Seafoam

Při hledání stále prodyšnějších pěnových materiálů s velkými buňkami se výrobci inspirovali nasákavým lehkým materiálem nerostu mořská pěna. Výsledkem jsou moderní matrace s velkou prodyšností ze seafoam pěny.

Perdormire.cz

Že se z porézního nerostu dají vyřezávat různé předměty, ale především známé dýmky – pěnovky, to se vědělo dávno. Ale teprve novodobým podrobným zkoumáním mořské pěny se zjistilo, že její jedna podivuhodná vlastnost by se dala navíc výborně využít a napodobit při výrobě moderních pěnových materiálů, konkrétně pěny na matrace. Zjistilo se totiž, že mořská pěna je zajímavý materiál, který dokáže zdržet hodně vody.

Výsledkem výzkumů a následné výroby je inovativní pěnový materiál seafoam – je to typ studené pěny – který umí v sobě zadržet až desetkrát více vody než klasické pěny, ze kterých se matrace doposud vyráběly.

Mohou za to velké buňky této pěny, kterými může dovnitř matrace proudit mnohem více vzduchu než do jiných typů pěn. Když se podíváme na průřez matrací, opravdu vidíme povědomou strukturu pěny s velkými otvory – vypadá jako umělá nebo přírodní mořská mycí houba, kterou máme v koupelně.

Co je to mořská pěna

Mořská pěna je porézní nerost zvaný sepiolit. Tento vodnatý křemičitan vzniká zvětráváním serpentinitů. Díky své pórovitosti je lehký, světlý, podobný mastku (křídě). Umí si v sobě udržet vodu a na vodě i plave. Protože přitom současně vydrží teploty až na 1000°C, dělají se z něj tradičně dýmky – pěnovky.

Seafoam se používá primárně dovnitř matrace, jako vnitřní vrstva neboli jádro. Její varianta s menšími póry se ale také objevuje na vnější ploše, na které spíme. Vytváří tak tužší ložnou plochu proti měkčímu ležení na viskoelastické pě­ně.

Póry v moderní pěně seafoam jsou větší a vymění až desetkrát více vzduchu než menší průduchy klasické PUR (polyuretanové) pěny. Vzduch pórovitý materiál do sebe nasává a při tlaku těla jej zase vypouští ven. Dosahuje se tak žádané vzdušnosti a navíc potřebné suchosti – v matraci se nedrží vlhkost tím, jak stále průběžně větrá. Takže se matrace s jádrem seafoma vyznačuje nízkou vlhkostí, a tedy vysokou hygieničností.

Perdormire.cz

Seafoam vytváří v nitru matrace doslova vzdušné polštářky zlepšující oporu těla a přizpůsobující se dobře zatížení matrace. Vzduch vychází ven a opět se nasává plochou výšky matrace – po celém obvodu.

Matrace King má uprostřed v jádru seafoam pěny, jednu vnější ložnou stranu z viskoelastické pěny a druhou s odlišnou tuhostí z líné pěny. Objemová hmotnost seafoam pěny je 35kg/m3, je tedy proti líné pěně (50kg/m3) lehčí, protože je vzdušnější. Líná pěna je pocitově měkčí, druhá strana (seafoam) je tužší, tato pěna více tělo podpírá, méně do ní „zapadáme“.

Jak se vyrábí umělá mořská pěna

Žádaných vlastností mořské houby – vysoké prodyšnosti, pružnosti, vzdušnosti lehkosti i pevnosti – se dosahuje moderním způsobem pěnování ropného derivátu

Tip:

Seafoam zajišťuje

• Vzdušnost a tedy hygieničnost matrace

• Výbornou oporu těla

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také