Segmentový rošt si rozumí s moderní matrací

Segmentový neboli talířový rošt je schopen přijímat podněty z lidského těla ještě dokonaleji, než rošt lamelový. Skládá se z jednotlivě upevněných prvků, které jednotlivě reagují na tlak těla.

Radys.cz

U segmentového roštu jsou jednotlivými prvky zachycujícími tlak těla nikoliv dlouhé tenké lamely, ale kulaté, oválné nebo čtverhranné ploché segmenty (proto někdy podoba s talířem). Rošt je tak absolutně vzdušný, průhledný.

Skládá se z 50 až 70 jednotlivých prvků. Tyto segmenty jsou ukotvené jednotlivě, uprostřed své spodní strany. Každý segment je proto na stranách volný, může se kývat – pracuje tedy jako kulový kloub. Když se určité místo zatíží, pohyb se nikam nepřenáší, každý segment reaguje jednotlivě.

Detail talířového roštu. Každý z celkově 50 segmentů roštu Flex (je jich 5 na šířku a 10 na délku roštu) má rámeček a ve středu vzdušnou plochu připomínající plástev

A. Gembalová

Segmentové rošty jsou provedeny v odstupňované tuhosti; tedy i segmentový rošt rošt je zónovaný: pod ramena se dávají měkčí segmenty, pod záda středně měkké a pod nohy nejpevnější. Počet zón se pohybuje podle typu roštu mezi třemi a sedmi. Zóny se navíc dají měnit a přizpůsobit změnám váhy nebo bolestem zad a podobně.

Využitím citlivého segmentového roštu se také zlepšují také reflexní vlastnosti matrace z podnětů z našeho těla a vylepšují se tím její ortopedické vlastnosti.

Detail segmentového roštu

A. Gembalová

Rošty najdeme se segmenty uspořádanými například v poštu 6 řad na šířku a x11 řad na délku. Nebo také ve variantě 5×10 – podle velikosti segmentů.

Ceny segmentových roštů

  • Manuálně polohovací rošt Flex (hlava a nohy) – od 18 000 korun
  • Motorové polohovací rošty Flex – od 36 000 do 90 000 korun
  • Polohovací rošt Ahorn Regumed – kolem 30 000 korun
  • Polohovací rošt 3D Motion – od 14 000 korun

Polohovací rošt Tempur Bravados. Zase jiný design jednotlivých segmentů.

Tempur.com/on

Samostatné segmenty podobné taštičkám v matraci

Segmenty představují trochu podobný systém jako je tomu u pružinových taštičkových matrací – když jsou pružiny v matraci pospojovány dráty, pohyb těla a zatížení v jedné oblasti se přenáší na jiná místa pružinového lože – kdežto samostatně upevněné pružiny v taštičkách reagují samy a pohyb se nepřenáší na další taštičky.

Segmentový rošt je někdy tak finančně nákladný, že výrobci a prodejci proto někdy nabízejí jistě „meziřešení“. To když si zákazník koupí matraci za 40 0000 korun a rošt za podobnou částku, aby hned nemusel kupovat také rám postele za další nemalé peníze. Řešení kam potom umístit rošt, je levné a jednoduché: v jeho rozích je možné připojit pevné stabilní nohy. Proto se také tady používá termín „spánkový systém“ a nikoliv „postel“. Postel si je možné sestavit jako stavebnici.

Segmentový rošt PURTEX Polaris má v sedmi různě tuhých zónách uspořádané segmenty s pružnými kuličkami uprostřed. Segmenty jsou menší, je jich celkem 70. Polohuje se automaticky pomocí motoru.

Vybersito.cu

Nosnost a kombinace s matracemi

Rošty se musejí vybírat podle typu matrace, rošt nesmí mít nižší nosnost než matrace, která na něm bude ležet.

• Tempur Flex má nosnost 130 kg, doporučený například k matracím Tempur • Purtex Polaris má doporučenou nosnost 120 kg, doporučený k matracím latexovým a pěnovým • Ahorn Regumed má nosnost 130kg, doporučený l matracím pěnovým a latexovým

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také