Propojování pokojů v bytě

Propojování jednotlivých místností se v poslední době stalo fenoménem současných rekonstrukcí. A není divu. Přináší hned několik výhod. Větší, světlejší a vzdušnější moderní prostor.

Skvadra.cz

Propojením získáme kontakt mezi kuchyňskou částí a obývacím pokojem. To jistě ocení každý, kdo vaří a nemusí být přitom izolován od zbytku rodiny či klábosení s návštěvou. Staré dispoziční řešení také nenabízí příliš místa pro jídelní část. Propojením a správným rozmístěním lehce získáme místo na pořádný jídelní stůl, klidně i pro 6 a více osob. Tuto výhodu využijeme i malém bytě v případě oslav nebo rodinných setkání. Při servírování jídla připraveného kuchyni také nemusíme obcházet příčky a složitě se, třeba přes chodbu, dostávat do hlavní obytné části. V cestě nám ubude spousta překážek.
Pokud je v rámci dispozice kuchyně orientována na západ a obývací pokoj nebo jídelna zase směrem jižním získáme jejich propojením prostor do kterého bude slunce svítit během celého dne. V případě severojižní orientace zase můžou sluneční paprsky i do míst, kam se předtím za celý den nedostaly.

Je potřeba počítat i se zápory spojeného prostoru

Propojení má také jisté nevýhody, které ale můžeme jednoduše zmírnit nebo zcela eliminovat. Jednou z nich je šíření pachů. Při vaření musíme počítat s tím, že jídlo bude vonět i u televize a to nemusí být vždy žádoucí. Řešením je pořádná digestoř s odtahem ven. Pozor na ty cirkulační. Zabrání sice šíření par a mastnoty, kterou zachytí do filtru, nedovedou ale odvést pachy (přes filtr cirkuluje stále tentýž vzduch z místnosti). Dalším problémem je akustika. Pokud si někdo povídá u stolu a zároveň někdo další sleduje televizi, mohou se tyto dva zvuky rušit. Výsledkem pak je vzájemné překřikování (zvyšování hlasu konverzujících a také zvyšování hlasitosti televize). To se samozřejmě týká také hlučnosti instalovaných kuchyňských spotřebičů. Nepříjemné šíření hluku se dá částečně zmírnit použitím měkkých materiálů (koberec, závěsy, tapiserie na zdi, sedačka…). Vždy s ním ale musíme částečně počítat.

Architekt-Sladecek.cz
Architekt-Sladecek.cz
Architekt-Sladecek.cz

A jak tedy prostory spojit?

Nabízí se:

  • odstranění celé stěny
  • probourání či rozšíření chybějících dveří
  • propojení obou prostor alespoň průhledovým okénkem.

Na co se při bourání zaměřit se dočtete v článku o BOURANÍ PŘÍČEK, nebo v našich dalších rubrikách (NOSNÁ ZEĎ VS. NENOSNÁ PŘÍČKA, SPECIFIKACE PŘÍČEK V JEDNOTLIVÝCH TYPECH STAVEB). Ve valné většině případů budeme potřebovat na pomoc statika a může se také stát (bude li mít stěna nosnou funkci) že i povolení stavebního úřadu. Jelikož nosné konstrukce bytového domu jsou majetkem všech vlastníků (i ty nosné konstrukce, které jsou fyzicky součástí pouze vašeho bytu), budete k žádosti na stavební úřad potřebovat také souhlas 75% vlastníků nemovitosti.

Lucie Surá
Lucie Surá

Na co si dát ještě pozor

Rozvody vody, kanalizace a plynu jsou v bytových domech většinou vedeny v šachtě neboli bytovém jádru. To prochází všemi patry nad sebou ve stejném místě a jeho pozici tudíž není možné měnit. Koupelna s toaletou a kuchyňská linka se umisťují do jeho těsné blízkosti. A to hlavně proto aby bylo možné svést trubky s odpadem od spotřebičů a zařizovacích předmětů co nejkratší cestou. Potrubí je spádováno min 3% směrem k jádru a může být dlouhé max 3m. Pokud se např. s dřezem dostaneme příliš daleko, musíme vést odpad v podlaze a se spádem se nedostaneme do celkové tloušťky skladby podlahy.

Projekt architektky Lucie Suré vytváří kontinuální obytný prostor přehozením ložnice s obývacím pokojem.

Lucie Surá

Posunutím nenosných příček a zvětšením otvorů panelu. Bonusem je pak i větší koupelna.

Lucie Surá

Optické zvětšení a vzdušnost prostoru podpoříme také světlými barvami, lehkými a jednoduchými kusy nábytku, nebo lesklými a průsvitnými povrchy a materiály. Nepořádek na kuchyňské lince orientované do prostoru lze před zraky ze společenské části obýváku a jídelny skrýt za čelní desku vybíhající do výšky barového pultu.

Rozvod vody ke spotřebičům problém nepředstavuje. Voda je v trubce pod tlakem a tak není třeba spád nijak zásadně řešit. Pozor ale na rozvod plynu. Např. budeme-li umísťovat nový kotel nesmí být k němu vedoucí trubka zasekána do stěny. Při úniku by se mohl plyn hromadit v kapse v konstrukci aniž by tom někdo věděl. A následně by mohlo dojít k výbuchu. Trubky se ale dají skrýt do podhledu. Ten musí být ale řádně odvětrán (mezerou po celém svém obvodě, nebo větracími mřížkami).

Architekt David Kraus navrhl kuchyni ve ve světlých barvách. Celý prostor působí vzdušným dojmem. Zvýšená část linky dobře chrání pracovní desku před přímým pohledem s obytného prostoru. Díky svému řešení najde využití i v podobě barového pultu.

Archiweb.cz

V neposlední řadě je nutné počítat také s tím, že vybourání otvoru nebo celé stěny dojde také k propojení dvou podlah. Ověřit si musíme hlavně jejich vzájemné výšky. Dále musíme zvážit jestli danou část jen doplníme (např. spolu s novou krytinou podlahy v kuchyňském koutu) nebo dáme přednost stejné podlahovině v celém nově vzniklém prostoru. Druhá možnost prostor více opticky sjednotí. Vždy ale záleží na konkrétní dispoziční situaci.

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také