Rustikální obklady do kuchyně

Rádi byste měli v kuchyni atmosféru známou z dob našich babiček, ale nevíte jak na to? Útulnost, romantika, nostalgie.. tyto nálady vám pomohou vytvořit jedině rustikální obklady, které k takovým kuchyním neodmyslitelně pat­ří.

Obkladyvilimek.cz

Charakteristické vlastnosti

Aby obklad mohl být označen za rustikální, musí působit jako rukodělný výrobek. V dobách našich babiček a ještě spíše prababiček nebyla běžná rozsáhlá průmyslová výroba a tím způsobená unifikovanost výrobků.

Rustikální dojem podpoří i použití jednoduché listely bez složitých dekorací.

Fotogaleriekuchy­ne.cz

Rustikální obklad s výraznou patinou v sytém zemitém tónu.

Meccainterier.cz

Kachličky se vyráběly ručně a díky tomu měli přirozený „ohmataný“ povrch a každý kus byl v podstatě originál. Dnešní výrobci už však přišli na to, jak takového dojmu dosáhnout i při průmyslové výrobě a tak lze koupit rustikální obklady, které mají potřebnou patinu a dojem opotřebovaných povrchů a hran. Dalším společným znakem je pak barevné pojetí, které je obvykle laděné do zemitých tónů či oblíbené bílé, smetanové, modré a zelené.

Velice jednoduchý rustikální obklad bez přidaných dekorů, skvěle ladí s pojetím dřevěné kuchyňské linky.

Kuchyne-kuchynske-diz.cz

Opět jednoduchý obklad, jeho rustikální pojetí je podtrženo položením „na koso“.

Nabytek-s-podpisem.cz

Rustikální dekorace a listely

Rustikální vyznění vašeho obkladu ještě více podpoří využití speciálních dekorovaných obkladaček a také dekorované i jednoduché listely (listela = obkladačka páskového typu). Opět to vychází z tradic našich předků, kteří byli zvyklí si vyzdobovat své obydlí vlastnoručně tvořenými dekoracemi. Mezi nejčastější motivy patří rostlinné, krajkové či figurální zobrazující např. různé řemeslné činnosti.

Typický rustikální obklad. Nechybí patina, ozdobná lišta, ani dekorované kachličky.

Rivesti.cz

Dekorační obkladačky nemusí být jen čistě malované, jejich rustikální dojem podpoří i použití reliéfu.

Obklady.ceramic-service.cz
Tip:

Rustikální pojetí nemají pouze keramické obklady k tomu vyrobené. Správné atmosféry můžete dosáhnout i použitím vhodného kamenného obkladu. Pokud se chcete o kamenných obkladech dovědět více, přečtěte si článek Kamenný obklad kuchyně.

Pokud chcete rustikálního dojmu dosáhnout použitím kamenného obkladu, měl by být složen z kamenů různých velikostí a odstínů.

Kuchyne-mahon.cz

Zděné kuchyně

Jste-li skuteční milovníci starých časů, věřte, že nejvěrohodnější rustikální atmosféry dosáhnete zbudováním zděné kuchyně, která bude z velké části obložena rustikálními obklady. Na tak velkých plochách se pak vyplatí si hrát s různými velikostmi obkladaček, pokládat je v různých směrech a velkoryse využívat dekoračních dílů. Drobnou nevýhodou takových kuchyní bývá použití obkladaček i na pracovní plochu, která je pak trochu náročnější na údržbu než celistvé pracovní desky.

Částečně zděná rustikální kuchyně se zajímavou kombinací dvířek v moderním lesklém pojetí.

Obkladyvilimek.cz

Typická zděná kuchyně využívající všech dostupných principů rustikálního obložení. Zajímavým prvkem je použití listel jako „rámečku“ pro dekorační obkladačky.

Paradyz.com

Ceny rustikálních obkladů

Ceny běžných rustikálních obkladaček jsou víceméně konzistentní v rozmezí 300 – 1000 Kč/m2. Obecně platí, že čím vyšší cena, tím větší dojem rukodělného výrobku obkladačka vyvolává.

Speciální kategorií jsou obkladačky s motivem a listely, které jsou naceněny po kusech. Rozptyl jejich cen je od obyčejných za 50/kus až po několik set za obkladačku v případě propracovaných dekorů v provedení s reliéfem.

Pokud vás zajímá, jak si rustikální obklady stojí v porovnání s ostatními druhy obkladů, přečtěte si článek Cena obkladů do kuchyně.

Zděné kuchyni budou velmi slušet úložné niky.

Obkladyvilimek.cz
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také