Rohové skříně

Kuchyně ve tvaru L či U jsou u nás z praktického hlediska nejoblíbenější. Disponují ale rizikovým místem, kterým je roh sestavy. Doba, kdy roh kuchyně býval prázdný a nevyužitý, je již dávno pryč.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/x14zyyguc­voq3oy91kfw5msllf­6mpa617h0×2o0s­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„x14zyyguc­voq3oy91kfw5msllf­6mpa617h0×2o0s“ /> Kesseboehmer.com

Dnešní trh nabízí široké možnosti využití této problémové partie. Nejjednodušším řešením rohové skříně jsou police. Neposkytují však uživateli přehled o obsahu skříně a zadní část je stěží přístupná. Tato volba je vhodná pouze tehdy, máte-li v úmyslu umístit do zadní části sezónní věci, které využijete párkrát do roka a více méně je potřebujete hlavně uskladnit.

Aktuální trendy preferují hlavně snadnou dostupnost a přehled o vnitřním uspořádání skříně. Dnes již není nutné lézt do půl těla do skříně, abychom věděli, co v ní máme. Tento problém totiž řeší rohové výsuvy. Jak fungují? Jednoduše. Po otevření dvířek se jednotlivé přehrádky nebo koše rozloží, a tím umožňují zpřístupnění všech věcí uvnitř. Při zavírání se zase precizně poskládají dovnitř skříně.

Rohové řešení skříní:

  1. Otočné drátěné koše
  2. Dvoudílný rohový výsuv LeMans
  3. Rohový výsuvný systém Magic Corner
  4. Rohové zásuvky Space Conner

1. Rohový otočný karusel

Karuselem nazýváme výsuv, určený pro snadnější manipulaci v rohových skříňkách. Zpřístupňuje těžko dostupná místa. Hovoříme o otočném (otočný karusel a výsuvném typu (LeMans).

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/09j2rz17kk4mo1pxvxzo­a5i950oxple4lo3×v3is­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„09j2rz1­7kk4mo1pxvxzo­a5i950oxple4lo3×v3is­“ />

Otočný karusel v drátěné podobě a s protiskluzným dnem.

Sykora.eu

Karusel /kolotoč/ je asi nejstarším rohovým systémem. Ve skříni je napevno ukotvená tyč a na ní se otáčejí úložné koše. Existují také provedení bez tyče. Do skříně se montují na osu adaptéru a koš je tvarován podle velikosti a typu skříně do kruhu, půlkruhu nebo čtvrtkruhu. Karusel je vyráběn v plastové podobě, celodrátěném chromovém provedení nebo s bílým protiskluzným dnem a chromovým lemováním na bocích.

Nosnost mechanizmu je 20 kg na každý koš. Tento rohový systém je vhodný pro korpusy o rozměru 900 × 900m nebo 800 × 800mm. Mechanizmus je použitelný pro normální i skládané dveře. Díky své jedinečné konstrukci je karusel schopný otáčení o 360 stupňů a tím zajišťuje maximální využití vnitřního prostoru.

2. LeMans nebo ´Ledviny´

Jednoznačně nejpoužívanější rohový výsuvný systém. Jde o dvě výsuvné plochy, přičemž každou ledvinu lze vysunout i samostatně. Vytáčejí a vysouvají se mimo korpus skříně, čímž vzniká dokonalý přehled nad uloženými věci. Povrch ledvin je opatřen protiskluzovou povrchovou úpravou Antislip, která brání posunutí jejího obsahu. Výška je nastavitelné, každá ledvina se dá posunout nahoru nebo dolů a můžete si přizpůsobit vnitřní prostor podle svojí potřeby.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/jokz3ifi2d5j3fz9bz­z0myd364n9i7zpq3em­dqsx.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„jokz3ifi2d5j3fz9bz­z0myd364n9i7zpq3em­dqsx“ />

Rohový výsuvný systém LeMans

Sykora.eu

Šířka otvíravých dvířek je 450 mm, 500 mm nebo 600 mm. Dvířka se otvírají do úhlu 85 stupňů z toho důvodu, aby se sousední dvířka neodírala ručkama. Nosnost jedné police je zvýšena na 25 kg. Může sloužit na uskladnění těžších hrnců a nádobí, ale také potravin. Název je odvozen od slavného francouzského okruhu LeMans, a to kvůli tvarové podobnosti. V roce 2015 byl rohový systém LeMans oceněn Red Dot design award v Kolíně.

3. Rohový výsuvní systém ´Magic Corner´

Jde o dvojitý výsuv obsahující čtyři úložná patra. Tahem dvířka dopředu se vysouvá první výsuv s koši nebo policemi ven ze skříně a paralelně na jeho místo najede druhý výsuv. Magic corner umožňuje zpřístupnit celý úložný prostor skříně. Součástí výsuvu je integrovaný tlumič a dovírač.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/kt2pcmqqdox­bdv9p3pignjfyr­ga5p8ccrrcccp7z­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„kt2pcmq­qdoxbdv9p3pig­njfyrga5p8ccrrccc­p7z“ />

Rohový systém Magic Conner, výrobce: Kessebőhmer

Sykora.eu

Police výsuvu jsou vyráběné ve třech různých provedeních. Můžou být stříbrné s magnetickou podložkou, drátěné chromové včetně drátěného dna nebo drátěné chromové s bílým protiskluzným dnem. Poslední a zároveň nejluxusnější typ je tzv. koš Arena s nesmykovou AntiSlip úpravou. Nosnost dosahuje 32 kg, vnější koš unese 14 kg, vnitřní 18 kg. Šířka otvíravých dveří je stejná jako u systému LeMans, činí 450 mm, 500, nebo 600 mm

4. Space corner

Space corner je systém rohových zásuvek, který vyplní roh skříně v celé jeho hloubce až k zádům korpusu. Ideální použití rohových zásuvek je u kuchyně, kde je roh umístněn mezi dřezem a sporákem. Právě toto místo má největší nároky na počet používaných pomůcek a příslušenství v kuchyni. Lze ji realizovat v různých šířkách, doporučuje se 900 mm x 900 mm nebo 1200 mm x 1200 mm.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/aup1pryqj8d8t81541k0­gpj4uk9c15k4zb4qqh­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„aup1pryq­j8d8t81541k0gpj4uk­x09c15k4zb4qqh“ />

Rohový systém SPACE CORNER, značky Blum

Kitchensource­book.co.uk

U výrobce Blum je možno naložit výsuv i hmotností 65 kg a díky BLUEMOTION se zásuvky dovírají měkce a tiše. Při otevření zásuvek se čela mírně vyklopí a zavřením se zpátky vrátí do výchozí polohy.

Oproti karuselu disponuje snadnějším přístupem předmětů a také efektivnějším využitím prostoru ve svislém směru. Poskytuje totiž větší počet pater proti dvěma košům karuselu nebo dvou kusům ledvin. Vnitřek zásuvky lze vyplnit pořadačem, díky kterým se rohová skříň stane organizovanou a přehlednou.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také