PVC a Vinyl

PVC podlahy mají na trhu své nezastupitelné místo. Jsou levné, snadno se pokládají, jejich údržba je také nenáročná. Hodí se na podlahové vytápění (vždy ještě ověřte u výrobce).

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/lh7j1tboe­iiy98wvj5fc103­h2×n6i9b9ilxteq7v­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„lh7j1tb­oeiiy98wvj5fc103­h2×n6i9b9ilxteq7v“ /> Bastu.cz

Výhodou je jejich otěruvzdornost, měly by proto vydržet průměrné řádění Vašich domácích mazlíčků. Pocitově jsou teplejší než laminátové podlahy a chladnější než dřevo nebo korek. Jejich kratší životnost vyvažuje snadná výměna. Když se Vám podlaha omrzí, koupíte si novou, jinak barevnou. Rychle tak změníte vzhled bydlení. Protože není PVC jako PVC, podíváme se společně na jednotlivé druhy a jejich odlišnosti.(více info: http://arnika.org/…nehrat-s-pvc, http://pops.ecn.cz/).

PVC podlahy jsou teplejší než laminátové podlahy a chladnější než dřevo nebo korek. Jejich kratší životnost vyvažuje snadná výměna. Když se Vám podlaha omrzí, koupíte si novou, jinak barevnou. Rychle tak změníte vzhled bydlení. Protože není PVC jako PVC, podíváme se společně na jednotlivé druhy a jejich odlišnosti.

Hlavní rozdělení PVC je:

Měkčené PVC

Tradiční typ, veřejně známý pod nesprávným označením „lino“. Prodává se většinou v rolích. Kvalitnější krytiny mohou mít také antistatické, protiskluzné či elektrostatické povrchové úpravy. Napodobeniny vzorů přírodních textur jsou čím dál kvalitnější. Vybírejte si vždy dle třídy zátěže krytinu do koupelny, kuchyně a jiných více či méně frekventovaných prostor. Při výběru se také dívejte na tloušťku podlahoviny (měla by mít alespoň 2 mm) a na celkovou gramáž (hmotnost na čtvereční metr) – čím vyšší, tím lepší.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/wwxdx2u4zak7lbyd­j6cfvashj9wpzt37hpmy4wgp­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„wwxdx2u­4zak7lbydj6cfvashj9wp­zt37hpmy4wgp“ />

Měkčené PVC – imitace kamenné dlažby

E-kobercesmrcek.cz

Tento typ podlahy se celoplošně lepí k podkladu. Jednotlivé díly se mezi sebou svařují. Samotný podklad by měl být čistý a rovný. V menších místnostech se někdy pokládá volně. Je to spíš zlozvyk, ospravedlnitelný jen ve výjimečných případech. Rozumím tomu, když si studenti v pronajatém pokoji položí na nevyhovující podlahovou krytinu PVC a samozřejmě ji nelepí, aby při stěhování nepoškodili podlahu, která není v jejich vlastnictví. Pokud však už bydlení myslíte vážně, podlahu přilepte a sundejte předtím stávající podlahovou krytinu. Někdo to nedělá, ale pak se časem do PVC protlačuje vzor podlahy vespod (např. dlaždice) a nevypadá to dobře.

Neměkčené PVC (Vinyl)

Má vysokou odolnost proti otěru, elasticitu. Jedním typem je heterogenní podlahovina. Základem je gumová vrstva, na kterou se nanáší dekor. Jedná se v podstatě o fototapetu, hlubotisk, který umožňuje věrnější napodobeniny přírodních textur. Tisk se posléze zaleje vrstvou vinylu. Mezi tyto vrstvy se pro zvýšení tvarové a rozměrové stálosti vkládá sklovláknitá mřížka. Povrch je vytvrzován polyuretanovou vrstvou, může být i strukturován v souladu s dekorem nebo zdrsněn z uživatelských důvodů.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/jr26a2s22q3hs70b57dd­uwn6abcecr1l1jh6t1j2­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„jr26a2s­22q3hs70b57dduw­n6abcecr1l1jh6t1j2­“ />

vinylová podlaha – lepená

Supellex.cz

Jiným typem je homogenní vinyl (popis viz. níže). Vinyl se nejčastěji vyrábí ve čtvercových a obdélníkových formátech. Podlaha se přímo lepí k podkladu. V nabídce je také vinylová plovoucí podlaha se zámkovým spojem, která se může položit i na stávající podlahovou krytinu (koberce se však z hygienických důvodů odstraňují). Je třeba dodržet dilatační spáry po 12,5 m, což se většiny uživatelů pravděpodobně týkat nebude.

Dle struktury rozlišujeme PVC podlahy na:

Homogenní

Homogenní PVC krytina je jasnou volbou pro ty, kdo očekávají dlouhodobou funkčnost a životnost podlahy. Výrazně delší trvanlivost a stálost vzoru vychází z homogenní struktury. Vzor podlahy je v celém jejím řezu, a to je důvod, proč po mnoho let zůstává beze změny. Krytina mívá na povrchu polyuretanovou vrstvu, která usnadňuje čištění. Homogenní PVC nemá tak širokou nabídku vzorů.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/q88a3cryow3tta­ouz21c7d57h7jy­h9qk40z7he3a.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„q88a3cr­yow3ttaouz21c7d57h7jy­h9qk40z7he3a“ />

ukázka struktury homogenní PVC podlahy

Amadeopodlahy.cz

Heterogenní

Heterogenní PVC je dnes oblíbenější pro svou rozmanitou nabídku dekorů. Podlahovina je složena z PVC vrstvy, (která je ve srovnání s homogenní PVC podlahou tenčí), fototapety, sklovláknité mřížky (pro zachování tvarové stálosti a vyšší pružnost) a finální povrchové vrstvy z průhledného PVC s PUR úpravou pro snadné čištění.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/izod38o6pkhx3­qrnl6psuow4lid­pa8gw9yg01yka­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„izod38o6pkhx3­qrnl6psuow4lid­pa8gw9yg01yka“ />

ukázka heterogenní PVC podlahy – imitace dřeva

Podlahyhladky.cz

Údržba a čištění

Péče o PVC podlahy je snadná, což jim výrazně přidává na oblíbenosti. Na běžné nečistoty stačí vysavač nebo vlhký mop, při silném znečištění se doporučuje polyuretanový čistič (podívejte se vždy na konkrétní doporučení výrobce). Kolečka nábytku by měla být typu W.

Cena a pokládka

PVC podlahy lze pořídit od 100 Kč/m2 vinylové dílce k lepení od 400 Kč/m2, vinylové plovoucí podlahy od 700 Kč/m2.

Hana Stoklasová

Další podobné články

Přečtěte si také