Rustikální koupelna

Rustikální styl je styl selský, lidový odpovídající venkovskému způsobu života. Do takové koupelny patří především přírodní materiály v zemitých barvách a odstínech.

Vrbo.com

Použít můžete kámen, dřevo, cihelné dlažby, režné zdivo, kameninu, bíle (jakoby vápnem) natřené stěny, v menší míře i obklady s historickým vzorem. Jednotlivé prvky a materiály jsou specifické svou nedokonalostí. Povrchy jsou nepravidelné. Dlažba se často klade na koso. Není to ale podmínkou.

Rustikální smaltovaná vana na litinových nožkách volně stojí na dřevěné podlaze. Dojem útulného pokojíku je podtržen kobercem s výraznými indiánskými vzory.

Onekindesign.com

Celodřevěná koupelna je doplněná plechovou vanou a umyvadlem.

Inhaus.cz

Hrubě opracovaný nábytek z masivního dřeva doplňují zrcadla v kovových, téměř industriálních rámech a svítidla ve stejném stylu.

Potterybarn.com

Na místo klasických bílých zařizovacích předmětů můžete použít umyvadla kamenná (hrubě tesaná), původní žlaby, dřevěná koryta, vědra nebo umyvadla smaltovaná.

K umývání dobře poslouží i starý kamenný žlab. Najít ho můžete ve starých hospodářských budovách. Nebo vám u kameníka zhotoví na zakázku zcela nový.

Onekindesign.com

Jako umyvadlo využijete i klasický pozinkovaný kýbl nebo vědro. Hodí se k nim hrubé instalatérské armatury ukončené třeba zahradními kohoutky.

Inspirationsde­co.blogspot.cz

Zdá se vám, že dřevo na stěnách i nábytku už by bylo příliš? Poohlídněte se po staré plechové skříňce a na ni posaďte klidně soudobé keramické umyvadlo.

Onekindesign.com

Zajímavou alternativou vany je dřevěná káď. Jinak může být vana plechová a smaltovaná. Ideálně stojící volně v prostoru. Na nábytek použijte dřevo, které jen lehce naolejujte nebo navoskujte. Ideálně použijte nábytek starý. Celkové působení velmi záleží na detailech.

Dřevěná káď na místo klasické vany je oddělena obyčejným textilním závěsem a doplněna volně stojící armaturou. Rustikálním koupelnám sluší také intimní osvětlení.

Inspirationsde­co.blogspot.cz

Zrcadlo osaďte do jednoduchého historického rámu a na stěnu jej zavěste. Nikdy nelepte! Vyvarujte se také pákových baterií a místo nich zvolte staré dobré kohoutky studená – teplá.

K selskému stylu patří nepravidelné omítky s fabiony a původní okna. Nábytek je jednoduchý a masivní. Umyvadlo je vsazeno do kamenné desky. Všimněte si také zrcadla a zvoleného osvětlení.

Living.cz

Interiér můžete doladit archivní rodinnou fotografií v rámečku a na okno pověsit záclonku. Pozor si dejte na plastové okno, obyčejný radiátor a viditelně umístěný bojler či pračka. Buďte si jistí, že tyto prvky dokáží celkový dojem spolehlivě pokazit.

Samostatně stojící soudobá vana, kameninová popř. cihlová podlaha a původní režné zdivo. I tak může vypadat koupelna v původně hospodářské části domu.

Chatar-chalupar.cz

Venkovský vzhled u této koupelny vytváří dřevěná podlaha, kamenná zeď, bílené stěny a původní trámy střešní konstrukce. Takový interiér pak klidně snese i soudobou vanu v čistých moderních liniích, která jen podpoří celkový dojem.

Almi-interierexteri­er.blog.cz
Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také