Sálavé vytápění – koupelnové žebříky všeho druhu

Ačkoliv výhody velkoplošných nízkoteplotních topných systémů jsou zřejmé a podlahové topení v koupelně je už skoro standardem, přesto v koupelně pořád asi budeme nacházet i zástupce topení sálavého – radiátory. A to pořád ještě nejvíce v podobě topných žebříků. Právě proto, že v této místnosti plní také funkci sušáku.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/ae2etdb2yh98p8o39­wvzj1p6tyei3k2y9qtqlre­z.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ae2etdb2yh98p8o39­wvzj1p6tyei3k2y9qtqlre­z“ /> Hothotexclusi­ve.com

Topné žebříky jako nejoblíbenější koupelnové radiátory

Topí a současně suší prádlo. Mohou se kombinovat s podlahovým nebo stěnovým topením. Do koupelny je asi pořád nejužitečnější typ žebřík, s vodorovnými že­bry.

Důležitý je výkon a způsob zapojení

Každý radiátor se nedá použít ve všech případech, v každé koupelně. Záleží na tom, jaké máme v bytě nebo v domě vytápění, případně (u novostavby) jaký typ vytápění chystáme. Podle toho se radiátory dělí do tří skupin:

  1. Elektrické topné žebříky a panely – první skupina koupelnových radiátorů se dá zapojit do zásuvky (na stěně nebo i napevno do podomítkové krabice). To je vhodné třeba když nemáme topný kotel, ale přímotopy. Tyto radiátory se nazývají elektrické a vyznačují se tím, že mají uvnitř zabudovanou takzvanou topnou tyč. Ta se po sepnutí zahřívá a ohřívá topné médium uvnitř radiátoru (topného žebříku), což je vlastně uzavřený okruh trubek, kterým topné médium proudí: může to být voda, nemrznoucí kapalina nebo olej. Vybrat si můžeme zapojení žebříku: buď bude viditelné do zásuvky (kdy můžeme podle potřeby ze zásuvky vypojit) anebo můžeme nechat ukrýt napojení v krabici pod omítkou. V obou případech se teplota žebříku ovládá a reguluje pomocí malého termostatu, který je buď přímo na zástrčce (v případě zapojení do zásuvky) anebo na stěně nad podomítkovou krabicí. Termostat můžeme ovládat ručně nebo naprogramovat, pak se podle nastavení teploty místnosti bude vypínat a zapínat sám.
  2. Teplovodní radiátory lze zapojit do centrální topné soustavy; stávají se tak jejím prvkem. Není v nich tedy předem žádné médium, dostane se dovnitř až po připojení. Koupelnový radiátor nebo topný žebřík se pak stává jedním z topných těles celé soustavy a stejně jako jiné radiátory se také reguluje – tedy ventilem na radiátoru.
  3. Kombinované radiátory – tyto radiátory mají teplovodní ohřev (tedy jsou určeny primárně k zapojení do topné soustavy) ale obsahují současně také topnou tyč. Pokud nemáme třeba přímotopy, pak je nejpraktičtější koupit právě tento kombinovaný typ koupelnového radiátoru. V topné sezóně je zapojen do otopné soustavy (probíhá v něm tedy topné médium soustavy), ale protože současně má uvnitř ještě i topnou tyč, je možné jej zapnout i mimo topnou sezónu kdykoliv. Také tento typ koupíte bez topného média.

Na kolik koupelnové radiátory přijdou?

Nejjednodušší bílé i pod 1000 Kč, běžně do 2000Kč. Designové asi od 6000 korun do 30 tisíc korun.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/p4zjk0v3at9ktsr5ej­lyyymuhgvqu255ntix2­×co.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„p4zjk0v­3at9ktsr5ejly­yymuhgvqu255ntix2­×co“ /> Hothotexclusi­ve.com

Pod jakými názvy topné žebříky také najdeme:

koupelnové radiátory, koupelnová topná tělesa nebo designové radiátory.

V každém případě věnujeme pozornost výkonu topných žebříků. Instalujeme-li ho pouze jako sušák, který nám ručníky příjemně prohřeje, spokojíme se s provedením menším výkonem. Naopak u žebříku, který bude sloužit i jako topné těleso, musíme počítat s potřebným výkonem pro danou místnost.

Jak výkonný radiátor koupit?

Minimálně se počítá 50W na 1 m3 koupelnového prostoru. To je ovšem orientační – Nechte to ale spočítat odborníkovi, elektrikář poradí, jestliže nerekonstruujete nebo nestavíte s projektantem. Pokud je doplnění podlahového topení a je určen jen, jako sušák stačí menší výkon (i rozměr) jako samostatné topení musí vytopit daný prostor koupelny.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/anlwm6a2lqu51ix­vgt171me0gltkjaw79zrqtjd­z.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„anlwm6a2lqu51ix­vgt171me0gltkjaw79zrqtjd­z“ /> Lh3.com

Péče a čištění

Radiátory a elektrické sušáky je nutné čisti pouze vlhkou jemnou utěrkou z mikrovlákna. Chemické abrazivní čisticí prostředky jsou zbytečné a hlavně by mohly lesklý povrch velmi lehce poškodit.

Praktičnost především

Pokud chcete na radiátorech sušit prádlo, sáhněte vždy po takových, které jsou obloukovitě prohnuté od stěny. Nevhodný je rovný žebřík poměrně těsně natlačený na stěnu – to jsou starší levnější typy. I radiátory z rovných neprohnutých trubek jsou z tohoto hlediska vhodné, pokud mají delší spojky, kterými jsou připevněny na stěnu. Tak je mezi zdí a sušicími trubkami dost místa.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/1264lhqy5nuk5q2h0z1s­g28ouwite2ddz0z314z­l.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„1264lhq­y5nuk5q2h0z1sg28ou­wite2ddz0z314z­l“ /> Hothotexclusi­ve.com

Některé žebříky jsou k sušení ještě lepší, mají totiž trubky zatočené do oválů nebo spirál a jsou tak vlastně prostorové, vytvářejí větší topnou plochu. Například radiátor ASTRO díky dvojité řadě žeber má i dvakrát větší výhřevnost a zároveň i rychlejší sušení ručníků a utěrek.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/k0shrhxkxcw7130×1h4f­dnt0jim525c9yp­krsw8n.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„k0shrhx­kxcw7130×1h4fdnt0jim525c­9ypkrsw8n“ /> Kupelne-kodstav.sk
Tip:

Topení a zrcadlo v jednom nabízí radiátor INDIVI – zrcadlová plocha znásobí menší prostor koupelny. Zrcadlo může být čiré nebo tónované.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/kuhm8iiw6mu­i5w9u7lah57ww5o­vo4nbypn17829z­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„kuhm8iiw6mu­i5w9u7lah57ww5o­vo4nbypn17829z“ /> Hopa-koupelny.cz
Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také