Růžová barva v interiéru

Růžová barva je symbolem něhy, jemnosti a romantické lásky. Ale také nezralosti a naivity. Vzniká přimícháním bílé barvy do červené, proto nese stejné kvality jako červená, avšak v jemnějším duchu. Je to barva uklidňující, uvolňuje mysl a napětí ve svalech. Je to barva symbolizující lásku, náklonnost a oddanost v srdeční úrovni. Nehledejte v ní žádnou smyslnost nebo vášeň. Růžová barva je nevinná, plná čistých duševních pocitů. Podněcuje člověka k prožití harmonické, nezištné lásky a s tím spojené pocity štěstí.

night-fate.deviantart

Darujete-li někomu růžovou květinu, reakcí bude výraz nevinné radosti

Kdo má růžovou velmi oblíbenou a hojně ji využívá, značí to o něm, že touží po větší lásce, příchylnosti a dosažení vnitřní stability. Jsou to ale rození požitkáři. Vrhají se bezhlavě a s rozkoší do všeho, co jim dělá radost.

Představuje jemný způsob života, eleganci slavnostních a sentimentálních ná­lad.

V až přehnané oblibě růžové můžeme spatřovat narušený vztah k realitě. Ne nadarmo se říká, že někdo má „růžové brýle“… Takový člověk podvědomě nechce vnímat realitu takovou, jaká doopravdy je a odvrací se od řešení vážných věcí.

homesdir

S růžovou je spojena ženskost a zdrženlivost.

Naopak, kdo růžovou striktně odmítá, ukazuje tím nevědomky na absenci něhy a příchylnosti v jeho životě, snahu o emancipaci a odmítání sentimentálních projevů.

V interiéru se růžová barva už dávno nepoužívá pouze v dívčích pokojích. Doba, kdy se všichni děsili použít ji jinde je ta tam. Růžová byla, je a bude trendy ve všech svých odstínech. Musíme však znát její možné odstíny a vybrat ten správný, aby v interiéru působila adekvátně a nesklouzli jsme ke kýči.

Tip:

Sytou růžovou používejte obezřetně, aby celkové vyznění nesklouzlo k nevkusu a kýči.

Sytá růžová až fuchsiová musí být používána velmi opatrně, aby výsledek nebyl kýčovitý. Zde na příkladu vidíme příjemné řešení moderního obytného prostoru, které je hravé a nápadité i přes použití výrazného odstínu na velkých plochách. Je vidět, že vše je možné, ale pokud si nejste jisti, raději se do takových kousků bez rady odborníka nepouštějte.

living

Jak je vidět, růžová nemusí vždy v místnosti být za romantickou. Má též extravagantní povahu. Tmavá sytá růžová je velmi výstřední a hodí se pro odvážné dámy, které se nebojí pozornosti.

Tip:

Příjemnou kombinaci tvoří růžová s odstíny fialové.

Růžová s fialovou a odstíny oranžové a červené kombinované s neutrálními barvami vytvoří hřejivý prostor.

topdreamer

Nejjemnější kombinací je růžová s bílou.

designmag

Růžovo bílá kombinace podpořená tvarovým řešením je ideální pro malou Barbie. Tento odstín růžové je jak dělaný pro veselé dívčí pokoje, kdy se asi od věku devíti let tato barva stává jejich nejoblíbenější. Je však nutné ji kombinovat s jinými barvami a nepřehnat tak její množství, aby výsledný dojem nebyl příliš sladký. Vhodné je doplnit zelenou nebo například čokoládově hnědou, která zklidní výrazné sladké tóny růžové barvy.

#IMG#198#rightSma­ll#I pouhé doplňky v jemně růžové barvě dokáží prostor zjemnit. V kombinaci s šedou a neutrálními barvami vytvoříte prostor ložnice, kde se vám bude krásně odpočívat.#

Jaký odstín vybrat?

Je to jedna z nejuniverzál­nějších barev ve spektru. Světlé odstíny jsou jemné a hravé, střední tóny zase hravé a romantické. Sytá růžová přechází až do exotické sexy fuchsiové. Růžová je zábavná, koketní barva, která může přinést do vašeho domova trochu nečekaného překvapení.

Růžová je spojena s jarními květy, něžnou láskou, miminky, ženskostí a s dobrým zdraví (zdravé orgány v těle jsou díky prokrvení narůžovělé). Světle růžová v teplém provedení je energická, plná nadšení a touhy se bavit.

Základní růžová barva vzniká přimícháním bílé do červené. Přimícháním modré se dostáváme blízko k fialové a přidáme-li žlutou, blíží se béžové. Velmi oblíbeným odstínem růžové je lososová, která se hodně přibližuje k oranžové paletě.

Čím je růžová světlejší, tím ztrácí na své energii, ustupuje do pozadí a stává se z ní sladká romantická barva.

Vzhledem k rozsáhlé škále možných odstínů růžové se velmi snadno kombinuje s ostatními barvami. Růžová se zelenou vytvoří kontrastní pár protilehlých barev. S šedou jde o elegantní řešení. S oranžovou působí v prostoru šťavnatě a velmi svěže. Doplníte-li její jakýkoli odstín zlatými doplňky, vytvoříte kouzelný až pohádkový prostor.

decorando
archzine

Energická sytá růžová versus něžná světle růžová. Rozdíl v působení dvou odstínů je zřetelný na první pohled.

Tip:

Zvolíte-li růžovou, pro docílení romantické atmosféry, použijte nábytek s barokními rysy.

houzz

Akcentující sytá růžová k světle modré stěně. Její odstín je plný energie, ale zvolený barokizující styl křesla její povahu krotí a posouvá ji do romantické úrovně. Přesto se však v ní rebelství fuchsiové barvy nezapře.

Růžovou můžeme použít jako univerzální barvu. Musíme ale myslet na to, že vždy se přihlásí ke slovu a nikde ji nepřehlédnete. Může být použita dokonce jako neutrální barva v místnosti. Všude, kde ji použijete, ať už v dětském pokoji či v loftovém bytě, dodá prostoru jemně teplé, příjemné světlo a vždy bude sama sebou. Za žádnou jinou barvu se neschová.

Tmavě růžová – fuchsiová

Tmavě růžová je barva vášnivá, vitální a navozuje slavnostní okamžiky. Je to barva pro náročné a na někoho může působit výstředně. Měla by být použita zejména v menších plochách a na doplňcích, kde vytvoří příjemný akcent v prostoru. Ve velkých plochách by na klidnější povahy mohla působit až agresivním a neklidným dojmem. V malé míře ji můžete použít snad do všech pokojů. Pouze pánové asi nebudou velkými fanoušky tohoto odstínu, proto je nejlepší ji použít zejména do dívčích a dámských pokojů.

Tento odstín růžové má fialový podtón a to mu dodává vznešenost a až královskou povahu. V kombinaci s černou a bílou vytvoří velmi moderní sestavu. Doplněním šedé celý prostor zjemníte a vytvoříte velmi šik interiér.

houzz

V kombinaci s bílou a tyrkysovou se stávají historizující růžová křesílka akcentujícím prvkem. Jemná krása…

houzz

Sytá růžová tvoří krásný pár s odstíny modré, jako jsou tyrkysová, švestková a tmavě modrá a také s tmavě šedou.

Růžová jako růže

Jde o velmi svěží a sofistikovanou barvu. Její tlumený vzhled přinese klid do každé místnosti.

houzz

Barva, která se krásně hodí do dívčích pokojů, ale také do obytných prostor. Chodbu v bytě prohřeje a zatraktivní.

Světle růžová

houzz

Velmi světlá růžová použitá na stěnách se nijak nepodbízí a neupoutává pozornost. Ta je naopak přitahována výraznějším odstínem použitým na křesle, které se tak stává dominantním prvkem v místnosti. Světle růžové stěny jsou ideální barvou pro pokoje malinkých děvčat. Barva je krásně svěží a není přeslazená.

Světle růžovou barvu můžete použit také jako neutrální. Svou jemností totiž neupoutává k sobě pozornost a vytváří tak dokonalé pozadí, které nepřevažuje, téměř si ho ani nevšimnete, ale zajistí prostoru tu správnou náladu. Můžete ji použít jak do dětských pokojů a ložnic, tak do obývacích pokojů jídelen a kuchyní. Působí velmi něžně a žensky, proto pánové jí příliš neocení.

#IMG#204#right#Can­dy pink („barva sladkostí“). S tímto odstínem růžové musíme pracovat velmi opatrně. Vyberte jim jako sousedy živé barvy a barevné vzory. Nekombinujte ji s dalšími odstíny růžové. Nesnažte se vytvořit dokonale ladící prostor. Tato barva vynikne v kombinaci, která se bude zdát na první pohled nahodilá. Získáte tak pulsující a veselý prostor. Výborné je proto tuto barvu volit, chcete-li realizovat interiér v eklektickém stylu s některými prvky tradičními.#

Starorůžová

houzz
houzz

V černobílém interiéru se pohovka ve starorůžové barvě postará o vytvoření teplého domova a použitá na stěnách vyladí pokoj do klidné nálady, kde se vám bude krásně odpočívat a třeba i vzpomínat.

Někomu z nás může tzv. starorůžová barva připadat staromódně a nudně. Opak je však pravdou! Je to barva velmi elegantní, vhodná do každého interiéru a pro všechny věkové kategorie obyvatel bytu. Na stěnách působí nenuceně, vytváří příjemné pozadí a na doplňcích vypadá přímo kouzelně. Neupoutává k sobě pozornost a je možné ji různě doplňovat barvami a vzory jak na doplňcích, tak i na tapetách.

Je však důležité vhodně ji kombinovat s dalšími barvami a jejich sytostí. Je to barva, můžeme říct, klasická a s určitým přízvukem. Vypadá výborně v interiéru vytvořeném ve stylu glamour nebo klasickém.

Starorůžová v sobě snoubí klid a eleganci.

Starorůžovou je nejlepší kombinovat do romantických variant s blankytně modrou, světlými odstíny okru a bílou.

houzz

Tmavá starorůžová barva na pohovce sjednotí kontrastní kombinaci oranžové a modré a pomůže vytvořit klidný, ale přesto zajímavý prostor.

Teplá růžová

Teplé odstíny růžové kombinujte s malinovou, čokoládovou, akvamarínovou nebo neutrálními krémově bílou či šedou. Studené odstíny růžové vyniknou vedle cihlově červené nebo purpurové.

houzz
houzz

V kombinaci s modrou, bílou, krémovou a čokoládově hnědou vypadá hřejivá růžová nádherně. Lze ji použít jako doplňkovou barvu například na závěsech, ale také jako barvu dominantní na stěně. Zde v obou případech vidíme velmi zdařilé barevné kombinace.

Lososová

Tato barva získala název podle růžovo oranžového masa lososa. To znamená, že je zde do růžové přimíchané určité množství oranžové a můžeme ji najít ve světlých i tmavých odstínech. Je genderově méně specifická než jiné odstíny růžové a dokáže pojmout více stylů, proto ji můžeme odvážně nazvat univerzální pro každou osobnost, styl i prostor.

houzz

Tmavá lososová barva nenabízí až takovou asociaci s ženským elementem, jako ostatní odstíny růžové. Na stěnách působí více tradičně a vypadá skvěle s hnědými a krémovými odstíny. Je výbornou volbou do interiérů různých stylů, proto je vhodná snad pro každého.

houzz

Lososová může někdy být tónovaná téměř až do oranžovo červené barvy. Ale i zde z ní zřetelně dýchá koketní růžová. Ideální barva pro mladé slečny.

Použití odstínů růžové v dětských pokojích, ložnicích či obývacích pokojích není tak netradiční. Ale napadlo by vás použít růžovou v kuchyni nebo v koupelně? Proč ne?!

Růžová barva v kuchyni? Růžová výmalba navodí pocit chuti k jídlu a kuchyni příjemně prozáří.

Sytá růžová barva v kombinaci s moderně řešenou kuchyňskou linkou vytvoří opravdu luxusně vzhlížející laboratoř pro přípravu pokrmů.

kitchencove

Něžná růžová kuchyňská linka povzbudí kuchařku k nevídaným kreacím! V kombinaci s nerezovými plochami a spotřebiči kuchyň nebude působit jako kuchyně pro Barbie, ale naopak jí dodá dojem vážnosti.

colinandjustin

Růžovou barvu můžete použít pouze na částech nábytku a promítnout také stejný odstín na stěnu třeba formou tapety. V tomto provedení prostor získal krásný retro nádech s designovými kousky.

freshome

Růžová stěna k bílé kuchyňské lince – barva dotvoří romantický styl zařízení a příjemně celý prostor oživí a proteplí.

almi-interierexterier

Růžová v koupelně? Neříkejte této barvě hned razantní ne. U jejího použití v koupelně můžete být mile překvapeni. Řiďte se však stejnými pravidly, jako je to téměř se všemi barvami v koupelně. Je lepší ji použít na doplňcích a keramický obklad realizovat v neutrálních barvách. U výrazných barev se může stát, že vás omrzí a lépe je pak vyměníte například u ručníků než měnit celý obklad.

beautifuldesign
rightmove

Ve výrazné barevnosti volte doplňky nebo nábytek. Snáze tak budete měnit celkové působení koupelny.

Tip:

Máte-li strach použít růžovou na stěny, zvolte růžové doplňky.

Milovníci výrazných barev a jižanského temperamentu si mohou dovolit zářící barevné stěny. Při použití teplého odstínu růžové vám nebude vadit, že je zrovna venku mrazivé počasí.

pennyrudolph

Růžová vyvolává dobrou náladu.

Tato barva dokáže vdechnout radost a nadšení snad všude tam, kde ji použijeme. Vyzařuje z ní pohoda. Opticky dokáže zvětšit a zútulnit prostor.

Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také