Průvan v podkrovním bytě

Mít v bytě průvan jistě není nic příjemného. Neustále zkoumáte odkud fouká a v horším případě vám to přinese zdravotní komplikace. V podkrovní bydlení je navíc riziko průvanu větší díky netěsnostem ve střešní konstrukci.

Chytre-bydleni.cz

Stavební otvory

Prvním místem, které byste vždy měli sledovat jsou okenní a dveřní otvory. Problém se může týkat buď jejich samotné konstrukce a nebo mohou být tyto prvky špatně instalovány a vznikají netěsnosti mezi jejich rámem a stavební konstrukcí (tzv. připojovací spára). Pečlivě prohlédněte zda-li jsou funkční veškeré těsnící materiály (tmely či pásky) a zda nedošlo k jejich přílišnému opotřebení. Drtivá většina pružných materiálů podléhá zubu času a svou pružnost ztrácí. Objevíte-li takovou závadu, těsnění renovujte. Dejte však pozor na zachování principu parotěsnosti u vnitřního líce spáry a naopak paropropustnosti u líce venkovního, zajistí vám to ochranu tepelného izolantu uvnitř spáry (více informací v článku Kondenzace vody na podkrovních oknech).

Poškozenou připojovací spárou může dovnitř pronikat nejen průvan, ale také voda při dešti.

Dumabyt.cz

Parozábrana

V podkroví je vaším největším ochráncem před nechtěným průvanem správně provedená vrstva parozábrany jež je součástí kvalitní skladby střešního pláště. Její primární funkce sice spočívá v zabránění průniku vnitřního vlhkého vzduchu do tepelné izolace, ovšem stejně tak v opačném směru nepropustí venkovní vzduch do interiéru. Bohužel až příliš často dochází k její neodborné montáži, která způsobuje její nedostatečnou vzduchotěsnost.

Opět zrádné okenní otvory. Parozábrana není vzduchotěsně napojena na rám střešního okna a vzniklou škvírou na jedné straně fouká do interiéru a na straně druhé tudy proniká vlhkost do tepelné izolace, jež může začít plesnivět.

Precizni-drevostavby.cz

Prostupy

Špatná instalace parozábrany není jen výsadou napojení na okenní otvory. Prakticky veškeré prostupy touto vrstvou je třeba provádět velmi pečlivě a především tak, aby bylo výsledné řešení vzduchotěsné. Je třeba utěsnit prostupy trubek, trámů střešní konstrukce a dokonce i zdánlivě zanedbatelné prostupy od kabelů vnitřního vedení. Každá škvíra se počítá. Těsnění se obvykle provádí pomocí speciálních lepících pásek, které seženete u výrobců parozábran.

Příklady správného utěsnění prostupů skrz parozábranu.

Krytiny-strechy.cz
Tip:

Stále se vám nedaří najít kritické místo, které způsobuje průvan? Pomůže vám speciální metoda zvaná „Blower door test“. Ta spočívá v umístění ventilátoru do vstupních dveří bytu či domu a následně je provedeno podtlakové odvětrání interiéru, při kterém je sledovaná intenzita výměny vzduchu a pomocí speciálních měřících přístrojů jsou odhalena místa s největším průvanem.

Tuto metodu můžete provést pouze za pomoci specializovaných firem, které disponují vhodným vybavením.

Terrahaus.wor­dpress.com
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také