Pružinové matrace mají pořád své příznivce

Výhodou pružinových matrací je maximální prodyšnost, poměrně nízké ceny a možnost položit pružinovou matraci na pevnou desku. Článek mapuje typy matrací, kombinace materiálů a porovnává pružinovou a taštičkovou variantu pružinových matrací.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/2j1ntoqrn3ctdsjvu­eqaf2d4sjtfuad­nyzog9yzj.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„2j1ntoq­rn3ctdsjvueqaf2d4sjtfu­adnyzog9yzj“ /> Matracetropico.cz

Pružinové matrace jsou letitá klasika. I když se může třeba zdát, že se jedná o něco už překonaného, pořád mají své zákazníky. Vybírají si je konzervativnější lidí, kteří si jednoduše matraci bez pérování neumějí představit nebo nedůvěřují celopěnovým matracím. Dále ti, kterým se na pérovým matracích prostě lépe spí.

Ale hlavně po nich sáhnou zákazníci, kteří chtějí mít lůžko co nejvzdušnější. Pružinové matrace jsou už z podstaty své konstrukce vzdušné dokonale, protože mezi pružinami a kolem nich je volné místo. A pružinové matrace mají proti všem ostatním ještě jednu výhodu vyplývající právě ze své vzdušnosti: jako jedny z mála se smějí položit na neprodyšnou plnou desku, tedy vysloveně na široké prkno. A přesto je zajištěna dobrá hygiena matrace, právě díky vzdušného pružinovému jádru. „ Pružinové matrace pevný podklad dokonce přímo vyžaduje“, zdůrazňuje Blanka Hrdinová ze studia ProSpánek, „aby pružina pracovala pro nás, podporovala optimálně naše tělo, musí mít pod sebou pevnou plochu a nepružit také směrem dolů.“

Tip:

Jestliže si pružinovou matraci chceme odvézt z obchodu domů sami, není to tak jednoduché jako u matrací pěnových. Každým osobním autem se náým to asi nepovede. Musíme počítat s jejich celou délkou (většinou 200 cm), protože se musejí převážet narovnané, tak jak jsou. Nepokoušíme se je ohýbat natož stáčet! Pérování by se nevratně poškodilo.

Dva typy pružinového jádra

Pružiny jsou v dnešních moderních matracích upevněny dvěma způsoby. Buď jsou položeny „naležato“, vodorovně a všechny jsou propojeny a propleteny dráty. Vzniká tak jakési pružinové lůžko, které reaguje spojitě, tlak na jednom místě se přenáší na vedlejší pružinu. Nebo existují novější matrace taštičkové, kdy má každá pružina své pouzdro (taštičku) z netkané textilie nebo jiné tkaniny. Taštičky jsou samostatně upevněny pružiny se jedna druhé nedotýkají. Taštičkové jádro je tak sofistikovaněji provedeno a propůjčuje matraci lepší ortopedické vlastnosti. To proto, že každá pružina reaguje na jednotlivé části těla a jejich zatížení samostatně, individuálně. Každá část těla zatěžuje mírněji nebo silněji matraci, a také z ní dostává adekvátní odezvu, každá taštička se prohne podle zatížení více nebo méně.

Obal pružin – mezivrstva

Pružinové jádro (ať u pružinové nebo taštičkové matrace) je pak obaleno z obou stran mezivrstvou – může to být filc mající pozitivní vliv na pevnost matrace, pevná netkaná textilie nebo případně jiná tkanina.

Tip:

Matrace nepokládáme na pružné rošty. To by bylo zbytečné a dokonce by to snižovalo dobré vlastnosti – matrace už samy od sebe dostatečně pérují. Pevný podklad přitom zajistí, aby nepružily na obě strany, ale pouze nahoru směrem k našemu tělu.

Kombinace pružin a vnějších nosných vrstev

Vnější vrstvy matrace – také se jim říká roznášecí vrstvy, protože roznášejí, rozprostírají tlak těla – bývají z různých typů pěnových materiálů. Někdy je to líná (viskoelastická) pěna, u levnějších typů matrací studená PUR pěna. Ta může být hladká anebo v kvalitnějším provedení na povrchu vlnitá či nopkovaná. To je o něco vzdušnější řešení – při nákupu proto vždycky zkontrolujeme i úplně svrchní vrstvu matrace po potahem, na které budeme ležet. Nosná vrstva může být také kombinovaná z obou pěn a to ještě v různé tuhosti, s perforacemi nebo bez – takže vznikne několikazónová matrace. Charakter matrace, její zásadní vlastnosti tak určují vnější pěnové vrstvy, kterými je pružinové jádro obaleno.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/sppmkmrfg66aq­jhntw11f2q4bh6vllv0i4das­ldg.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„sppmkmr­fg66aqjhntw11f2q4b­h6vllv0i4dasldg“ />

Matrace Johana má nad filcovým obalem pérování jednolitou PUR pěnu

Loznice.cz

Díky nespojitosti taštiček některé tyto matrace je možné i mírně polohovat, (matuálně polohovatelné rošty) což u tradičních matrací s pružinovým jádrem není možné, proto tam jsou pružiny propojené.

Jádro matrace má obsahovat nejméně 380 taštičkových pružin, obvykle jich v něm bývá 400 až 1000.

Pružinové matrace značky POLO můžete koupit v prodejnách JMP Studio zdravého spaní. Na jejich dvou modelech jsou dobře rozeznatelné rozdíly mezi klasickou pružinovou matrací a taštičkovou matrací. První model Johana POLO stojí kolem 4000 korun a je vysoká 20 cm. Jednoduchá matrace má pružinové jádro kryté PUR pěnou. Tato pěnová vrstva je jednolitá a vyšší, bez jakéhokoliv zónování. Jejím úkolem je dokonale krýt pérování, aby se na matraci co nejpohodlněji leželo.

Matrace Hedvika POLO je o dva centimetry vyšší. „Taštičky z pružinami tady tvoří pět úseků podle tuhosti – pět anatomických zón. Matrace je zónovaná symetricky, pod rameny a patami je měkčí, tři další zóny jsou tužší“, vysvětluje Jelínková z JMP Studia zdravého spaní. Její cena je už přibližně dvojnásobná, dáme za ni kolem 8000 korun.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/up7ekokmik­v2ym0ztolvkux5ga­sal4hngue6ze91­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„up7ekok­mikv2ym0ztolvkux5ga­sal4hngue6ze91“ />

Taštičková pružinová matrace Hedvika má 5 anatomickým zón a horní pěnovou vrstvu rastrovanou.

Loznice.cz

Jednoduchá pružinová matrace – Paola Natur ze systému Bonell – má letní a zimní stranu. Na té letní je mezi pěnou vložená kokosová poněkud tužší vrstva. Druhá pěnová strana je teplejší a měkčí. Cena se odvíjí od rozměrů a liší se podle prodejce; začíná na zhruba 2400 korunách. Prodává například MP Zdravý spánek.

V e-shopu studiu ProSpánek můžete koupit pružinovou matraci Sensity, jejíž jádro je kryto několika různými vrstvami. Na pružinách leží latexkokosová krycí deska a následují vrstvy z různých typů pěn, vytvarovaných do pěti různých – měkčích a pevnějších – zón. Vnější plocha je rastrovaná a různě v jednotlivých zónách nopkovaná, má takzvaný masážní profil (je to tedy plocha s masážním efektem). To přináší větší pohodlí. Cena je 9070 korun.

Tamtéž je k mání matrace české výroby Arabela. Je ještě dokonalejší, stojí 13 000 korun. Zajímavostí je, že každá strana má jinou nosnost; tužší strana 140 kg a měkčí strana 120 kg. To se dá využít při ztrátě hmotnosti nebo naopak když majitel přibere. Je opět vysoce prodyšná díky taštičkovému jádru, pohodlná díky použitým pěnám a pevná díky vložené kokosové výstuze; vzdušnost navíc ještě posiluje větrací systém AirForce.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ogmspkaqhu0fq1sy­giql9kiy3d1t51om844­hlpa7.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ogmspkaq­hu0fq1sygiql9ki­y3d1t51om844hlpa7“ />

Matrace Sensity s pěnovými měkčími a tužšími zónami.

Prospanek.cz

Cenově někde mezi předchozími je matrace Continental Plus, kterou prodává Matex. Stojí zhruba 4700 korun a vyznačuje se možností spaní na obou stranách (je to tedy matrace partnerská). Tvrdší strana je opatřena pevnou latexovo kokosovou deskou, měkčí stranu se sedmi zónami tvoří kombinace různě tvrdých pěn flexifoam a pružné studené pěny.

Co mají pružinové matrace společné

  • Výjimečně dobrá větratelnost
  • Předcházejí nočnímu pocení
  • Nelze je polohovat
  • Pokládají se nejlépe na pevnou plochu nebo pevný dřevěný rošt
  • Při transportu domů ani potom během užívání se nesmějí ohýbat

Pružinová matrace Royal Plus patří mezi nákladnější taštičkové matrace. Má 14 cm vysoké taštičkové pružiny obalené na jedné straně viscoelastickou pěnou a na druhé straně studenou pěnou – vždy po 3 centimetrech. Zbytek (celkem 3 cm) do celkové výšky matrace 24 cm doplňuje kvalitní potah Tencel s přírodními vlákny, do kterého je všitá měkká pěna. Cena začíná podle velikosti matrace asi na 12 000 korunách.

Hybridní matrace

Představují speciální kategorií pružinových i pěnových matrací. Jsou totiž přesně napůl: vyznačují se poměrem obou materiálů pružin a pěny 50:50. Novinkou v této kategorii bude během února 2015 značka matrací Sealy v síti prodejen ProSpánek.

Co umí takzvaná kokosová deska

Tenká vrstva kokosových vláken po celé ploše dokáží povrch matrace zpevnit. A navíc má antibakteriální vlastnosti. Kokosová deska vkládaná do matrací má tloušťku asi 1 centimetr. Kromě pružinových matrací se kokosová deska přidává i do partnerských (oboustranných) matrací pěnových a to na tužší stranu. Jindy se zákazník také může setkat s podobným termínem latexkokosová deska (kaučuková pěna kombinovaná s kokosovými vlákny).

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také