiky.

Velké skleněné tabule se na stěnu aplikují jako lepené, osazené do lišt nebo před stěnu předsazené. Nejčastěji se používá obklad z kaleného (tepelně tvrzeného) skla. Pokud se takové sklo rozbije (což se většinou nestává) nehrozí pořezání. Střepy jsou malé a neostré. Použít lze také sklo bezpečnostní (connex), kdy jsou dvě tenčí tabule slepeny vloženou fólií. Střepy v případě rozbití zůstanou na fólii a sklo se „nevysype“.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ms3rxc6ngjib­d03a5b712euum­bzmk9rias9wgzbp­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ms3rxc6­ngjibd03a5b712e­uumbzmk9rias9wgzbp“ />

Kombinace velkoformátové dlažby (na podlaze), stěrky ve sprchovém koutu a omyvatelného nátěru v rodinném domě v Liberci. Sprchová část je v tomto případě oddělena skleněnou stěnou na celou výšku místnosti.

Magazindomov.ru

U skleněných velkoplošných obkladů je nutno předem počítat s přesnou polohou vypínačů, zásuvek, nástěnných baterií a vývodů elektřiny pro osvětlení! Otvory pro ně musí být připravené již z výroby. Dodatečné změny na místě nejsou možné. Vše je tedy nutné dopředu dobře promyslet, jinak se vám výměna špatně uřezané tabule značně prodraží. Pokud chcete na sklo přidat např. háček nebo kolmo neviditelně lepenou skleněnou poličku, existují speciální UV lepidla. Stejně jako u celého obkladu ale počítejte i u lepení s vyšší cenou.

Skleněné stěny

V současnosti velmi oblíbené skleněné stěny využijete nejvíce jako zástěny sprchových koutů. V čirém provedení nevytváří v místnosti pohledovou bariéru a prostor opticky nezmenšují. Pokud ale chcete dosáhnout větší intimity, použijte sklo s potiskem nebo texturou. Využít lze i skla ve formě tvárnic, ať už skleněných luxferů nebo copilitů. O nich si přečtěte více v našem článku Luxfery v koupelně.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ud1wy0tvhkjrfbgfxpbv­zclojwrwt3ddq2vv8­onb.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ud1wy0t­vhkjrfbgfxpbvzcloj­wrwt3ddq2vv8on­b“ />

Stěny v této koupelně jsou tvořeny v kombinaci obkladů z pískovaného skla a benátského štuku. Podlahu pokrývá travertin. Na umyvadlovou desku architekti využili rovněž sklo.

Okplan.cz

Samostatná skleněná stěna se hodí k pohledovému odclonění toalety nebo naopak k prosvětlení vaší koupelny skrz jinou místnost. Zajímavé je také oddělení koupelny a ložnice. Vodní páry se nedostanou do prostoru pro spaní ale vizuální kontakt zůstává zachován. Inspirovat se můžete v textu Koupelna u ložnice.

U ploch, které přichází do přímého kontaktu z vodou, se nabízí využití některé ze speciálních povrchových úprav. Ty obvykle slibují, že voda po povrchu lépe steče a nebude za sebou zanechávat usazeniny vodního kamene. Při pravidelné údržbě se ale klidně obejdete i bez nich.

Barvy a vzory

Vybírat můžete z velkého množství barev. Ty se u kaleného skla obvykle aplikují nástřikem na zadní stranu. Přímo na sklo, ideálně na rubovou (méně používanou) stranu, možné je také nalepit fólii s příslušným vzorem nebo barvou. Docílíte tak např. efektu pískovaného skla. V případě connexu je folie vložena mezi jednotlivé vrstvy. Použít lze také digitální tisk na sklo nebo fólii. Tady lze využít i vlastní vzory. Některé firmy dokonce nabízejí vložení textilie mezi dvě tabule skla.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/wqrbvz1lo13yn­ct0pwt5iag0rns6lfho­oahbmqpx.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„wqrbvz1­lo13ynct0pwt5i­ag0rns6lfhooah­bmqpx“ />

Sklo Jap

Sklo-jap.cz
Dále je možné uplatnit přímo sklo pískované nebo leptané. Pokud je pískování z lícové stěny, je sklo náročnější na údržbu. Obdobný efekt za menší peníze může splnit i fólie. Dražší variantou barevného skla je sklo opálové, které je probarveno v celé své hmotě. Pokud preferujete industriální vzhled zkuste využít také drátosklo, nebo sklo texturované.
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/j9vdlpls8k5vk08un­qb2ks2y45crvsrul­mptulj2.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„j9vdlpl­s8k5vk08unqb2ks2y45crv­srulmptulj2“ />

Sklo Jap

Sklo-jap.cz

V případě, že má sklo jen ochránit namáhanou stěnu u které chceme aby byl zachován její původní vzhled, můžete využít skla čirého. To k materiálu nelepíme ale přisadíme a nebo rovnou kousek odsadíme. Nabízí se např. pro ochránění dřevěné stěny nebo pohledového betonu ve vlhkém prostředí.

Podlaha

Jak již bylo řečeno, skleněná může být i podlaha. V případě koupelny to ale určitě není řešení ideální. Sklo sice dobře vede teplo a tak by bylo vhodným adeptem pro podlahu s podlahovým vytápěním. Ve styku s vodou je ale jeho povrch velmi kluzký. Použít můžete různé protiskluzové úpravy ve formě hrubých pásků apod. Povrch se bude ovšem hůře čistit a navíc ztratí své skleněné kouzlo. U skla na podlaze se také časem nevyhnete jeho poškrábání a tudíž jinému vzhledu, než mají ostatní skleněné stěny.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ajhg4kkec­j592mxnsca1567bb6o­ybeqaimzcdjej­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ajhg4kkec­j592mxnsca1567bb6o­ybeqaimzcdjej“ />

Více než zajímavá podlaha toalety v rekonstruovaném objektu.

Inspirativni.cz

Na podlahu proto zvolte raději materiál jiný. Z přírodních luxusnějších se ke sklu skvěle hodí například kámen. Chybu neuděláte ani se stěrkou nebo kvalitní dlažbou.

Nábytek a zařizovací předměty

Vzhledem k hmotnosti a ceně se s celoskleněným nábytkem moc nesetkáme. Sklo nejčastěji najdeme na horní desce skříněk pod umyvadlo, jako skleněná dvířka (posuvná nebo s klasickými panty) nebo samostatné police. Všechna použití přináší především výhody stálého povrchu odolného proti vodě s jednoduchou údržbou.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/0gla19mgo­xicae6kbsc9drtf0­pydwq07h7o70wzy­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„0gla19m­goxicae6kbsc9drtf0­pydwq07h7o70wzy­“ />

Tvarově jednoduché a elegantní skleněné umyvadlo určené k osazení na desku.

Tutumi.cz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/mxgm2jgfi5vwvmid­mdenf4r63gxau­00cg8ukjyrl.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„mxgm2jg­fi5vwvmidmden­f4r63gxau00cg8uk­jyrl“ />

Zajímavý světelný efekt vytváří graficky ztvárněné skleněné dno umyvadla.

Inspirativni.cz

Ačkoliv módní doba skleněných umyvadel již pomalu míjí, stále se s nimi setkáváme v poměrně hojné míře. Jsou cenově dostupná a vybrat můžete z mnoha barevných i tvarových provedení a nic tak nebrání jejich použití ani ve vaší koupelně. Zajímavým, extravagantním a rozhodně drahým kouskem může být také skleněná vana. Koupelnu může doplnit i skleněný deskový radiátor.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/658997laoq­q9m6whz6dzoi5nhp65ho­es03ochryn.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„658997l­aoqq9m6whz6dzo­i5nhp65hoes03ochryn“ />

Masážní skleněná vana s integrovanou lenoškou a lampou, která poskytuje několik druhů světla a také zvláštní druh sprchy. U lampy je osazen odkládací stolek s integrovaným ovládáním. Vanu pro firmu Hoesch navrhlo designérské studio NOA.

Maxidesign.cz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/g21b0nvw3o4nyw0mh4hc­phwhot5j4j6u4kmvo­vid.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„g21b0nv­w3o4nyw0mh4hcphwhot5j4j6­u4kmvovid“ />

Můžete se také nechat inspirovat a svou vlastní vanu si nechat vyrobit na zakázku.

Inspirativni.cz
Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také